Maków Mazowiecki. Oburzające zachowanie księdza na lekcji. Jest decyzja biskupa

Polska
Maków Mazowiecki. Oburzające zachowanie księdza na lekcji. Jest decyzja biskupa
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Ksiądz został ukarany przez biskupa za oburzające zachowanie na lekcji religii

Biskup płocki wycofał misję kanoniczną do nauczania religii księdzu ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim - informuje kuria płocka w komunikacie przesłanym polsatnews.pl w związku. Oznacza to, że duchowny nie może już nauczyć religii w żadnej szkole.

We wtorek informowaliśmy o skandalicznym wydarzeniu, do którego doszło w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Makowie Na jednej z lekcji religii ksiądz miał przyciskać ucznia do ławki i wykręcać mu ręce. Wszystko zostało nagrane.

Jakie konsekwencje poniesie ksiądz?

W komunikacie przesłanym polstnews.pl rzecznik kurii płockiej Elżbieta Grzybowska przekazała, że biskup diecezjalny spotkał się z katechetą w czwartek. 

 

Biskup udzielił księdzu nagany kanonicznej i zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia. Dodatkowo hierarcha wycofał misiję kanoniczną do nauczania religii, co oznacza, że ksiądz nie będzie mógł nauczać tego przedmiotu w żadnej szkole. 

 

"|Raz jeszcze bardzo przepraszamy za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Jednocześnie deklarujemy gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami tego zdarzenia. Informujemy również o pełnej współpracy z organami państwowymi" - dodano w komunikacie kurii.

 

Pierwszy komunikat w tej sprawie kuria wydała we wtorek, informując, że biskup spotka się z duchownym. 

Ksiądz przyciskał do ławki i krzyczał na ucznia

Wideo z oburzającym zachowaniem księdza trafiło do internetu. Filmik został wykonany telefonem przez uczennicę, która nagrywała całe zdarzenia z ukrycia. Na nagraniu widać, jak duchowny zmusza siedzącego w ławce chłopca do przeprosin. Gdy uczeń się buntuje, ksiądz przyciska go do blatu, wykręca ręce i powtarza: - Przeproś!

 

Choć nie wszystkie słowa słychać, wyraźnie brzmią bulwersujące polecenia księdza katechety:

 

- Przeproś - syczy ksiądz.

- Nie przeproszę - odpowiada uczeń.

- Bóg jest Bogiem. Do Boga należy się szacunek, rozumiesz?

- Nigdy nie przeproszę, nie ma mowy - krzyczy nastolatek, próbując wyswobodzić się z uścisku dorosłego.

- Przeproś Pana Boga!

- Nigdy! 

 

Na koniec duchowny zapowiedział, że pójdą teraz do pani dyrektor. Tu filmik się urywa. Nie wiadomo też, co działo się wcześniej.

Szokujące zachowanie księdza. Duchowny zawieszony

Sprawa księdza trafiła na policję. - Wczoraj otrzymaliśmy i przeanalizowaliśmy nagranie, które trafiło na policję. Natychmiast postanowiliśmy wykonać czynności. Zostało przyjęte zawiadomienie o popełnienie przestępstwa od mamy nieletniego. Zostali przesłuchani świadkowie: nieletni, jego mama, a także jedna z uczennic i jej rodzic - przekazała we wtorek rozmowie z Polsat News Monika Winnik z Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim.

 

Jak dowiedział się Polsat News, dowody trafiły już do prokuratury. O sprawie wie także mazowieckie kuratorium, które wszczęto kontrolę w ośrodku.

 

- Kontrola już jest prowadzana. Będzie polegała na rozmowie z dyrektorem. Będziemy chcieli sprawdzić, w jaki sposób sprawował nadzór na nauczycielami. Będziemy też przeprowadzać wywiady z uczniami za zgodą rodziców i kierować ankiety do rodziców - mówił wew torek Polsat News Andrzej Kulmatycki z Kuratorium Oświaty w Warszawie.  

 

Na zachowanie księdza zareagowała też dyrekcja szkoły i kuria.

 

WIDEO: 

 

Placówka szkolno-wychowawcza poinformowała redakcję, że wspomniane nagranie dotarło do nich we wtorek rano. "Sprawę traktujemy z należytą powagą. Aktualnie jest zgłoszona na policję i wyjaśniana. W związku z tym nie możemy udzielać żadnych informacji" - napisały władze ośrodka.

 

ZOBACZ: Wysowa-Zdrój. Odprawiał mszę dla dzieci, a złodzieje kradli. Ksiądz stracił 30 tysięcy złotych

 

Dodali, że decyzją dyrektora ksiądz został zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela-katechety. "Z uwagi na powyższe nie wykonuje obecnie żadnych czynności zawodowych" - podsumowano. 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie