Pilne spotkanie w BBN na prośbę premiera w związku z "kryzysową sytuacją"

Polska
Pilne spotkanie w BBN na prośbę premiera w związku z "kryzysową sytuacją"
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki w trybie pilnym zwołał Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem w trybie pilnym zwołał Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom o "kryzysowej sytuacji" i zaapelował o niepublikowanie niesprawdzonych informacji. We wtorek Rosja przypuściła zmasowany atak na terytorium Ukrainy.

Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorek przed godziną 18 ogłosił na Twitterze, że premier zwołał pilne spotkanie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

 

 

W późniejszym oświadczeniu przed siedzibą BBN powiedział, że w Polsce doszło do sytuacji kryzysowej, ale więcej informacji poda po posiedzeniu komitetu.

 

W mediach pojawiły się informacje o wypadku w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim, która znajduje się w pobliżu granicy z Ukrainą. Interia dowiedziała się, że zginęły tam dwie osoby, a na miejscu są służby oraz przedstawiciele wojska. Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny eksplozji.

 

- Udaję się właśnie na miejsce, ale jednocześnie sprawdzamy, czy to nie było zdarzenie losowe - mówił Interii wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę

We wtorek po południu Rosja przypuściła zmasowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej w całej Ukrainie. Rosja użyła przynajmniej 100 pocisków.

 

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat informował, że łącznie chodzi o 100 rakiet balistycznych wymierzonych w terytorium Ukrainy. To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń. Dmitrij Pieskow skomentował: To terytorium Rosji

 

Według niego ostatnio tak poważny atak miał miejsce 10 października, kiedy Rosjanie wystrzelili 84 rakiety.

 

Dochodzą pierwsze doniesienia o zniszczeniach m.in. w Kijowie, gdzie pociski trafiły w budynki mieszkalne. Nadal jednak brak konkretnych informacji.  - Sytuacja jest krytyczna - napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 

Rakiety spadły m.in. w pobliżu granicy z Polską.

Komitet do decyzji ws. bezpieczeństwa państwa

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany w październiku 2020 roku decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Jego pierwszym przewodniczącym był prezes PiS Jarosław Kaczyński, który piastował wtedy w rządzie funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa. W skład komitetu wchodzą: wyznaczony przez szefa rządu wicepremier, szef MON, szef MSW, minister sprawiedliwości, minister-koordynator służb specjalnych oraz szef dyplomacji.

 

ZOBACZ: Prezes NIK Marian Banaś w programie "Gość Wydarzeń"

 

"Do zadań komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie" - precyzuje zarządzenie powołujące Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych do życia.

hlk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie