Arkadiusz Mularczyk: Reparacje od Niemiec szacowane są już na ponad 7 bln zł

Polska
Arkadiusz Mularczyk: Reparacje od Niemiec szacowane są już na ponad 7 bln zł
Polsat News
Wiceminister MSZ Arkadiusz Mularczyk w programie "Punkt Widzenia"

Według mojej wiedzy ta kwota wynosi już ponad 7 bilionów złotych - powiedział w programie "Punkt Widzenia" wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, pytany o reparacje wojenne, jakich Polska domaga się od Niemiec . W zaprezentowanym we wrześniu raporcie widniała jeszcze kwota 6,5 biliona zł. Polityk zdradził też, jakie będą kolejne kroki polskiego rządu mające na celu wyegzekwowanie odszkodowania.

Polskie MSZ przesłało do Berlina notę w sprawie reparacji, jakich Polska domaga się od Niemiec. Nowy wiceminister MSZ Arkadiusz Mularczyk, pod którego przewodnictwem powstał raport zaprezentowany pierwszego września, po krótce przedstawił, co zostało w niej zawarte. 

 

- Nota dotyczy odszkodowania za wszystkie skutki i konsekwencje II wojny światowej, także odszkodowania dla obywateli, zwrotu zrabowanych dóbr kultury, dzieł sztuki, restytucji majątku, zwrotu zrabowanych zasobów bankowych - wymieniał i dodał, że ustalone zostały niemieckie banki, w których zostały zdeponowane te środki. 

 

Wiceszef MSZ przyznał, że z Berlin nie zareagował jeszcze na przesłany raport. - Dajmy rządowi niemieckiemu czas na zastanowienie się. On też obserwuje, co się dzieje w Polsce. Jak ta debata funkcjonuje - stwierdził. 

Warszawa zwiększy presję na Berlin

Mularczyk tłumaczył też, że w kręgach rządowych istnieje duża determinacja w walce o odszkodowanie. - Do Niemiec poszedł bardzo jasny sygnał, że moja nominacja do MSZ, a przede wszystkim powierzenie mi funkcji pełnomocnika jest bardzo konsekwentną zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, który pierwszego września powiedział: państwo polskie podjęło decyzję, ta decyzja będzie realizowana - przypomniał. 

 

Polityk przedstawił też kroki jakie będą podejmowane w walce o egzekucję reparacji. - Poinformujemy naszych kluczowych partnerów w Europie i na świecie o tej sytuacji. Przedstawimy jakie jest uzasadnienie wysłania noty i wyjaśnimy, dlaczego tyle lat po zakończeniu wojny my ten temat podnosimy. Dostarczymy ten raport naszym partnerom, posłom do Bundestagu, ministrom, kanclerzom, think tankom tak, żeby społeczeństwo (niemieckie - red.) już nie żyło w niewiedzy - mówił. 

 

ZOBACZ: Arkadiusz Mularczyk: Niemcy nie zawarły z Polską traktatu pokojowego po II wojnie światowej

 

Polska będzie przekonywać też inne rządy, żeby wzmocnić presję na Berlin. - Czekamy na wybory w USA. Po nich prawdopodobnie dojdzie do pewnych korekt w Kongresie i Senacie. Czekamy na ukonstytuowanie władzy w Izraelu. Szykujemy wizyty u wielu partnerów zagranicznych Greków, Włochów, Brytyjczyków, Skandynawów - wymieniał. 

Niemcy "hodowali i tresowali społeczeństwo"

Minister Mularczyk jest zdania, że Niemcy zostali poddani wpływowi narracji, wedle której mieli uwierzyć, że rachunki za II wojnę zostały już uregulowane. 

 

- Tak to społeczeństwo przez lata hodowali, tresowali, że uwierzyli w to, że się z Polską rozliczyli, a to nie jest prawdą. My udowodnimy, że się nie rozliczyli. (...) Niemcy będą kalkulować, czy im się bardziej opłaca chować głowę w piasek czy rozmawiać ze stroną polską jak z partnerem - przewiduje. 

 

ZOBACZ: Reparacje od Niemiec. Co było w nocie wysłanej przez Polskę?

 

- Ta sprawa nie dotyczy wyłącznie aspektu finansowego. Dotyczy przede wszystkim godności, godności naszego narodu, naszego państwa i kraju - tłumaczył. 

Reparacje szacowane już na ponad 7 bln zł

Mularczyk jest pewny, że działania polskiego rządu przyniosą odpowiedni skutek i zmuszą rząd w Berlinie do rozmów w sprawie reparacji. 

 

- Niemcy muszą ochłonąć i zrozumieć, że to nie jest gonienie króliczka, to nie jest zabawa. Została podjęta decyzja polityczna jest konsekwentnie realizowana. Jestem przekonany, że prędzej czy później dojdzie do pewnej refleksji, spotkań, rozmów i negocjacji - tłumaczył wiceminister MSZ. 

 

- Jaka jest różnica między Niemcami nazistowskimi a współczesna Rosją? Nie ma żadnej. Jeżeli dzisiaj cały świat mówi: Rosja kiedyś zapłaci za zbrodnie na Ukrainie. To na takiej samej zasadzie Niemcy muszą zapłacić za zbrodnie jakich dopuścili się w Polsce - stwierdził. 

 

 

 

Na koniec prowadzący odniósł się też do szalejącej inflacji i zapytał jaki ma wpływ na wysokość szacowanego odszkodowania. W raporcie widnieje kwota 6,5 bln zł, ale wiceszef MSZ wyjaśnił, że ta suma nie jest stała. - To wyliczenia na 31 grudnia 2021 roku - wyjaśnił. 

 

- Mamy gigantyczną inflację, następuje waloryzacja i według mojej wiedzy ta kwota wynosi już ponad siedem bilionów złotych - obwieścił. 

Współpraca PFN z zespołem De Press. "Polskie Straty Wojenne" dla młodego pokolenia

W poniedziałek Mularczyk w rozmowie z PAP poinformował, że Polska Fundacja Narodowa nawiązała współpracę z zespołem muzycznym De Press.

 

- To oddolna inicjatywa, która powstała w wyniku naszych działań. Po prostu znany, lubiany, ceniony zespół nagrał sam z siebie, z potrzeby serca piosenkę o stratach wojennych Polski. Kiedy zobaczyłem tę piosenkę od razu skontaktowałem się z panem Bartłomiejem Dyrczem i Andrzejem Dziubkiem (członkowie zespołu - red.). Odbyliśmy bardzo dobre spotkanie w Polskiej Fundacji Narodowej i planujemy kolejne piosenki w językach niemieckim, angielskim, francuskim, norweskim - powiedział w programie "Punkt Widzenia".

 

Polityk tłumaczył, że celem utworu jest przekazanie młodemu pokoleniu z czego "wynika cały czas trwająca pogoń Polski za poziomem życia Niemców, z czego wynikają te dysproporcje w poziomie naszych gospodarek, dlaczego ta sprawa jest tak ważna". - Chcemy, żeby nasza młodzież bardzo głęboko zanurzona w internecie miała możliwość posłuchania tej piosenki - dodał. 

 

ap/zdr / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie