Disney wprowadza bohaterkę plus size. Cierpi na dysmorfofobię

Świat
Disney wprowadza bohaterkę plus size. Cierpi na dysmorfofobię
Kadr z filmu "Głowa do góry"
Bianca, pierwsza bohaterka Disneya "plus size"

Bianca, pierwsza bohaterka Disneya w rozmiarze "plus size" podbija serca widzów. Krótkometrażowa animacja "Głowa do góry" przedstawia historię młodej baletnicy, która "walczy ze swoim lustrzanym odbiciem". Na jakie zaburzenie cierpi nowa postać bajek Disneya?

W ciągu 85-letniej działalności Disneya grubsze postacie pojawiały się jedynie w przypadku czarnych charakterów. Disney postanowił wyjść naprzeciw problemom współczesnego świata i poruszyć temat m.in zaburzeń psychicznych.

Bohaterka Disneya plus size

Pierwsza postać Disneya w rozmiarze "plus size" nie tylko porusza temat ciałopozytywności, ale przede wszystkim presji współczesnego świata. Kanony piękna, które nieustannie otaczają młodych ludzi, przyczyniają się do niskiej samooceny czy depresji. 

 

ZOBACZ: USA. Bójka w Disney World. Jedna osoba ranna, trzy aresztowane


Bianca, bohaterka krótkometrażowego filmu "Głowa do góry" (ang. Reflect) jest baletnicą, która "walczy z własnym odbiciem". Słabości uda jej się pokonać dzięki wewnętrznej sile, którą w sobie odkryje.


Film będzie stanowił część serii "Krótko mówiąc", skoncentrowanych na temacie ciała i tożsamości. Teaser "Głowa do góry" pojawił się w mediach społecznościowych Disneya.

 

Dysmorfofobia - czym jest? 

Dysmorfofobia zwana też cielesnym zaburzeniem dysmorficznym (BDD) to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Osoba cierpiąca na to zaburzenie ma skłonności do wyolbrzymiania niewielkich, niewidocznych dla innych niedoskonałości.


Dysmorfię dzielimy na nieurojeniową i urojeniową. W tym pierwszym przypadku chory dostrzega w swoim wyglądzie ledwo zauważalne wady, które urastają do rangi ogromnego problemu. W drugim, osoba zaburzona widzi w lustrze mankamenty, których w rzeczywistości nie ma.


Cierpiący na dysmorfofobię mogą dostrzegać brzydotę w każdej części ciała. Zaburzenie niekontrolowane może sprawić, że chory zacznie doszukiwać się kolejnych defektów swojego ciała.

Dysmorfofobia. Objawy

Mimo że zaburzenie to dotyczy wyglądu, nie wystarczy, żeby dana osoba miała kompleksy, niską samoocenę czy była zbyt skoncentrowana na swoim odbiciu w lustrze. W tym przypadku pojawia się silny lęk przed brzydotą, który cechuje fiksacja na punkcie swoich wad, wyolbrzymianie problemu i natrętne myśli związane z wyglądem.

 

Jedną z przyczyn tego dysmorfofobii są czynniki psychologiczne. Zaburzenie to może pojawić się wśród nastolatków lub młodych dorosłych, którzy doświadczyli krzywdzącej oceny w dzieciństwie i okresie dojrzewania. 

 

Rodzina, środowisko i rówieśnicy często przyczyniają się do niskiej samooceny.

nb/arż/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie