Trudna sztuka palenia w piecu. Czym palić, aby było ekologicznie, ekonomicznie i ciepło?

Polska
Trudna sztuka palenia w piecu. Czym palić, aby było ekologicznie, ekonomicznie i ciepło?
Polsat News
Waldemar Drożdżol prezes Korporacji Kominiarzy Polskich

Czym palic, żeby było ciepło i ekonomiczne, a czym nie palić żeby było ekologicznie? Na te pytania szukał odpowiedzi reporter Polsat News. Różne piece są dostosowane do poszczególnych rodzajów paliwa. W starszych można palić drewnem, ale będą nieodpowiednie dla koksu.

- W starszych kotłach można palić drewnem, aby było ekonomiczniej. Następnie należy dosypać węgla, aby ciepło zostało na dłużej. Stare piece mogą być opalane różnym paliwem, nawet tym o mniejszej wydajności energetycznej - przekazał Maciek Krzemiński reporter Polsat News.

 

Zdarzają się też tacy, którzy próbują utylizować odpady w domowych piecach. To jednak grozi zatkaniem przewodów wentylacyjnych, a w konsekwencji może prowadzić do powstania pożaru.

"Proces spalania ma wpływ na stan pieca"

- Jeżeli będziemy starali się zbytnio oszczędzać i za bardzo zamkniemy dopływ powietrza, to temperatura spalania nie będzie prawidłowa - powiedział Waldemar Drożdżol prezes Korporacji Kominiarzy Polskich. Dodał, że wówczas większość paliwa, które ma zmienić się w energię cieplną, ujdzie do przewodów wentylacyjnych.

 

ZOBACZ: Oszustwa "na węgiel". Skala zjawiska jest masowa

 

- Proces spalania niezupełnego wpływa na produkty spalania i na stan urządzenia grzewczego i komina - przekazał kominiarz. - Przewody wentylacyjne się wówczas smołują, czyli powstaje smolista sadza, która jest bardzo podatna na ogień i trudna do usunięcia. Szczotka kominiarska nie będzie w stanie udrożnić przewodów - dodał.

 

WIDEO: Trudna sztuka palenia w piecu. Czym palić, aby było ekologicznie, ekonomicznie i ciepło?

 

 

Ważne jest też to, aby paliwo, które wkładamy do pieca było suche. Wówczas proces spalania będzie niezakłócony. Niektóre piece mogą palić węglem niższej jakości, ale mogą nie nadawać się na koks.

 

ZOBACZ: Przedsiębiorca kupił węgiel, który się nie pali. To "pomalowane kamienie"

 

Jak zauważył reporter, choć jeszcze nie zaczął się sezon grzewczy, to już zdarzają się przypadki palenia w piecach meblami. Kominiarze zaś przypominają, że niewłaściwe używanie pieca i paliwa, które do nich wkładamy, może spowodować uszkodzenie kotła i całego pieca.

Warto zmienić taktykę ogrzewania

Piece o paliwie mieszanym przyjmą zarówno węgiel jak i drewno. Ważna rzeczą jest, aby w piecu używać paliwa dedykowanego. Na przykład w piecach bez odpowiedniego rusztu i kotła, paliwo koksowe może zniszczyć urządzenie grzewcze.

 

WIDEO: Trudna sztuka palenia w piecu. Różne kotły są dostosowane do poszczególnych rodzajów paliwa

 

 

- Każdy producent podaje na jakie paliwo jest piec - przekazał Drożdżol. - Należy tego bezwzględnie przestrzegać, inaczej nie wystarczy specjalistów do naprawy uszkodzeń - dodał.

 

Powinna zmienić się także taktyka grzania. Należy rozpalić rano, a potem stopniowo ochładzać palenisko, w miarę jak nadchodzi wieczór. Pozwoli nam to najekonomiczniej korzystać z ogrzewania.

mbl/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie