Trwają kontrole schronów w Polsce. Czy Polacy wiedzą, gdzie mogą się ukryć?

Polska
Trwają kontrole schronów w Polsce. Czy Polacy wiedzą, gdzie mogą się ukryć?
Polsat News
W Polsce mamy ponad 62 tysiące schronów

Na zlecenie MSWiA Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła inwentaryzację schronów. Czy jednak Polacy wiedzą, gdzie ich szukać? Okazuje się, że tylko nieliczne miasta zdecydowały się podać dokładną listę miejsc, gdzie można będzie się ukryć.

- Mamy 62 tys. takich obiektów w całym kraju - mówił w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Strażacy mają sprawdzić w jakim są stanie, czy są zdolne do użytku i czy są właściwe wyposażone. Jeśli nie, to rząd polecił je odpowiednio przystosować. 


- Musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Dlatego inwestujemy w armię, ogromne pieniądze przekazujemy na zbrojenia. Przygotowujemy się też na różne okoliczności - powiedział wiceszef MSWiA.

 

ZOBACZ: Marcin Przydacz w "Graffiti" o kontroli schronów: Lepiej dmuchać na zimne

 
- Lepiej być przygotowanym wcześniej na cokolwiek, dmuchać na zimne, niż później budzić się w sytuacji już bardzo trudnej - stwierdził z kolei wiceszef MSZ Marcin Przydacz. 


Problemem jest jednak brak powszechnej wiedzy na temat lokalizacji schronów. Tylko nieliczne miasta zdecydowały się na opublikowanie listy miejsc, w których, w razie konieczności, będzie można się ukryć. 

Lublin podał listę schronów

W Lublinie budynków, które za typowe schrony mają służyć jest 12. Są rozsiane po całym mieście, np. w dzielnicy Bronowice na jednym z osiedli. Są tak skonstruowane, że dostać się do nich można przez piwnice bloków. 


Inna sprawą są tzw. miejsca ukrycia. Tych w Lublinie jest blisko 100. Są nimi np. podziemne parkingi. 

 

WIDEO: Schrony w Lublinie. Materiał Katarzyny Niecko

 


- Z jednej strony muszą być hermetyczne, musza spełniać określone wymogi związane z umieszczeniem tam wyposażenia, żywności, możliwości przebywania przez dłuższy okres czasu. Również muszą być odporne na określone zdarzenia. Tych mamy na terenie miasta relatywnie mało. Natomiast inne budowle ochronne, takie które spełniają podstawowe wymogi, mogą być wykorzystywane w tym celu. Mogą to być parkingi podziemne, pomieszczenia w przedsiębiorstwach czy na uczelniach - powiedział sekretarz miasta Lublin Andrzej Wojewódzki. 

 

ZOBACZ: Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń": Musimy być gotowi na każdy scenariusz


Urzędnicy w Lublinie zdecydowali, że opublikują listę lokalizacji miejsc schronienia mieszkańcom. Każdy, kto chce sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy schron może to sprawdzić na stronie internetowej lublin.eu.  

msm/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie