Szwecja: Rośnie skala przemocy. Kraj ma najwyższą liczbę strzelanin w Europie

Świat
Szwecja: Rośnie skala przemocy. Kraj ma najwyższą liczbę strzelanin w Europie
Håkan Dahlström/Flickr/CC BY 2.0
Mimo większej liczby funkcjonariuszy policji, rośnie skala przemocy w Szwecji

W ciągu ostatnich kilku lat liczba funkcjonariuszy policji w Szwecji stale rosła. Zmiany w prawie z kolei przyczyniły się do zwiększenia efektywności służb. Szwecja na tle innych państw europejskich przoduje, ale nie jest to chlubny wynik. Liczba strzelanin jest najwyższa w Europie. - Najdrobniejszy czyn prowadzi do śmiertelnej przemocy - mówi wiceszef policji krajowej Johan Olsson.

Pomimo zmian w prawie i dużych inwestycji w policję, w Szwecji rośnie liczba strzelanin. Według zastępcy szefa policji krajowej Johana Olssona, policja nadal ma wiele zadań do wykonania, aby przeciwdziałać rosnącej przemocy - poinformował serwis SVT Nyheter. - Musimy rozwijać się w kilku obszarach - powiedział Olsson. 

 

Dodał, że Szwecja ma najgorszą sytuację w Europie, jeśli chodzi o przemoc z użyciem broni palnej.

"Status i prestiż" napędzają przemoc

- Naukowcy nie wiedzą, co jest tego przyczyną. Naszym zdaniem dzieje się tak, ponieważ mamy do czynienia z przemocą napędzaną statusem i prestiżem. Najdrobniejszy czyn prowadzi do śmiertelnej przemocy - powiedział Olsson.

 

ZOBACZ: Szwecja. Strzelanina w centrum handlowym w Malmoe. Ranne dwie osoby

 

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba funkcjonariuszy policji w Szwecji wzrosła. Zmiany w prawie sprawiły, że policja działa efektywniej. Przemoc jednak stale się nasila.

 

- Zasadniczo musimy ulepszyć i rozwinąć nasze metody pracy. Mamy w Szwecji zupełnie nowy rodzaj przestępczości: gangi używają aplikacji szyfrujących, których nie można przechwycić w Szwecji - stwierdził policjant.

Nadzieja w nowym prawie

W Szwecji odzyskiwanie dochodów z przestępstw zostało uznane za ważny środek w walce z przestępczością zorganizowaną. Jednak i w tym obszarze pojawia się ostra krytyka policji. Z przeprowadzonego audytu wynika bowiem, że brakuje m.in. doradców finansowych i szkoleń.

 

ZOBACZ: Szwecja. Zmarła kobieta ugodzona nożem podczas festynu z udziałem polityków

 

- Najważniejsza jest tutaj nie tylko fachowość, ale i to, by nie stało się to dla policji codziennością. Rozpoczęliśmy szkolenia i jest nimi duże zainteresowanie - przekazał Olsson.

 

Według funkcjonariusza sprawa jest priorytetowa, a nadzieje Olsson wiąże są z nowymi przepisami. - To ułatwienie, bo nie musisz udowadniać, że konkretne pieniądze pochodzą z konkretnego przestępstwa. To poważna zmiana - uznał policjant.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie