Jens Stoltenberg: NATO nie jest częścią tego konfliktu, ale zapewniamy Ukrainie wsparcie

Świat
Jens Stoltenberg: NATO nie jest częścią tego konfliktu, ale zapewniamy Ukrainie wsparcie
Polsat News
Jens Stoltenberg

- Te referenda zostały narzucone Ukrainie. To całkowite naruszenie prawa międzynarodowego. Kraje NATO nie uznają tych terytoriów jako należących do Rosji - powiedział w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do włączenia okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji, ogłoszonego przez Władimira Putina.

- Wzywamy wszystkie kraje do odrzucenia tych rażących prób podboju terytorialnego Rosji. Te ziemie są ukraińskie. Donieck jest ukraiński. Ługańsk jest ukraiński. Chersoń jest ukraiński. Zaporoże jest ukraińskie. Tak samo, jak Krym jest ukraiński - powiedział Stoltenberg.

 

Jak podkreślił, to drugi raz, gdy Rosja siłą zaanektowała terytorium ukraińskie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjscy żołnierze zgwałcili kobietę w ciąży. Poroniła następnego dnia


- Nie zmienia to naszego zobowiązania, aby wspierać Ukrainę. NATO nie jest częścią tego konfliktu, ale zapewniamy wsparcie Ukrainie tak, aby mogła realizować swoje prawo do samoobrony, zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych - stwierdził.

Kluczowy moment wojny

Jens Stoltenberg podkreślił, że to kluczowy moment wojny. - Putin zmobilizował setki tysięcy żołnierzy. Teraz nielegalnie zaanektował kolejne terytoria ukraińskie. To wszystko stanowi najpoważniejszą eskalację od początku wojny - powiedział.

 

W jego ocenie ostatnie działania Władimira Putina nie są oznaką siły, a oznaką słabości. - Przyznaniem, że wojna nie toczy się zgodnie z planem - dodał.

 

ZOBACZ: Mobilizacja w Rosji. Rodziny żołnierzy otrzymują owce i węgiel

 

- Putin ponosi całkowitą odpowiedzialność za tę wojnę i to jego odpowiedzialność, żeby wojnę zakończyć, zakończyć cierpienie dzielnych Ukraińców. Żeby zakończyć kryzys energetyczny i żywnościowy, który wpływa na tak wiele osób na całym świecie - powiedział sekretarz generalny NATO.

 

Podkreślił, że "NATO potwierdza niezachwiane wsparcie dla niezależności i suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej".

 

- Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją. Będziemy to robić tak długo, jak będzie potrzebne - powiedział Stoltenberg.

Droga Ukrainy do NATO

- Czynimy zdecydowany krok podpisując wniosek Ukrainy o przyspieszoną akcesję do NATO - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Przełomowa decyzja Ukrainy. Zełenski składa wniosek do NATO

 

- Decyzja o członkostwie w NATO musi być podjęta przez 30 państw sojuszniczych. W tej chwili skupiamy się na zapewnieniu Ukrainie bezpośredniej, doraźnej pomocy - powiedział Stoltenberg, zapytany o sprawę członkostwa Ukrainy w NATO.

 

- Wzywamy prezydenta Putina o zakończenie wojny - podkreślił.

Blinken: Ukraina ma prawo odzyskac swoje terytorium

Wczesniej głos w sprawie aneksji zabrał sekretarz stanu USA Antony Blinken. 

 

- Ukraina ma pełne prawo bronić całego swojego terytorium, by bronić ludzi, którzy tam są i by odzyskać ziemie, które zostały jej nielegalnie zagarnięte. Nasze wsparcie będzie kontynuowane i to wsparcie może zostać używane tak, jak Ukraina uważa to za stosowne, by bronić swojego terytorium i tak jak jest to konieczne, by je odzyskać - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową MSZ Kanady Melanie Joly w Waszyngtonie. 

 

Sekretarz stanu USA odniósł się również do zapowiedzi złożenia przez Ukrainę wniosku o akcesję do NATO.

 

- Nasze stanowisko pozostaje jasne. I jest takie samo, jak było. Silnie popieramy politykę otwartych drzwi NATO, popieramy dołączanie krajów, które chcą dołączyć i które wzmocnią zdolności NATO. Istnieje ku temu proces. I państwa, w tym Ukraina, nadal będą podążać za tym procesem - powiedział.

Bezprawna aneksja okupowanych obwodów

W piątek Władimir Putin ogłosił aneksję części Ukrainy. Wcześniej podpisał dekrety o uznaniu obwodów chersońskiego i zaporoskiego za niezależne terytoria. Przytłaczająca większość krajów nie akceptuje tej decyzji i nie zgadza się na zagarnięcie przez Rosję nowych terytoriów.

 

Bezprawna aneksja przez Rosję okupowanych obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego to następstwo sfałszowanych pseudoreferendów na tych terenach. - Ludzie dokonali swojego wyboru - powiedział na początku swojego wystąpienia Władimir Putin.

an/dk/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie