Wielka Brytania. Pszczoły królowej zostały poinformowane o jej śmierci

Świat
Wielka Brytania. Pszczoły królowej zostały poinformowane o jej śmierci
EPA/ANDY RAIN/ Daily Mail
Ule znajdują się w Pałacu Buckingham i Clarence House

Królewskie pszczoły w żałobie. Poinformowanie ich w królewskiej pasiecie o śmierci monarchy jest kolejnym z elementów związanych z obrzędami żałobnymi po śmierci Elżbiety II.

John Chapple, oficjalny pszczelarz królowej, w piątek przekazał znajdującym się pod jego pieczą pszczołom w Pałacu Buckingham i Clarence House informację o śmierci królowej Elżbiety II. 

 

Rytuał polega na przybraniu uli czarnymi wstęgami i słownym przekazaniu, że królowa nie żyje. Pszczelarz zwrócił się prośbą o posłuszeństwo dla nowego króla, Karola III.

 

ZOBACZ: Ćma zablokowała komputer. W 1947 stała się legendą

 

Zwyczaj ten wiąże się z kontynuowaną na Wyspach Brytyjskich tradycją, że pszczoły niepoinformowane o śmierci swojego właściciela, przestają produkować miód, a pasieka obumiera. 

Jak wygląda zwyczaj? 

- Jestem przy ulach i zgodnie z tradycją, kiedy ktoś umiera, idzie się do uli, odmawia małą modlitwę i zakłada na ul czarną wstążkę - przekazał Chapple dziennikowi Daily Mail. 

 

Przekazał, że formuła to: Gospodyni nie żyje, ale nie odchodź. Twój pan będzie dla ciebie dobrym panem. Tak zwracał się do pszczół w ulach. Chapple pracuje w pasiekach królewskich od 15 lat. 

laf/zdr/polsatnews.pl/Daily Mail
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie