Śmierć Elżbiety II. Karol III ogłoszony królem Zjednoczonego Królestwa

Świat
Śmierć Elżbiety II. Karol III ogłoszony królem Zjednoczonego Królestwa
Polsat News
Król Wielkiej Brytanii Karol III

Karol III został ogłoszony przez Radą Akcesyjną królem Zjednoczonego Królestwa w sobotę przed południem w londyńskim St. James Palace. Zgodnie z tradycją brytyjskiego dworu, nowy król zostaje ogłoszony w ciągu doby od śmierci poprzednika.

Karol III, najstarszy syn zmarłej królowej Elżbiety II, został oficjalnie ogłoszony królem Wielkiej Brytanii i głową 14 państw Wspólnoty Narodów. 

 

Nosi tytuły: z Bożej łaski król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jego posiadłości i terytoriów, Głowa Wspólnoty, Obrońca Wiary.

Jego Królewska Wysokość

Ogłoszenie nowego króla nastąpiło przed członkami Rady Akcesyjnej Wielkiej Brytanii. W skład tego ciała wchodzą przedstawiciele Tajnej Rady, czyli najbliżsi byli i obecni współpracownicy i urzędnicy dworscy, a także Wielki Burmistrz Londynu oraz Komisarze Wspólnoty z poszczególnych, należących do niej krajów. Łącznie liczy ona nawet do 1000 osób. 

 

Rada zebrała się na razie bez nowego króla. Przewodniczący Rady poinformował o śmierci królowej Elżbiety II, oddał jej hołd, a następnie Rada ogłosiła Karola III nowym królem. Jego żona, Kamila, została tym samym królową-małżonką. 

Król Karol III: Wiem, jakie dziedzictwo i obowiązki na mnie spadają

W drugiej części dzisiejszego wydarzenia Karol III spotkał się z Radą, by złożyć przysięgę. - Jest to mój przykry obowiązek, żeby ogłosić śmierci królowej, mojej matki - rozpoczął Karol III. - Nawet w żałobie jesteśmy wdzięczni za jej pełne poświęcenia życie - dodał.  

 

- Wiem, jakie dziedzictwo i obowiązki na mnie spadają. Podejmując tę odpowiedzialność, będę starał się podążać za inspirującymi przykładem, by stać na straży konstytucji, zapewniać pokój, harmonię i dobrobyt dla naszych obywateli i dla wspólnoty wszystkich narodów - mówił Karol III.

 

ZOBACZ: Elżbieta II nie żyje. Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostaną w użyciu

 

Korona brytyjska jest dziedziczna, po śmierci aktualnego monarchy przechodzi natychmiast na jego potomka. W brytyjskiej tradycji zwykle na najstarsze dziecko (córkę lub syna). 

 

Dotychczasowy książę Walii, wraz z tytułem króla Zjednoczonego Królestw,a staje się głową Kościoła Anglii. Kolejnym etapem wstąpienia na tron jest koronacja. Nie ma określonego sztywno terminu i nie następuje ona natychmiast, lecz zazwyczaj około roku po objęciu tronu. 

laf/ml/anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie