Psi nos w walce ze szkodnikami. Bibi bez trudu znajduje pluskwy

Polska
Psi nos w walce ze szkodnikami. Bibi bez trudu znajduje pluskwy
Polsat News
Bibi bez trudu znajduje insekty

Są psy, które wyszukują narkotyki, poszukujące zaginionych pod gruzami i takie, które bez trudu znajdują trufle. Bibi jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ to pierwszy w Polsce pies na pluskwy. Okazuje się, że małe, uciążliwe owady trudno znaleźć, a ich obecność uprzykrza życie wielu osobom, także w nowoczesnych apartamentowcach.

Bibi - suka rasy beagle, została nauczona, by po zapachu odszukiwać pluskwy. Jarosław Ryms prowadzi firmę zwalczającą szkodniki i szkoli Bibi metodą podobną do tej, jakiej używa się przy psach wykrywających materiały wybuchowe czy narkotyki.

 

- Próbka zapachowa, czyli w jej przypadku pluskwy zamknięte w próbówce z siateczką, tak żeby zapach się wydobywał. Kiedy je znajdowała, dostawała sygnał klikerem i była nagradzana - tłumaczy w rozmowie z Polsat News.

 

Bibi pracuje głównie w mieszkaniach gdzie pluskwy dobrze się schowały i zlokalizować może je tylko psi nos. - Jeżeli klient uporczywie naciska na dezynsekcję i chce się pozbyć pluskiew, których sam nie widzi, to ja wtedy potrzebuję pomocy psa, ponieważ sam mogę coś przeoczyć - wyjaśnia Jarosław Ryms.

 

[WIDEO] Psi nos w walce ze szkodnikami. Poznajcie Bibi:

 

 

Psinie wystarczy chwila by znaleźć kryjówkę niechcianych owadów. Kiedy to zrobi, zatrzymuje się i czeka na potwierdzenie pana.

Szukanie pluskiew. "Wybebeszyć" cały dom

Uciążliwe insekty można przynieść do domu praktycznie z każdego miejsca użyteczności publicznej. - Najczęstszymi miejscami, z których przywozimy pluskwy do swojego są hotele - zaznacza pan Jarosław i dodaje, że insekty częściej pojawiają się w bogatych domach. - Częściej nawet pojawiają się w tych bogatych domach, ponieważ te osoby podróżują po świecie, jeżdżą po hotelach - dodaje.

 

Sama dezynsekcja to niełatwy proces, jak mówi pan Jarosław, trzeba "wybebeszyć" cały dom i odnaleźć miejsce, gdzie ukryły się pluskwy. To często sofy, narożniki i punkty, gdzie przerwał się lub łączy materiał. Po znalezieniu insektów nanosi się odpowiedni środek chemiczny.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie