Rekordowa kara. Instagram ma zapłacić 405 milionów euro

Technologie
Rekordowa kara. Instagram ma zapłacić 405 milionów euro
(Zdj. ilustracyjne) unsplash.com
Kara dla Instagrama

Irlandzki organ regulacyjny nałożył na serwis Instagram rekordową grzywnę w wysokości 405 milionów euro w związku ze śledztwem w sprawie przetwarzania danych niepełnoletnich użytkowników. Rzecznik spółki Meta Platforms, która jest właścicielem serwisu zapowiedział, że firma będzie się odwoływać od tej decyzji.

Jak poinformowała agencja Reutera, Irlandzka Komisja Ochrony Danych śledztwo w sprawie serwisu Instagram rozpoczęła w 2020 roku. Sprawa skupiła się na użytkownikach w wieku od 13 do 17 lat, którzy po zmianie konta na biznesowe, w konsekwencji mieli upublicznione dane osobowe. Ujawnione zostały wtedy adresy e-mail i numery telefonów. 

 

Na ten moment irlandzki organ regulacyjny potwierdził jedynie, że na Instagram została nałożona kara w wysokości 402 milionów euro. Szczegóły decyzji mają zostać przekazane w przyszłym tygodniu. 

Według rzecznika Mety, Instagram ponad rok temu zapewnił bezpieczeństwo nastolatków, którzy zamieszczają swoje dane w serwisie.

 

ZOBACZ: Facebook, Instagram i WhatsApp będą płatne? Meta planuje zmiany w swoich platformach


Reuters przypomina, że w 2021 roku rekordowa grzywna została nałożona przez organ na WhatsApp. Irlandzka Komisja Ochrony Danych po dwuletnim dochodzeniu ujawniła, że aplikacja nie posiadała jasności w sprawie sposobu przetwarzania i udostępniania danych Facebookowi.  

anw/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie