Anna Moskwa: Wsparcie będzie dla wszystkich źródeł ciepła

Polska
Anna Moskwa: Wsparcie będzie dla wszystkich źródeł ciepła
Polsat News
Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska zdradziła w "Graffiti", że rząd przygotowuje rozwiązanie wsparcia dla źródeł ciepła innych niż węgiel. Podkreśliła przy tym, że rozwiązanie będzie kompleksowe, dla "wszystkich użytkowników ciepła indywidualnego". W rozmowie z Grzegorzem Kępką powiedziała też, kto może spodziewać się największego wsparcia.

- Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon. Mamy 100 proc. gazu w magazynach. Wszystkie dostawy gazu, mimo tego co się dzieje z Nord Stream 1, są realizowane. Tak samo jest z węglem. Oczywiście ten węgiel cały czas płynie. Rozpoczęliśmy też dystrybucję na terenie całego kraju, składy będą mogły ten węgiel odbierać i kierować do gospodarstw - zapewniła Anna Moskwa, pytana czy Polacy będą musieli zimą martwić się o ogrzewanie w domach.

 

Minister zaznaczyła, że na 2022 rok są w pełni zabezpieczone dostawy przez Baltic Pipe, a na 2023 rok kontrakty są zawierane. - Wiem, że jest duże oczekiwanie społeczne, żeby o tym więcej opowiadać. Ale wyobraźmy sobie sytuację, że PGNiG opowiedziałby w szczegółach z kim o czym rozmawia. Stracilibyśmy pozycję negocjacyjną - podkreśliła.

Wsparcie dla różnych źródeł ciepła

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla osób, które ogrzewają swoje domy innymi źródłami ciepła niż węgiel, w tym gazem, peletem, elektrycznością i ciepłem systemowym. By wdrożyć takie rozwiązanie, potrzebny będzie odpowiedni projekt prawny.

 

- Jest ta ustawa w naszym resorcie - zdradziła Moskwa. - Jeszcze przed kilka rozmów i ostatnich szlifów, uzgodnień pomiędzy nami, a premierem, w jakim kształcie ona wejdzie i jak ją będziemy komunikować - dodała.

 

WIDEO: Anna Moskwa w programie "Graffiti":

 

 

- Doszliśmy do takiego rozwiązania, które pozwoli nam reagować tam, gdzie jest realna podwyżka - mówiła dalej. Grzegorz Kępka dopytywał czy wsparcie dla odbiorców innych źródeł ciepła niż węgiel, będzie w wysokości 3 tys. zł. - Instrument (będzie - red.) dopasowany - odparła Moskwa. Podkreśliła przy tym, że rozwiązanie będzie kompleksowe, dla "wszystkich użytkowników ciepła indywidualnego".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Mateusz Morawiecki: zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel

 

Największe wsparcie mają otrzymać osoby ogrzewające źródłami ciepła, których ceny najbardziej się zmieniły. - Na dzisiaj jest to gaz - powiedziała minister.

 

Anna Moskwa przekazała, że rząd będzie starał się zakomunikować proponowane rozwiązania jeszcze dziś, 4 sierpnia. Ustawa dotycząca wsparcia ma zostać przegłosowana we wrześniu.

Czy zabraknie w Polsce węgla?

Kępka zacytował Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla, według której zabraknie w Polsce 2,5 mln ton węgla opałowego. Anna Moskwa stwierdziła, że nie wiem jak w takich analizach uwzględniono warunki na rynku. Podkreśliła, że analizach trzeba brać pod uwagę jaka będzie najbliższa zima.

 

ZOBACZ: Konwencja PiS. Jarosław Kaczyński obiecał tańszy węgiel. Rzecznik rządu komentuje

 

Zapewniała, że węgiel do Polski płynie. Wśród kierunków, z których importujemy surowiec wymieniła Kolumbię i Indonezję.

 

Minister była też pytana o pomysł wdrożenia progu dochodowego w dodatku węglowym. Rząd miał rozważać takie rozwiązanie, ale jak mówi Moskwa - to zbyt skomplikowany sposób wypłat, który utrudniłby wsparcie.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" możesz zobaczyć tutaj.

jk/map/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie