Obywatel Szwecji aresztowany w Iranie. Zarzut szpiegostwa

Świat
Obywatel Szwecji aresztowany w Iranie. Zarzut szpiegostwa
Flickr/Blondinrikard Fröberg
W oświadczeniu ministerstwo wywiadu oskarżyło Szwecję o szpiegowanie w imieniu największego wroga Iranu, Izraela

W Iranie pod zarzutem szpiegostwa aresztowany został obywatel Szwecji - podała w sobotę irańska państwowa agencja informacyjna IRNA. Reuters sugeruje, że może to mieć związek ze skazaniem przez sąd w Sztokholmie byłego irańskiego urzędnika za zbrodnie wojenne.

W ostatnich latach Iran aresztował dziesiątki obcokrajowców i obywateli z podwójnym obywatelstwem, głównie pod zarzutem szpiegostwa i zagrażaniu bezpieczeństwu kraju. Prawnicy uważają to za taktykę wymuszania ustępstw, czemu Teheran zaprzecza - pisze Reuters.

 

W cytowanym przez Reutersa oświadczeniu irańskie ministerstwo wywiadu poinformowało, że monitorowało podejrzanego podczas kilku jego podróży do Iranu, jako powód podając "podejrzane zachowanie i kontakty" tej osoby.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Rosja kradnie złoto z Sudanu, by finansować wojnę w Ukrainie

 

Resort nie podał nazwiska aresztowanego ani nie poinformował, kiedy dokonano aresztowania. Podał, że podejrzany wyjeżdżał na terytoria palestyńskie, udawał się do miejsc w Iranie, które nie są atrakcjami turystycznymi i kontaktował się z ludźmi, w tym z Europejczykami, będącymi pod obserwacją.

Trudne stosunki między Szwecją a Iranem

W oświadczeniu ministerstwo wywiadu oskarżyło Szwecję o szpiegowanie w imieniu największego wroga Iranu, Izraela.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji poinformowało, że wie o aresztowaniu swego obywatela oraz, że sprawa dotyczy Szweda, o którego zatrzymaniu w Iranie ministerstwo informowało już w maju. Teheran nie wypowiedział się wówczas w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Austria. Lekarka popełniła samobójstwo. Była wielokrotnie zastraszana przez antyszczepionkówców

 

Stosunki między Szwecją a Iranem są trudne, odkąd Szwecja zatrzymała i postawiła przed sądem byłego irańskiego urzędnika pod zarzutem udziału w masowych egzekucjach i torturowaniu więźniów politycznych w irańskim więzieniu w latach 80. 14 lipca sąd w Sztokholmie skazał mężczyznę, Hamida Noury'ego, na dożywocie. Iran potępił to jako motywowane politycznie.

 

Wśród obcokrajowców i osób o podwójnym obywatelstwie przetrzymywanych w Iranie jest Ahmadreza Djalali, szwedzko-irański badacz skazany na śmierć pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela.

sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie