Szwecja nie zamierza zwracać cennego dokumentu. Szefowa MSZ przedstawiła stanowisko

Świat
Szwecja nie zamierza zwracać cennego dokumentu. Szefowa MSZ przedstawiła stanowisko
wikicommons
Statut Łaskiego z 1506 roku

- Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami - powiedziała szefowa szwedzkiej dyplomacji. Dodała, że nie zamierza oddać Polsce Statutu Łaskiego, zrabowanego przez Szwedów. Z inicjatywą zwrotu cennego dokumentu wystąpił parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci.

W pisemnej odpowiedzi minister szwedzkiej dyplomacji Ann Linde powołuje się na "restrykcyjną praktykę w sprawie zwrotu łupów wojennych, stosowaną przez większość państw". - Takie podejście jest charakterystyczne nie tylko dla Szwecji. Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami zgodnie z ówczesnym prawem międzynarodowym - podkreśliła Linde.

 

Szefowa MSZ Szwecji dodała, że kwestie zwrotu łupów wojennych są "skomplikowane", a w niektórych przypadkach "może być trudne do ustalenia, jakiemu państwu lub osobie fizycznej obiekt miałby zostać przekazany".

 

ZOBACZ: Niemcy. Poseł AfD "pożegnał" ambasadora Ukrainy fotomontażem z hajlującymi politykami

 

Statut Łaskiego znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali.

 

W połowie lipca parlamentarzysta prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Bjoern Soeder zaproponował oddanie Polsce Statutu Łaskiego. W zapytaniu do szefowej szwedzkiej dyplomacji polityk prosił o "podjęcie inicjatywy na rzecz zwrotu Statutu Łaskiego ze względu na znaczenie tego dokumentu dla Polski oraz sposób, w jaki Polska działa na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju". Polski parlament jako jeden z pierwszych ratyfikował przyjęcie Szwecji oraz Finlandii do NATO.

Szwedzki polityk: Statuty Łaskiego są szczególnie ważne dla Polski

Soeder podkreślił, że zachowały się na świecie jedynie dwa Statuty Łaskiego, jeden znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, a drugi okaz przechowywany jest w Szwecji, "po tym, jak został zrabowany przez Szwedów w XVII wieku wraz z innymi bezcennymi skarbami polskiej kultury".

 

Parlamentarzysta dodał, że "Statuty Łaskiego mają szczególne znaczenie w Polsce, będąc pierwszymi ilustrowanym drukami w tym kraju".

 

ZOBACZ: Finlandia. Prezydent Niinisto o członkostwie w NATO: to punkt zwrotny w naszej historii

 

W 2016 roku dokumenty trafiły na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

Statut Łaskiego z 1506 roku (uchwalony w 1505 roku) to pierwszy wydany drukiem zbiór praw Królestwa Polskiego sięgających czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wydano go na polecenie króla Aleksandra Jagiellończyka, a inicjatorem przedsięwzięcia był kanclerz koronny Jan Łaski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, od którego zbiór wziął swoją nazwę. Jest przechowywany w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Fotograf o okrucieństwie Rosjan: zapomnieliśmy, czym była druga wojna światowa

 

Bjoern Soeder jest jednym z czołowych polityków prawicowej partii Szwedzcy Demokracji, trzeciej siły w parlamencie Szwecji (Riksdagu). W latach 2014-18 był drugim wiceprzewodniczącym izby. Polityk jest delegatem do OBWE, znany jest z zainteresowania polskimi sprawami, w mediach społecznościowych publikował zdjęcia ze spotkań z ambasador RP w Sztokholmie Joanną Hofman.

mbl/ sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie