Kanada. Papież Franciszek rozpoczął "pielgrzymkę pokutną"
Papież Franciszek rozpoczął sześciodniową wizytę w Kanadzie. Na lotnisku w Edmonton powitał go premier Justin Trudeau. Papież nazwał tę podróż "pielgrzymką pokutną" z powodu trudnej przeszłości w relacjach Kościoła katolickiego z rdzenną ludnością.
Pielgrzymka papieża Franciszka rozpoczęła się od wizyty w Edmonton. Ceremonia powitania odbyła się w hangarze na lotnisku. Siedzącego na wózku inwalidzkim papieża powitali gubernator generalna Kanady Mary Simon oraz premier Justin Trudeau. Następnie do Franciszka podeszli przedstawiciele rdzennych ludów w tradycyjnych strojach. Zabrzmiały ich śpiewy i bębny.
Na lotnisku nie było żadnych przemówień, a jedynie krótka uroczystość. Jej przebieg podkreślił cel wizyty, którą papież nazwał "pielgrzymką pokutną". To etap pojednania z rdzenną ludnością w związku ze sprawą przymusowych szkół dla dzieci z tych ludów, prowadzonych w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.
ZOBACZ: Kanada. Śledztwo w sprawie katolickich szkół. Odkryto kolejne potencjalne miejsce pochówku
Szczególnie sugestywny był widok papieża na wózku inwalidzkim, który mimo fizycznych ograniczeń przybył do Kanady i podjął wyzwanie męczącej podróży, by na miejscu zmierzyć się z ranami z przeszłości.
Papież przyleciał do Kanady dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II
Hasłem podróży są słowa "Kroczyć razem". Jest ona następnym etapem na drodze pojednania i leczenia ran, jakie wywołała sprawa szkół dla dzieci z ludów tubylczych, które w imieniu rządu Kanady były prowadzone przez kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.
Na przełomie marca i kwietnia delegacje rdzennych mieszkańców, także byłych uczniów szkół, odwiedziły papieża w Watykanie i wtedy Franciszek obiecał im przyjazd do Kanady.
ZOBACZ: W sierpniu Kościół zachęca "wszystkich ludzi dobrej woli do zachowania abstynencji od alkoholu"
Papież przyleciał do tego kraju dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. W pierwszym dniu pobytu w Edmonton Franciszek będzie odpoczywał po długim locie.
W stolicy prowincji Alberta mieszka duża społeczność ukraińska. W programie wizyty papieża nie ma osobnego spotkania z jej przedstawicielami, ale dominuje przekonanie, że będzie on w swych wystąpieniach nawiązywał do wojny na Ukrainie.
67 procent mieszkańców Kanady to chrześcijanie. Według danych Watykanu 44 procent z nich stanowią katolicy.
Czytaj więcej