Afganistan: Dzieci sprzedawane za jedzenie. Ojciec: Nie było innej opcji

Świat
Afganistan: Dzieci sprzedawane za jedzenie. Ojciec: Nie było innej opcji
Flickr/Marius Arnesen/CC BY-SA 2.0
Dzieci sprzedawane w Afganistanie to powszechna praktyka

Ośmioletnia Afasana z Afganistanu została sprzedana obcemu człowiekowi za 2,5 tys. dolarów. Ojciec dziewczynki w rozmowie z "El Pais" powiedział, że "nie miał innej opcji". Według ostatnich danych ONZ ponad połowa populacji kraju cierpi z powodu głodu.

"Afasana wie, że za 20 dni poślubi obcego mężczyznę. Jej ojciec poczynił przygotowania i wybrał osobę, która oferowała najwięcej - ok. 2,5 tys. dolarów. O ślubie opowiada jej w sposób, jakby była to bajka o poślubieniu księcia" - napisał reporter "El Pais" w Kabulu Ángel Sastre.

 

ZOBACZ: Afganistan. Co najmniej 1000 osób zginęło w trzęsieniu ziemi na wschodzie kraju

 

Na pytanie, czy jest szczęśliwa z nadchodzącego małżeństwa, 8-latka odpowiedziała: Przynajmniej będę mogła jeść dwa razy dziennie.

Oferty nawet przed narodzeniem dziecka. Różne ceny

W rozmowie z dziennikarzem ojciec dziewczynki przyznał, że nie chciał sprzedawać córki, ale przez brak pieniędzy "nie było żadnej innej opcji". Po objęciu władzy przez Talibów stracił pracę i musiał przeprowadzić się z Kabulu do prowincji Kandahar. Tam miał otrzymać pracę przy zbieraniu maku od swojego wujka, ale reżim ograniczył zbiory.

 

- Zgłosiło się kilku zalotników. Próbowałem wybrać najmłodszego. Ma około 25 lat, wydaje się pochodzić z dobrej rodziny i mówi, że pozwoli jej chodzić do szkoły. Wszyscy jesteśmy smutni. Afasana płacze w nocy. Ale będzie dobrze, jeśli taka będzie wola Boga - powiedział ojciec ośmiolatki.

 

To nie jedyna dramatyczna historia z Kandaharu opisana przez "El Pais". Trzyletnia Afshin została "zabezpieczona" jak wartościowa rzecz, po tym jak jej ociec wpadł w długi.

 

- Czasami zdarzają się oferty nawet przed tym, jak dziecko się urodzi. Kupujący traktują to jako działalność charytatywną, bo pozwalają dzieciom na lepsze życie. Ceny wahają się od 500 do 2,5 tys. dolarów - przekazał zarządca miejscowości Yorian.

Afganistan: Kryzys żywnościowy i małżeństwa dzieci

Ostatnie dane Organizacji Narodów Zjednoczonych z maja wskazują, że z powodu głodu w Afganistanie cierpi blisko 20 mln osób - ponad połowa blisko 39-milionowego kraju. W lipcu 2021 r., przed objęciem władzy przez talibów, było to 14 mln osób.

 

ZOBACZ: Holandia. Media: talibowie zabili w Kabulu tłumacza, który pracował dla Holendrów

 

"Chociaż pomoc humanitarna zapobiegła katastrofie bezpieczeństwa żywnościowego podczas ostrej zimy, to głód w Afganistanie utrzymuje się na bezprecedensowym poziomie" - czytamy w komunikacie ONZ. Na kryzys wpływają zarówno utrzymująca się susza, kryzys gospodarczy i wojna w Ukrainie, która zakłóca dostawy zboża.

 

Dane o małżeństwach dzieci w Afganistanie przytacza UNICEF - organizacja szacuje, że 28 proc. kobiet między 15. a 49. rokiem życia wzięło ślub zanim skończyło 18 lat. Pan młody zazwyczaj uiszcza opłatę, by "dobić targu", ale dziewczynka zostaje przy rodzinie do 15. roku życia. Transakcje często zawierane są w kilka godzin, bez dokumentów i pośredników.

bas/prz/El Pais/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie