USA. Ciała 46 osób znaleziono w ciężarówce w Teksasie. Zmarli z powodu udaru i wyczerpania

Świat
USA. Ciała 46 osób znaleziono w ciężarówce w Teksasie. Zmarli z powodu udaru i wyczerpania
PAP/EPA/ADAM DAVIS
- Ludzie zmarli z powodu wyczerpania i udaru cieplnego, a przyczepa nie miała klimatyzacji ani wody - wyjaśnił komendant straży pożarnej w San Antonio. Zdjęcie ilustracyjne

Ciała co najmniej 46 osób odkryto w poniedziałek wewnątrz naczepy w teksańskim San Antonio w USA. Przy wysokiej temperaturze uwięzieni w środku ludzie zmarli z powodu wyczerpania i udaru cieplnego. 16 ocalałych przewieziono do szpitali. Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów. Temperatura w mieście sięgała w poniedziałek od ponad 32 do 37,7 stopni Celsjusza.

W naczepie tira zaparkowanej na poboczu było ukrytych około 50 osób.

 

- Ludzie zmarli z powodu wyczerpania i udaru cieplnego, a przyczepa nie miała klimatyzacji ani wody - wyjaśnił komendant straży pożarnej w San Antonio Charles Hood. Poinformował, że 16 osób, w tym 12 dorosłych i czworo dzieci, przewieziono do pobliskich szpitali.

"Pracownik usłyszał wołanie o pomoc"

Radna miejska Adriana Rocha Garcia określiła ofiary jako migrantów. Nie potwierdziły tego jednak władze, które nie podały z jakiego kraju pochodzili zmarli. Jedynie minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard poinformował, że dwie osoby, które trafiły do szpitala, pochodzą z Gwatemali.

 

Według policji ofiarami śmiertelnymi byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w tym wielu młodych dorosłych.

 

ZOBACZ: Maroko. Władze: Zginęło 18 imigrantów podczas próby przekroczenia granicy. Media: Około 50 ofiar

 

- Władze zostały zaalarmowane tuż przed godziną 18:00 czasu lokalnego, kiedy pracownik pobliskiego budynku usłyszał wołanie o pomoc - mówił w CNN szef policji w San Antonio Bill McManus.

 

Jak dodał, trzy osoby zostały zatrzymane. Nie był jednak pewien, czy mają one związek z tragedią. Podkreślił, że śledztwo przejmie federalna agencja Homeland Security Investigations, która jest częścią agencji ds. imigracji i egzekwowania przepisów celnych.

Burmistrz: "Próbowali znaleźć lepsze życie"

Burmistrz San Antonio Ron Nirenberg nazwał odkrycie ciał "straszną tragedią".

 

ZOBACZ: USA. Największa od lat fala migrantów z Kuby. Do granic dotarło ponad 140 tys. osób

 

- Mieli rodziny i prawdopodobnie próbowali znaleźć lepsze życie. To jest po prostu straszna ludzka tragedia. (…) Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za narażenie tych ludzi na tak nieludzkie warunki będą ścigane i ukarane z pełną surowością prawa - cytowała Nirenberga lokalna telewizja KSAT.

 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie