SG: W sobotę 11 osób próbowało się przedostać z Białorusi do Polski

Polska
SG: W sobotę 11 osób próbowało się przedostać z Białorusi do Polski
Straż Graniczna/Twitter
Patrol Straży Granicznej

Jedenastu cudzoziemców próbowało w sobotę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to obywatele Erytrei, Syrii, Jemenu, Algierii, Maroka i Togo - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

Wszystkie przypadki miały miejsce w województwie podlaskim, na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki w Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku - poinformowała SG w niedzielę rano. 

 

Trwa budowa zapory

Od początku tego roku Straż Graniczna odnotowała niespełna 5,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W czerwcu takich prób było dotąd niespełna pół tysiąca.

 

Kończy się budowa stalowej zapory na tej granicy. Ma ona być gotowa do 30 czerwca. Do jesieni ma powstać także system zabezpieczeń elektronicznych, w tym kamer i detektorów ruchu. 

 

ZOBACZ: Naukowcy apelują do Komisji Europejskiej wstrzymanie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy

 

W związku z budową zapory do końca czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

Od 1 lipca do 15 września w woj. podlaskim będzie obowiązywać wydany przez wojewodę zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.

arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie