Ukraina kandydatem do UE. Prof. Artur Nowak-Far: Wojna będzie komplikować proces akcesyjny

Świat
Ukraina kandydatem do UE. Prof. Artur Nowak-Far: Wojna będzie komplikować proces akcesyjny
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
- Wojna będzie komplikować proces akcesyjny Ukrainy do UE - mówił ekspert.

- Każdy proces negocjacyjny rozpoczyna się m.in od głębokiego zdiagnozowaniu stanu wyjściowego. To diagnoza określająca zbieżność tego co jest, z tym co, powinno być, żeby spełnić wymagania prawa unijnego - mówił w Polsat News prof. Artur Nowak-Far, ekspert prawa międzynarodowego ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że wojna "będzie komplikować proces akcesyjny".

Profesor zapytany o to, ile lat może zająć akcesja Ukrainy do UE stwierdził, że "nie wiemy tego na teraz", ponieważ "Ukraina nie została jeszcze zdiagnozowana".

 

ZOBACZ: Ukraina. Poważne straty Rosjan wśród oficerów. W wojnie zginęło już 10 tys. ukraińskich żołnierzy

 

- Każdy proces negocjacyjny rozpoczyna się m.in od głębokiego zdiagnozowaniu stanu wyjściowego. To diagnoza określająca zbieżność tego co jest, z tym co powinno być, żeby spełnić wymagania prawa unijnego. To jest jeszcze przed Ukrainą - mówił na antenie Polsat News.

Prof. Nowak-Far: Ukrainie zostanie zaproponowana "biała księga"

Wśród głównych problemów eksperci wymieniają znaczące wpływy oligarchów oraz znacząca korupcja, z czym "Ukraina starała się walczyć jeszcze przed wojną". 

 

Ekspert tłumaczył, że diagnoza sytuacji w Ukrainie pokaże, na ile wysiłki podjęte wcześniej były wystarczające. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: Ukraina już jest jest częścią zjednoczonej Europy

 

 - Po tym Ukrainie będzie zaproponowana "biała księga", czyli mapa drogowa, która określa, co Ukraina będzie musiała zrobić, żeby w pełni dostosować się do prawa unijnego - dodał. 

 

- To świadczy o tym, że tam rozpowszechniony jest jakiś wschodni model funkcjonowania państwa -  stwierdził ekspert.

Prof. Nowak-Far: Wojna będzie komplikować proces akcesyjny 

Profesor Nowak-Far tłumaczył, że zarówno Mołdawia, jak i Ukraina starają się o członkostwo w UE w granicach, które są uznawane na arenie międzynarodowej, co oznacza, że obejmie to również Krym, Naddniestrze jak i samozwańcze republiki. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję

 

- Sytuacja kryzysowa i wojna oraz brak możliwości rozciągnięcia suwerenności Ukrainy na te republiki okupowane będzie znacząco komplikować proces akcesyjny. Ten czynnik będzie musiał być jakoś rozwiązany - albo militarnie albo na zasadach układu między UE a Ukrainą - tłumaczył. 

Prof. Nowak-Far: UE inwestuje w relacje z Ukrainą 

Podkreślił, że obecnie "wszystkie państwa UE inwestują by mieć jak najlepsze relacje z Ukrainą po zamknięciu procesu wojennego" oraz wesprzeć kraj w odbudowie. 

 

- Cały proces integracji z UE będzie polegał na tym, że my Polacy, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie będziemy mogli sprzedawać swoje doświadczenie w tym zakresie - podsumował. 

Otwarcie miasteczka modułowego w Buczy

W piątek szef polskiej kancelarii premiera Michał Dworczyk odwiedził Buczę, gdzie brał udział w otwarciu miasteczka modułowego dla uchodźców wewnętrznych. Pogratulował Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. - To epokowa, historyczna chwila - mówił. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Michał Dworczyk: Polska zaangażuje się w odbudowę Ukrainy

 

Poinformował, ze łącznie w planach jest budowa miasteczek dla łącznie 20 tys. uchodźców m.in w Buczy, Irpieniu i Hostomelu. 

 

- Dziękujemy, że bronicie nie tylko niepodległości Ukrainy, ale też Polski i Europy. Niech żyje Ukraina, niech żyje Polska - podał. 

dsk/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie