Przemycał narkotyki na ogromną skalę. "Brazylijski Pablo Escobar" zatrzymany na Węgrzech

Świat
Przemycał narkotyki na ogromną skalę. "Brazylijski Pablo Escobar" zatrzymany na Węgrzech
Reprodução/Ministério da Segurança Pública
Brazylijski baron narkotykowy zatrzymany na Węgrzech

Jeden z największych baronów narkotykowych na świecie, były major brazylijskiej armii został zatrzymany na Węgrzech. Sergio Roberto de Carvalho porównywany jest do samego Pablo Escobara. 62-latek przez lata ukrywał się przed organami ścigania.

Sergio Roberto de Carvalho został zatrzymany dzięki wysiłkom węgierskich i portugalskich śledczych. Nie ujawniono zbyt wielu szczegółów dotyczących akcji. Wiadomo jedynie, że 62-latek ukrywał się Węgrzech i posługiwał się fałszywą, meksykańską tożsamością. Po wtorkowej, wielogodzinnej obławie Carvalho został zatrzymany.

 

Sfingował własną śmierć

Jak wskazują zagraniczne media, miejsce pobytu "brazylijskiego Pablo Escobara" pozostawało nieznane od sierpnia 2020 roku, mimo że w międzyczasie został aresztowany w luksusowej rezydencji w hiszpańskim mieście Marbella - podejrzewano go o handel kokainą. Jak się jednak okazało, posługiwał się wówczas fałszywym nazwiskiem Paul Wouter. 

 

ZOBACZ: Sopot. Policja zatrzymała w restauracji pijanych rodziców. Opiekowali się dwójką dzieci

 

"Władze Hiszpanii nie wiedziały, że mają do czynienia z Carvalho. Po wpłaceniu kaucji sfingował własną śmierć, wysyłając do odpowiednich instytucji zaświadczenie, że Wouter zmarł na COVID-19" - podaje brazylijski serwis informacyjny Globo.

Handel narkotykami na ogromną skalę

Carvalho uznawany jest za przywódcę kolosalnego gangu handlującego narkotykami. Jak wskazuje portal InSight Crime, siatka mogła przemycić nawet 45 ton narkotyków z Brazylii do Europy, Afryki i Azji.

 

ZOBACZ: USA. Floryda. Dwuletni chłopiec zastrzelił ojca z niezabezpieczonej broni

 

Początkowo, przestępcy transportowali narkotyki drogą morską, wykorzystując porty w Santos, Rio de Janeiro, Paranagua i Fortaleza. Kolosalne zarobki pozwoliły następnie na zakup poszczególnych portugalskich linii lotniczych, co pozwoliło im jeszcze bardziej rozwinąć handel narkotykami. 

 

Na przestrzeni lat w Brazylii skonfiskowano w sumie 163 nieruchomości powiązane z Carvalho - na jaw wyszło też, że posiadał on nieruchomości w Portugalii, Hiszpanii i Dubaju. Dodatkowo w tej sprawie zajęto 37 samolotów, 70 samochodów i miliony euro w gotówce. 

mst/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie