Daniel Obajtek: Będzie niewielka promocja na paliwo w wakacje

Polska
Daniel Obajtek: Będzie niewielka promocja na paliwo w wakacje
Polsat News
Daniel Obajtek

Ceny za litr benzyny 95-oktanowej oscylują w granicach 8 zł. Czy w planach PKN Orlen są działania, które pozwolą na spadek cen na polskich stacjach? Gościem Bogdana Rymanowskiego był prezes spółki Daniel Obajtek. Szef paliwowego koncernu zapowiedział, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły planowej na wakacje "promocji" na paliwa.

Bogdan Rymanowski zapytał swojego gościa o zapowiedź Donalda Tusk, który stwierdził, że kiedy przejmie władzę, benzyna będzie kosztować 5,19 zł za litr. - Dlaczego pan tego nie potrafi zrobić? - pytał dziennikarz.

 

- Donald Tusk też nie potrafi tego zrobić. To jest tylko pokaz chwili, pokaz obrazka, bez konsekwencji w tym zakresie. To są niepoważne słowa, które tak naprawdę tworzą pewien zamęt. Zupełnie niepotrzebnie - odparł szef Orlenu.

 

ZOBACZ: Robert Kropiwnicki: Orlen zarabia 180 dolarów na każdej tonie paliwa. Wcześniej zarabiał 30

 

- Ja rozumiem, że wszyscy denerwujemy się jeżeli chodzi o paliwa, bo faktycznie koszt paliw jest bardzo wysoki, ale chyba zapomnieliśmy o wojnie, o sankcjach, zapomnieliśmy, że dziś cały świat ma z tym problemy - mówił dalej.

Ile zarabia PKN Orlen na tonie paliwa?

Obajtek został zapytany ile w tej chwili zarabia Orlen na każdej tonie paliwa. - To nie jest kwestia ile zarabia. Jeżeli chodzi o marże, w przypadku hurtu czy detalu, to są marże groszowe, to nie są marże złotówkowe - powiedział prezes spółki. 

 

Rymanowski przypominał dane przytoczone przez posłów opozycji. Według Roberta Kropiwnickiego z PO na każdej tonie Orlen zarabia 180 dolarów.

 

WIDEO: Daniel Obajtek w programie "Graffiti":

 

 

- Trudne są to wypowiedzi, ale niepoważne wypowiedzi. Posłom opozycji myli się choćby marża modelowa. Tam nie ma czystego zysku. Tam jest również koszt CO2, koszt odtworzenia majątkowego, koszt gazu, inne są w tym zakresie koszty. Nie można porównywać marży modelowej do rzeczywistego zysku - uważa Obajtek.

 

- W Polsce produkujemy ok. 18 mln ton paliw. Orlen i Lotos. Ok. 5 mln ton paliw importujemy do Polski, to jest ok. 30 proc. Gdybyśmy nawet zakrzywili ekonomię i obniżyli ceny w hurcie, to automatycznie inni użytkownicy rynku nie zaimportują paliw do Polski i może zabraknąć ok. 5 mln ton paliw. Nie ma takiej możliwości - zaznaczył. 

Fuzja Orlenu i Lotosu

W poniedziałek PKN Orlen przekazał, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos oraz zawarte z nimi umowy. To jeden z ostatnich kroków na drodze do fuzji spółek.

 

ZOBACZ: Gaz drożeje na rynkach. Ceny wyższe o kilkanaście procent

 

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Daniel Obajtek, teraz koncern ma sześć miesięcy na realizację warunków zaradczych. - Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - oświadczył.

 

W "Gościu Wydarzeń" Obajtek stwierdził, że Lotos "sam sobie nie ma szansy bytu". Zapytany czy bez fuzji upadłby, odparł, że "tak, z czasem".

Wakacyjna promocja na paliwo

Prezesa Orlenu zapytano także o szanse na tańsze paliwo w najbliższym czasie. - To będzie za jakiś czas ogłoszone. Będziemy się starać, by przez okres wakacji była pewnego rodzaju promocja. To będzie niewielka promocja, ale będziemy chcieli taką promocję zastosować - powiedział. 

 

ZOBACZ: Protesty "Blokujemy Orlen". Blokady w ponad stu miastach

 

Dopytywany nie chciał zdradzić na razie jakiej wielkości będzie "promocja", ale ma funkcjonować w okresie wakacji i obowiązywać od 24 czerwca.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" możesz zobaczyć tutaj.

jk/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie