"Polskie Kraby zaczną zjadać kolumny Rosjan". Szef ukraińskiego MON w Polsat News

Świat
"Polskie Kraby zaczną zjadać kolumny Rosjan". Szef ukraińskiego MON w Polsat News
Polsat News
Ukraiński minister obrony narodowej Ołeksij Reznikow

Szef ukraińskiego MON stwierdził we wtorkowym wydaniu programu "Gość Wydarzeń" że dostawy zachodniego sprzętu, w tym polskich armatohaubic Krab, to nieoceniana pomoc dla jego armii. - Polskie Kraby zaczną zjadać kolumny Rosjan - powiedział Ołeksij Reznikow.

Bogdan Rymanowski zapytał gościa, jak wygląda obecnie sytuacja w Donbasie.  

 

ZOBACZ: Władze: Rosjanie zniszczyli dwa z trzech mostów do Siewierodoniecka, chcą odciąć miasto

 

- Rosjanie skoncentrowali całe swoje moce na atakowaniu Siewierodoniecka. Starają się złamać naszych obrońców psychicznie i wywołać panikę wśród ludności cywilnej. Mamy duże straty z powodu ostrzałów artyleryjskich i rakietowych - stwierdził Reznikow.  

Ukraiński minister chwali polskie armatohaubice 

Szef ukraińskiego MON podkreślił, że dostawy zachodniego sprzętu, w tym polskich armatohaubic Krab, pomagają w ograniczeniu liczy ofiar.

 

- Polskie Kraby zaczną zjadać kolumny Rosjan. Jestem za to wdzięczny polskiemu rządowi. To doceniona przez żołnierzy technika wojskowa na miarę XXI wieku - powiedział polityk. 

 

Zobacz całą rozmowę z ukraińskim ministrem obrony narodowej:

 

 

Reznikow: Nie poddamy się

Ołeksiej Reznikow zapewnia, że Ukraińcy wciąż są bardzo wytrwali. 

 

- Wytrwamy w wojnie przeciwko Rosji. Chcieli nas pokonać, dawali nam 72 godziny, nie udało się. Nie uda się też w 72 tygodnie, a nawet w 72 miesiące. Ważne, żebyście wy (sojusznicy - przyp. red.) się nie poddali, my nie będziemy zmęczeni - podkreślał polityk. 

 

- Jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosjan przy waszej pomocy, Rosjanie przyjdą do was. Wasi chłopcy i dziewczęta nie giną na froncie. Dziś to my płacimy naszą krwią za to, żebyśmy mogli rozmawiać w wolnej Warszawie - powiedział. 

Minister krytycznie o memorandum budapeszteńskim

Memorandum budapeszteńskie to podpisane w 1994 roku porozumienie, na pomocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. 

 

- Ówczesny prezydent Kuczma opowiedział mi, że podszedł do niego wtedy prezydent Francji i powiedział "chłopcze, i tak was oszukują" - stwierdził Ołeksiej Reznikow. 

"Rosjanie to dzicy barbarzyńcy"

- Historię o Dawidzie i Goliacie zna każdy. Nieważne, ilu jest Rosjan. Ważne są uzbrojenie oraz motywacja. My mamy świetne morale. Bronimy swojej ziemi i pragnienia wolności. Oni pchają się tutaj, by ukraść nasze czajniki i pralki. To dzicy barbarzyńcy źli na nas, że dobrze żyjemy, czytamy książki i chodzimy do teatrów. Posiadając współczesną doktrynę i broń, z pewnością ich pokonamy. Dajcie nam narzędzia, a my wykonamy to zadanie - podsumował.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

arż/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie