Polsko-czeska komisja ws. Turowa. Anna Moskwa: Umowy są realizowane zgodnie z harmonogramem

Polska
Polsko-czeska komisja ws. Turowa. Anna Moskwa: Umowy są realizowane zgodnie z harmonogramem
PAP/Sebastian Borowski
Pierwsze posiedzenie polsko-czeskiej komisji ws. Turowa

- Wszystkie elementy umowy w sprawie Turowa realizowane są zgodnie z harmonogramem - zapewniła w Jeleniej Górze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała "ani strona polska, ani strona czeska nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń". Było to pierwsze spotkanie polsko-czeskiej komisji.

Szefowa resortu klimatu i środowiska wraz z czeską minister środowiska Anną Hubaczkovą uczestniczyła w poniedziałek w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) w pierwszym posiedzeniu polsko-czeskiej wspólnej komisji powołanej na mocy polsko-czeskiej umowy ws. Turowa.

 

- Jak na dzisiaj wszystkie elementy umowy, które były uzgodnione są realizowane zgodnie z harmonogramem, a nawet przed harmonogramem. Ani strona polska, ani strona czeska nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń - powiedziała minister Moskwa na konferencji prasowej.

 

Dodała, że uzgodniono już lokalizację punktów pomiaru, głównie powietrza, oraz rozpoczęto prace nad barierą chroniącą wodę oraz nad wałem ziemnym.

 

ZOBACZ: USA. Historyk: Putin chce zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by wygrać w Europie

 

Minister poinformowała również, że podczas spotkania z czeską minister środowiska Anną Hubaczkovą, ustalony został dalszy harmonogram prac.

Czeska minister: Współpraca odbywa się na bardzo dobrym poziomie 

Z kolei czeska minister środowiska Anna Hubaczkova przypomniała, że polsko-czeskie porozumienie ws. funkcjonowania kopalni węgla w Turowie zostało zawarte na korzyść mieszkańców przygranicznego regionu.

- W tej umowie zostało zawartych bardzo wiele punktów, które mają być zrealizowane. Dzisiaj, jako obie uczestniczyłyśmy w tym spotkaniu dzisiejszym, otwierającym, gdzie m.in. dowiedzieliśmy się, że już 20 punktów z tych zaplanowanych 90 zostało zrealizowanych i ta współpraca odbywa się na bardzo dobrym poziomie - powiedziała Hubaczkova.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W moskiewskim metrze zatrzymano ponad 50 uczestników akcji antywojennych

 

Wskazała, że "porozumienie zostało zawarte na korzyść mieszkańców tego regionu". - Dlatego m.in. jest stworzony fundusz na wspieranie wspólnych projektów. Dlatego dzisiaj również rozmawialiśmy o tym, jakie będą zasady, jak będzie wykorzystywany ten fundusz tak, aby realizowane z niego projekty były korzystne dla mieszańców po obu stronach granicy - tłumaczyła czeska minister.

 

Hubaczkova poinformowała, że odbyły się również pierwsze pomiary, jeśli chodzi o obciążenia hałasem, zanieczyszczenia powietrza. - Te wyniki były bardzo korzystne, nie wykazały tam zanieczyszczenia. Również była przekazana informacja, że ściana filtracyjna, której budowa jest częścią umowy, zostanie zakończona w planowanym terminie do 30 czerwca - powiedziała.

 

Czeska minister przekazała, że strona polska zaoferowała Czechom wsparcie przy realizacji czeskiej prezydencji.

 

WIDEO: Pierwsze posiedzenie polsko-czeskiej komisji ws. Turowa

500 tys. euro rocznie na projekty 

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że podczas spotkania ze stroną czeską rozmawiano też o realizacji małych projektów transgranicznych. - Te małe projekty to 500 tys. euro rocznie, obejmują one po polskiej stornie gminy Bogatynia, Zgorzelec, Sulików i Zawidów. Bardzo zależy nam, jako samorządowi dolnośląskiemu i krajowi libereckiemu, na tym, aby ta współpraca była podtrzymywana. Małe projekt mają za zadanie integrować mieszkańców po obu stronach granicy – mówił Przybylski.

 

ZOBACZ: Zakonnice znęcały się nad dziećmi z niepełnosprawnością. Gdula: To były tortury

 

Hetman kraju libereckiego Martin Puta podkreślił, że poinformował stronę polską jak wyglądają przygotowania po czeskiej stornie do realizacji inwestycji, które mają zabezpieczyć czeskich mieszkańców w wodę. - Na tego typu inwestycje będą wykorzystane środki przekazane przez stronę polską w kwocie 45 mln euro – mówił Puta. Dodał, że inwestycje w tym obszarze są na etapie wydawania pozwoleń wodno-prawnych. - Jest szansa, że realizacja części z tych przedsięwzięć rozpocznie się już w przyszłym roku – mówił hetman.

 

Puta przypomniał, że jednym z celów polsko-czeskiej umowy ws. Turowa było zagwarantowanie mieszkańcom czeskich terenów przygranicznych dostępu do pełnej informacji o sytuacji dotyczącej stanu środowiska w okolicy należącej do PGE kopalni. - Były przeprowadzone pierwsze pomiary dotyczące obciążenia hałasem, dotyczące zanieczyszczenia powietrza; będą odbywały się kolejne działania. Mamy też gwarancję, że będą przestrzegane normy ochrony środowiska obowiązujące po czeskiej stornie - dodał hetman.

Sprawa kopalni Turów

3 lutego br. premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w Pradze umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Zakłada ona zapłatę przez Polskę 35 mln euro rekompensaty, oraz dodatkowo 10 mln euro od Fundacji PGE dla kraju libereckiego

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie