Do Rosji dociera kryzys. Galopujący spadek dochodów z VAT

Biznes
Do Rosji dociera kryzys. Galopujący spadek dochodów z VAT
Romi_Lado/Pixabay
Rosyjskie ruble

Rosja wpada w kryzys gospodarczy - zauważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W kwietniu dochody tego państwa z podatku VAT były o 54 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"W kwietniu dochody z podatku VAT tego państwa spadły do 192 mld rubli – to o 54 proc. mniej niż w 2021 r." - wskazali analitycy PIE. Podkreślili, że oznacza to silny spadek aktywności gospodarczej oraz recesję.

 

Według ekonomistów, załamanie nastąpiło pomimo wysokiej inflacji – w normalnych warunkach wzrost cen zwiększa dochody budżetowe.

 

- Część spadku względem poprzednich miesięcy wynika jednak z efektów kalendarzowych, ponieważ dochody budżetowe w kwietniu są zawsze niższe niż w poprzednich miesiąca - dodali.

Kraje UE rezygnują z rosyjskiej ropy 

W czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" przypomniano, że państwa UE wprowadzają embargo na rosyjską ropę. W najbliższych dniach wstrzymają zakup 66 proc. ropy z Rosji, a do końca roku zrezygnują z 90 proc. zakupów.

 

Analitycy podkreślili, że embargo uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji. Przypomnieli, że surowce energetyczne odpowiadały w kwietniu za 63 proc. dochodów budżetu centralnego. Dotychczas około 40 proc. rosyjskich zysków ze sprzedaży ropy pochodziło z krajów unijnych.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Media: Rosja straci 10 mld dolarów rocznie przez embargo na ropę

 

Embargo na ropę pozwoli załatać luki w sankcjach obejmujących rosyjskie banki. Dotychczas część instytucji była wyłączona z obostrzeń, np. Sbierbank oraz Gazprombank. Banki te obsługiwały płatności krajów Unii za rosyjską ropę oraz gaz.

Rosja wciąż się zbroi - to nie koniec sankcji 

W opinii analityków dalsze sankcje są konieczne, bo Rosja podwaja wydatki na zbrojenia - wydatki na wojsko wzrosły z 351 do 627 mld rubli. Zwrócili uwagę, że konieczność finansowania armii to dodatkowa presja dla rosyjskiego budżetu.

 

"Zwiększone finansowanie nie pozwoli jednak na pełne uzupełnienie strat. Zastąpienie zniszczonego sprzętu będzie wymagać lat prac oraz dostępu do zagranicznych technologii. Przykładem mogą być czołgi – w ostatnich tygodniach Rosja ściągnęła z magazynów na front przestarzałe T-62" - podsumowali eksperci PIE.

 

Na szczycie UE przywódcy krajów członkowskich przyjęli w tym tygodnie decyzje o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Chodzi o embargo na ropę z tego kraju, z wyłączeniem rurociągów. Żeby nowe sankcje mogły wejść w życie, decyzja polityczna musi być jednak przekształcona w prawną. W czwartek ambasadorowie państw członkowskich przy UE podejmą kolejną próbę znalezienia porozumienia ws. sankcji. Do spotkania dojdzie w Luksemburgu.

 

arż/luq/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie