Wojna w Ukrainie. 92. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 92. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
Rozminowywanie terytorium Azowstalu

Wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. brygady Kyryło Budanow w wywiadzie dla portalu The War Zone. Relacja na żywo.

ap/zdr / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 92. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Czwartek, 26 maja.

Rosyjscy oligarchowie mogliby wykupić się z sankcji, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy – taką propozycję kanadyjskiej wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland mają rozważać zachodni sojusznicy.

 

Wołodymyr Zełenski: Od 8 lat światowi przywódcy mają wiele okazji, by położyć kres wojnie 

Nacisk na Rosję to dosłownie kwestia ratowania życia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Cerkiew Prawosławna w Ukrainie wezwała do pozbawienia tytułu patriarchy Cyryla.

Bojownik Sił Zbrojnych zestrzelił wrogi cel na niebie nad Bukowiną.

Straty rosyjskiej armii to prawie 1000 czołgów i wiele innych sprzętów artyleryjskich.

W Zaporożu wczorajszy atak rakietowy zniszczył ponad 120 domów.

Serhij Hajdaj zaznaczył, że ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut jest pod nieustannym ostrzałem sił rosyjskich i przemieszczanie się nią jest niebezpieczne. "Nie została jednak utracona możliwość przewożenia transportów humanitarnych i ewakuacji mieszkańców" - zapewnił.

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj napisał, że miasto jest atakowane przy użyciu artylerii i lotnictwa. "Nasi obrońcy walczą w okolicy Zołotego i Kateryniwki. W Toszkiwce raszyści zostali pogonieni, Siły Zbrojne Ukrainy umocniły pozycje".

Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

Dmytro Kułeba przyznał, że sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest gorsza niż mówią o tym oficjalne informacje, a jego kraj potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją.

 

Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera.

Dwanaście ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

 

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec – poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko na Facebooku.

 

Rosja grozi Zachodowi eskalacją konfliktu. Ławrow powiedział, że krokiem w kierunku eskalacji jest dostarczenie Ukrainie broni, która  będzie w stanie uderzyć w terytorium Rosji.

Wpływ wojny w Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe był głównym tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem Bin Zayed Al–Nahyanem - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.

 

Finlandia pomoże Ukrainie w odbudowie infrastruktury i miast. Zostało to uzgodnione przez szefów rządów obu krajów podczas spotkania w Kijowie.

Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan – zapewnił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w telewizji Kanał 24.

 

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że podczas czwartkowej telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie wyczuł z jego strony sygnałów świadczących o szansie na pokój na Ukrainie. Szef rządu mówił, że próbował przekonać Putina do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.

 

Ukraina zaproponowała konfiskatę mienia białoruskiego reżimu. Projekt ustawy w tej sprawie został przedłożony Radzie Najwyższej. Jako powód podano współudział Białorusi w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Na kierunku besarabskim, na terytorium Naddniestrza, obniżono poziom zagrożenia. Skład osobowy grupy operacyjnej wojsk rosyjskich w regionie nadal pełni jednak służbę w trybie podwyższonej gotowości. 

 

Władze Rosji przygotowują rezerwistów w obwodach biełgorodzkim i woroneskim, aby uzupełnić stan osobowy i wznowić ofensywę na Ukrainie. Na terytorium obwodu brzeskiego na Białorusi trwają ćwiczenia taktyczne sił zbrojnych tego kraju.

Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują z moździerzy i artylerii lufowej pozycje sił ukraińskich w przygranicznych rejonach obwodu sumskiego na północnym wschodzie kraju.

Rosjanie ostrzeliwali też ukraińskie pozycje na kierunkach charkowskim i słowiańskim. Z użyciem artylerii najeźdźcy prowadzili ofensywę w kierunku wsi Bohorodyczne w obwodzie donieckim, ale bez powodzenia, w związku z czym wycofali się na wcześniejsze pozycje. Ukraińskie pozycje są też ostrzeliwane na kierunkach donieckim oraz łymańskim.

 

Wojska rosyjskie na kierunku zaporoskim zostały dodatkowo wzmocnione batalionem pancernym z czołgami T-62 – poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

W Kijowie z przyczyn technicznych zatrzymano pociągi na "czerwonej" linii metra.

Zgromadzenie WHO potępiło atak Rosji na Ukrainę.

Ambasador Andrij Melnyk porównał tempo dostaw niemieckiej broni na Ukrainę do przemieszczania się ślimaków.

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż.

- Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.

 

Chcemy wspierać Ukrainę w procesie odbudowy. Potrzeby w tym zakresie są ogromne - powiedziała w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas spotkania przedstawicieli władz polskich miast współpracujących partnersko z miastami Ukrainy.

 

Do ukraińskiego arsenału dołączyły haubice 155-mm, FH70 - podaje na Twitterze sztab obrony Ukrainy.

 

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis uważa, że ​​propozycje zachodnich polityków i ekspertów dotyczące oddania części terytorium Ukrainy w imię pokoju są niebezpieczne również dla Litwy - poinformował portal Delfi.

Są niebezpieczni dla nas Litwinów, bo nie tylko normalizują stosunki z tym reżimem, ale także normalizują to, co ten reżim robi” - powiedział litewski minister.

"W Czeczenii uprowadza się mężczyzn, którzy mają być wysłani na Ukrainę jako 'ochotnicy' do udziału w wojnie - informuje agencja Ukrinform.

Jak podaje agencja "uprowadzeni są zmuszani do podpisania kontraktu pod groźbą wywiezienia do tajnych więzień".

Na Ukrainie prowadzone jest obecnie prawie 14 tys. śledztw w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, a każdego dnia dochodzi 100-200 nowych - poinformowała prokurator generalna tego kraju Iryna Wenediktowa.

Wenediktowa przyjechała we czwartek do Londynu, gdzie spotkała się z brytyjską prokurator generalną Suellą Braverman i innymi urzędnikami, by przedyskutować, co Wielka Brytania i inne zachodnie mocarstwa mogą zrobić, aby wesprzeć dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

Rosyjscy zbrodniarze wojenni Aleksander Bobykin i Aleksander Iwanow są sądzeni w obwodzie połtawskim.

W pierwszych dniach wojny strzelali z wyrzutni rakietowej Grad w budynki mieszkalne w obwodzie charkowskim. Prokuratura żąda dla nich 12 lat więzienia.

 

"Pomoc wojskowa Finlandii jest dla nas bardzo cenna. Broń, polityka sankcji i jedność naszych partnerów odnośnie przystąpienia Ukrainy do UE to czynniki, które mogą zapewnić siłę w obronie naszej ziemi" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie. 

Podziękował tez fińskiej premier za wizytę i wsparcie.

"Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka zarządził utworzenie nowego dowództwa wojskowego na południu kraju, przy granicy z Ukrainą" - podaje Reuters.

- Otworzył się nowy front i nie możemy nie zwracać na to uwagi - powiedział Łukaszenka.

"W Charkowie liczba ofiar śmiertelnych ostrzału centralnej części miasta wzrosła do siedmiu, a 17 zostało rannych" - podaje Ukrinform, powołując się na szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Olega Sinegubowa.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w rozmowie telefonicznej premierowi Włoch Mario Draghiemu, że Rosja jest gotowa znacząco przyczynić się do rozwiązania międzynarodowego kryzysu żywnościowego, ale tylko wtedy, gdy Zachód zniesie sankcje -  informuje Reuters.

 

Wojska rosyjskie usiłowały przedrzeć się z obwodu chersońskiego w kierunku Mikołajowa - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Samorząd Województwa Pomorskiego poinformował, że od 2 czerwca w pociągach Polregio i Szybkiej Kolei Miejskiej pasażerowie z Ukrainy będą musieli zapłacić za podróż. Darmowe przejazdy obowiązywały od 28 lutego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z premier Finlandii Sanną Marin.

"Rosjanie nie pozwalają na naprawę dwóch hydrozespołów w elektrowni wodnej Kachowka, co doprowadziło do częściowego zalania miasta Nowa Kachowka" - podaje portal Ukraińska Prawda, dodając, że zagrożony jest również Chersoń. 

 



Co najmniej 22 tys. osób zostało zabitych w Mariupolu przez trzy miesiące wojny - poinformował doradca burmistrza miasta.

Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia głosowało za przyjęciem kierowanej przez Zachód rezolucji potępiającej działania Rosji w Ukrainie, które, jak twierdzi, doprowadziły do ​​stanu zagrożenia zdrowia - podaje Reuters.

Rezolucja została przyjęta 88 głosami za, 12 przeciw, przy 53 wstrzymujących się, powiedział przewodniczący spotkania Hiroki Nakatani, wywołując owację na stojąco ze strony zwolenników rezolucji.

16 śmigłowców dostarczało obrońcom Mariupola broń, zaopatrzenie, dodatkowych żołnierzy - podaje serwis The Kyiv Intependent, powołując się na szefa wywiadu Kyryło Budanowa. 

Budanov powiedział, że odbyło się 7 misji, podczas których śmigłowce Mi-8 dostarczyły obrońcom Azowstalu broń, amunicję, lekarstwa i żywność. 

Macron rozmawiał z Erdoganem o możliwych trasach transportu żywności z Ukrainy - donosi European Pravda.

Wszystkie kluby są za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Koło Konfederacji jest za jego odrzuceniem w całości. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że projekt zawiera pierwszy pakiet rozwiązań systemowych.

Ukraina desperacko próbuje eksportować swoje ogromne zapasy zboża transportem drogowym, rzecznym i kolejowym, aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu, ale nie ma szans na osiągnięcie swoich celów, chyba że rosyjska blokada jej portów Morza Czarnego zostanie zniesiona - informuje Reuters.

Zanim Rosja wysłała wojska na Ukrainę 24 lutego, kraj ten był w stanie eksportować do 6 mln ton pszenicy, jęczmienia i kukurydzy miesięcznie, ale eksport spadł do zaledwie 300 tys. ton w marcu i 1,1 mln ton w kwietniu.

 

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące zniszczony Mariupol po rosyjskim ataku.

Władze Kanady przekażą dodatkowe fundusze Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) na rozszerzenie dochodzeń w sprawach gwałtów dokonywanych podczas konfliktów zbrojnych - poinformowała szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Joly.

Dodatkowy milion dolarów kanadyjskich ma ułatwić MTK rozszerzenie śledztw w sprawie zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojska na Ukrainie.

Kijów zawsze będzie zagrożony rosyjskim atakiem - oceniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Jak podkreśliła, wojska rosyjskie atakują obecnie na Ukrainie z kilku kierunków.

Niemiecka fregata Mecklenburg-Vorpommern wypłynęła z położonego nad Morzem Północnym Wilhelmshaven, aby pomóc w zabezpieczeniu północnej flanki NATO - informuje telewizja ARD.

Jak podało dowództwo marynarki wojennej, w najbliższych miesiącach okręt stanie się częścią natowskich sił szybkiego reagowania.

Rosja, blokując lub wykradając transporty zboża z Ukrainy do innych państw, próbuje wywołać nową falę emigracji do Europy - twierdzą komentatorzy portugalskiego dziennika internetowego Observador.

Ich zdaniem działania Moskwy są obliczone głównie na wywołanie emigracji z powodu braku żywności, a nawet głodu "od Egiptu po Afrykę Środkową".

Głównym celem rosyjskiej agresji był i nadal pozostaje Kijów, serce naszego państwa - powiedział w Davos mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę - powiedział generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Hromow poinformował, że siły rosyjskie mają obecnie przewagę w regionie Ługańska. "Robimy, co możemy" - dodał.

Ukraina bardzo potrzebuje zachodniej broni umożliwiającej atakowanie celów z dużych odległości i z dostawami tej broni nie można zwlekać - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie.

Na wschodzie Ukrainy "presja ze strony rosyjskich sił zbrojnych jest coraz silniejsza. Koncentrują wszystko co mają, by zdobyć przestrzeń w Donbasie" - ocenił w rozmowie z dziennikiem "Die Welt" emerytowany generał Bundeswehry Klaus Wittmann. "Mam nadzieję, że Ukraina się utrzyma i odzyska inicjatywę" - dodał.

Spółka Gas Storage Poland poinformowała w czwartek, że magazyny gazu w Polsce wypełnione są już w 94 proc.

Co najmniej czterech cywilów zginęło, a siedmiu zostało rannych w czwartek podczas rosyjskiego ostrzału Charkowa na Ukrainie - poinformował szef władz obwodowych Ołeg Synehubow.

"Okupanci ponownie ostrzeliwują regionalne centrum" - napisał Synehubow na Telegramie. 

Komornicy zajęli równowartość ponad 123 mln dol. ze środków rosyjskiej filii amerykańskiego koncernu Google - podaje Reuters. W ubiegłym tygodniu firma ogłosił, że złoży wniosek o bankructwo, ponieważ konto bankowe rosyjskiego oddziału zostało zajęte.

Rosyjskie władze nałożyły wcześniej na koncern kary finansowe, w tym wartą 113 mln dolarów grzywnę za to, co Moskwa nazywa trwałym niezastosowaniem się do nakazu usunięcia treści uznawanych w Rosji za nielegalne.

Już tylko 2 proc. mieszkańców Ukrainy ma dobre nastawienie do Rosji - pokazuje sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Jak podkreślił Instytut, na początku lutego, czyli przed agresją Rosji na Ukrainę, dobre nastawienie do Rosji miało jeszcze 34 proc. ankietowanych. Obecnie aż 92 proc. Ukraińców odnosi się do Rosji negatywnie.

31 maja zakończy się okres bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy na terenie Krakowa oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia dotyczącego tego wsparcia – przekazał krakowski magistrat.

Możliwość bezpłatnych przejazdów została wprowadzona od 24 lutego na okres 97 dni.

Premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła Buczę w obwodzie kijowskim, gdzie podczas okupacji sił rosyjskich doszło do masowych zabójstw mieszkańców - poinformowała sekretarz rady miejskiej pobliskiego Irpienia Anżeła Makiejewa na Telegramie.

Przyspieszona akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej to miraż, który głęboko dzieli Europę Zachodnią i Wschodnią, ocenia belgijski dziennik "De Tijd". "Stare państwa członkowskie UE nie są entuzjastami tego pomysłu, natomiast Polska i kraje bałtyckie mocno na to naciskają" - czytamy w gazecie.

Napaść Rosji na Ukrainę uzasadnia zmianę w konstytucji, która pozwoli zwiększyć wydatki na obronę i odstraszanie, a także konfiskować majątki państwa-agresora - powiedział w Sejmie poseł Michał Jach z PiS-u.

Sejm zajął się w czwartek po południu pierwszym czytaniem wniesionego przez PiS projektu zmiany konstytucji.

Rosyjscy okupanci wydali rozkaz znalezienia pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Serhija Szweca, a następnie najeźdźcy ciężko go postrzelili w jego własnym mieszkaniu - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Załatwiliśmy Szweca - relacjonował jeden z żołnierzy wroga w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez HUR.

"Według rosyjskiej propagandy, producenci szczepionek na COVID-19 (Pfizer i Moderna) również zaangażowali się w działania wojskowe i biologiczne na Ukrainie" - zaznaczył Stanisław Żaryn.

"Rewelacje ogłosił kilka dni temu Igor Kiriłłow – naczelny dowódca wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej SZ Rosji, który uważa, że w procederze współuczestniczyła Polska, prowadząc badania dot. wirusa wścieklizny, oraz Niemcy" - napisał.

Władze Albanii zaoferowały NATO wybudowaną w latach 50. XX wieku bazę marynarki wojennej mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne - poinformowało w czwartek biuro premiera Ediego Ramy.

Celem oferty jest "zwiększenie w tych trudnych czasach znaczenia i roli Albanii jako członka NATO". Zdaniem albańskiego premiera położona nad Morzem Adriatyckim baza może być "dodatkowym atutem i wartością" dla NATO, do którego Albania dołączyła w 2009 roku.

Edi Rama dodał, że władze państwa przygotowały już projekt renowacji bazy.

Propozycje zachodnich polityków i ekspertów, by w imię pokoju oddać Rosji część terytorium Ukrainy są niebezpieczne dla Litwy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych tego kraju Gabrielius Landsbergis.

Chcąc przyczynić się do zagwarantowania, że osoby winne przestępstw popełnionych na Ukrainie odpowiedzą za swoje czyny, UE przyjęła nowe przepisy umożliwiające unijnej agencji Eurojust zabezpieczanie, analizowanie i przechowywanie dowodów dotyczących przestępstw międzynarodowych, takich jak zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

Rosyjska propaganda nie ustaje w kuriozalnych oskarżeniach wobec Zachodu - wskazał w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Tym razem Ministerstwo Obrony Rosji znalazło "dowody" na zaangażowanie Pentagonu w eksperymenty biologiczne na obywatelach Ukrainy - dodał.

Włochy odebrały wysokie odznaczenia czterem pierwszym przedstawicielom władz i biznesu z Rosji, w tym premierowi Michaiłowi Miszustinowi. W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek dekrety Urzędu Prezydenta. Decyzje zostały podjęte jako konsekwencja napaści Rosji na Ukrainę.

Ordery zostały odebrane na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rzymie. Szefa rosyjskiego rządu pozbawiono Krzyża Kawalerskiego z gwiazdą.

Rosja zmienia sposób działania w wojnie z Ukrainą; przeciwnik próbuje destabilizować sytuację w naszym kraju poprzez sieć agentów wpływu, podających się za ukraińskich patriotów - ocenił w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow na antenie telewizji ICTV.

Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie drugiego rocznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego (EFR). Na ten cel KE w 2022 r. proponuje przeznaczenie łącznie do 924 mln euro finansowania.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ostrzegła w czwartek przed próbami "ugłaskiwania" Władimira Putina i podkreśliła, że celem musi być doprowadzenie do zwycięstwa Ukrainy w wojnie.

Rosja oficjalnie mówi, że nie ograniczy swoich agresywnych działań do Ukrainy - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu przed parlamentem Łotwy, wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo.

Zełenski zaznaczył, że powodem, dla którego niektóre kraje dalej tolerują Rosję są powiązania finansowe z tym państwem.

Według najnowszych danych, w Holandii zarejestrowanych jest obecnie 59 610 ukraińskich uchodźców, informuje ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Dwie trzecie z nich zostało przyjętych w ośrodkach przygotowanych przez gminy, natomiast reszta zatrzymała się w domach prywatnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że wyjście niektórych zagranicznych firm z rynku rosyjskiego może wyjść jego krajowi na dobre. 

Putin, który przemawiał podczas forum gospodarczego państw postsowieckich w Kirgistanie, dodał, że sankcje nie odetną Rosji od zachodniej technologii.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zamieściło nagranie z ostrzału pozycji ukraińskich w pobliżu Nowomychajłówki w obwodzie donieckim. "Tak wygląda największa i najstraszniejsza wojna XXI wieku. Ukraina jest gotowa do kontrataku. Aby to zrobić, potrzebujemy MLRS (wyrzutnia rakiet - red.). Od razu.

Rosja rozpoczęła dystrybucję swoich paszportów w okupowanym Mariupolu - poinformowała ukraińska rzecznik praw obywatelskich.

Dodała, że "Rosja ma zamiar przeprowadzić przymusową paszportyzację w okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim w uproszczonej procedurze" .

"Solidarność" po raz kolejny staje po stronie narodu ukraińskiego, wszystkich narodów, które zostały pozbawione suwerenności przez Rosję - napisał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk w liście, odczytanym podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem.

Ukrainki, które trafiły do ośrodka Galaxen w Olofstroem w południowej Szwecji, przekonywane są do zakrywania ramion, aby nie prowokować mężczyzn uchodźców z innych kultur - podała publiczna rozgłośnia Szwedzkie Radio.

Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy; tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział w czwartek na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

Pomimo zachowania statusu kraju neutralnego, Mołdawia w najbliższym czasie planuje zwiększyć swoje wydatki na siły zbrojne - zapowiedziała w czwartek premier tego kraju Natalia Gavrilita w wywiadzie dla Bloomberga. “W obliczu rosnących zagrożeń musimy być lepiej przygotowani do obrony” - dodała.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

- Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość - powiedział Scholz w przemówieniu na zakończenie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Od 9 do 25 maja liczba osób wracających na Ukrainę przez zachodnią granicę przekroczyła liczbę osób wyjeżdzających z kraju; napływ netto obywateli wyniósł w tym okresie 120 tys. osób, co stanowi najwyższy wskaźnik od początku rosyjskiej inwazji - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Interfaks-Ukraina.

Premier Mateusz Morawiecki, który wziął w czwartek udział w jubileuszowym XXX Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem odniósł się do sytuacji w Ukrainie.

- Zjazd Solidarności odbywa się w cieniu barbarzyńskiego najeźdźcy, który niszczy wolność i życie na Ukrainie; dziękuję moim rodakom za wyciągniętą dłoń dla naszych sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy, którzy walczą przecież o naszą wolność - powiedział.

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.

W szkołach zajętego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy nie będzie w tym roku wakacji; nauka potrwa do 1 września i będzie służyła przyspieszonej rusyfikacji dzieci - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Premier Finlandii w Irpieniu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

- Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość - powiedział Scholz w przemówieniu na zakończenie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger oświadczył, że trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą; widocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos - ocenił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił Zełenski, pochodzący z żydowskiej rodziny Kissinger uciekł w 1938 roku wraz z rodziną z nazistowskich Niemiec, próbując ratować swoje życie. - Miał wówczas 15 lat, przecież wszystko doskonale rozumiał. Wtedy nie mówił, że trzeba przystosować się do nazizmu zamiast z nim walczyć - zaznaczył prezydent.

- Różni "wielcy geopolitycy" nigdy nie dostrzegają zwykłych ludzi. Nie widzą Ukraińców żyjących na terytorium, które ci (eksperci) chcieliby wymienić w zamian za iluzję pokoju z Rosją - dodał Zełenski.

Rosja nie wygra wojny na Ukrainie, a warunki pokoju nie mogą być dyktowane przez prezydenta Rosji Władimira Putina – powiedział w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Olaf Scholz: Władimir Putin nie może wygrać wojny w Ukrainie i jestem przekonany, że jej nie wygra.

Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA.

Papież Franciszek na zakończenie miesiąca maryjnego 31 maja odmówi różaniec w bazylice Matki Bożej Większej razem z rodziną ukraińską - zapowiedział w czwartek Watykan. Uczestnicy ceremonii połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Polsce.

Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy; okrążenie ukraińskich wojsk w Donbasie może jednak wymagać ofensywy na Siewiersk i Bachmut - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Stosunki między Polską a Ukrainą naznaczone były sporami dotyczącymi historii; teraz jednak "inwazja Rosji zbliżyła do siebie sąsiadujące kraje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ku niezadowoleniu Moskwy" - komentuje w czwartek dziennik "Welt".

Sześć osób cywilnych zginęło, a 12 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska Rosji straciły blisko 29,6 tys. żołnierzy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w serwisie Facebook'a.

Całkowite straty bojowe Rosji na dzień 26 maja, to według ukraińskich danych: około 29,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1315 czołgów, 3235 bojowych pojazdów opancerzonych, 617 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2225 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 114 pocisków manewrujących.

Nowa minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna rozmawiała w środę telefonicznie z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą o odblokowaniu dostaw zbóż i o dalszym dozbrajaniu Ukrainy – podało francuskie MSZ w komunikacie.

Minister Colonna potwierdziła "pełną determinację Francji" we wszystkich sferach wsparcia dla Ukrainy, a "w szczególności w odniesieniu do dostaw sprzętu obronnego" – napisano w komunikacie.

Wojska powietrznodesantowe Rosji (ros. WDW) uczestniczyły w kilku znaczących porażkach w czasie inwazji na Ukrainę, ponosząc ciężkie straty, co było efektem niewłaściwego wykorzystania ich potencjału - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie wojska powietrznodesantowe - WDW - były mocno zaangażowane w kilka znaczących porażek taktycznych od początku rosyjskiej inwazji. Należą do nich: próba natarcia na Kijów przez lotnisko w Hostomlu w marcu, zatrzymany postęp na osi Izium w kwietniu oraz ostatnie nieudane i kosztowne przeprawy przez rzekę Doniec Siewierski" - napisał resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Wszystkie wojny są jednakowe: zawsze jest ból, śmierć, bohaterstwo, rozpacz, złość, szczerość, łzy, moc, siła i bezsilność; jednak najgorzej jest, gdy wojna ogarnia twój kraj - opowiada Jewhenia Kytajiwa, korespondentka wojenna, prezenterka wiadomości ukraińskiej stacji telewizyjnej 5. Kanał. W Ukrainie nie ma już bezpiecznych miejsc - zauważa.

Siły rosyjskie zwiększają swą liczebność na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także budują tam już trzecią linię umocnień; te działania wroga wskazują, że zamierza pozostać tam na długo - ocenił w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Niemiecka gazeta "Zeit" donosi, że istnieje "milcząca zgoda" pomiędzy niektórymi państwami NATO, aby nie dostarczać ciężkiego sprzętu do Ukrainy , ponieważ Władimir Putin może to uznać za pretekst do wojny przeciwko Sojuszowi.

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w prawosławnym monasterze św. Onufrego w Jabłecznej (Lubelskie), który położony jest nad rzeką Bug. Od pierwszych dni wojny mogą liczyć na wsparcie mnichów. Obecnie w klasztorze przebywa piętnastu uchodźców, głównie matki z dziećmi.

Jesteśmy bezpieczni jeśli chodzi o dostawy gazu na sezon zimowy - zapewnił w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,613 mln osób - poinformowała Straż Graniczna.

Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,7 tys. osób.

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Według stacji, w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

Przywódca wspieranych przez Rosję separatystów w regionie Doniecka wezwał w czwartek do przyspieszenia "specjalnej operacji wojskowej" w Donbasie - podała agencja RIA Nowosti.

Denis Puszilin powiedział, że Kijów zablokował dostawy wody do kluczowych miast na północy regionu i wezwał do wzmożenia działań militarnych.

UE, USA i W. Brytania utworzą specjalny mechanizm ds. okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji – ogłoszono w środę we wspólnym komunikacie.

Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok" - czytamy w komunikacie.

Rosjanie uderzyli w centrum handlowe Aurora w Zaporożu.

Rosja szykuje prowokację w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym; chce z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Pomożemy Ukrainie odbudować w przyszłości strażackie jednostki - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Polsko-ukraińska współpraca jest na najwyższym poziomie z możliwych - ocenił.

Komendant główny PSP zapewnił, że polscy strażacy cały czas wspierają i pomagają stronie ukraińskiej w szerokim zakresie, zarówno sprzętowo, jak i merytorycznie.

NATO pomaga Ukrainie, ale chce uniknąć eskalacji konfliktu – uważa sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

W wywiadzie udzielonym grupie korespondentek europejskich mediów, opublikowanym w czwartek w "Rzeczpospolitej" Stoltenberg ocenił, że nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, kiedy i jak wojna się skończy.

"To, co widzieliśmy, to oczywiście odwaga i profesjonalizm żołnierzy ukraińskich, przywództwa politycznego z prezydentem Zełenskim na czele i zwykłych Ukraińców. W połączeniu z bezprecedensowym wsparciem militarnym sojuszników i partnerów NATO pozwoliło to oprzeć się inwazji Rosji" – wskazał.

Decyzja o zaprzestaniu obrony kombinatu Azowstal była dla władz Ukrainy trudna, ale nieunikniona, bo nie było żadnej możliwości dostarczenia pomocy jego obrońcom - mówi prof. Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego Wywiadu Wojskowego (DI).

"Nie mamy wystarczającej wiedzy o tym, co faktycznie działo się wewnątrz Azowstalu, ale jasne jest, że jego obrońcy byli kompletnie otoczeni i było niemożliwe lub niemal niemożliwe, by dostarczyć im jakiekolwiek zaopatrzenie. Zatem sytuacja była taka, że albo się poddadzą, albo będą walczyć do śmierci" - wskazuje Rimmer, który jest obecnie wykładowcą w Departamencie Studiów nad Wojną w King's College London.

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie - poinformował rano w komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

"W ciągu ostatnich 24 godzin na kierunku donieckim i ługańskim odparto 10 ataków wroga, zniszczono cztery czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i pojazd kołowy (...). Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły pięć bezzałogowców Orłan-10" - czytamy.

135 transportów pomocy humanitarnej wysłał do Ukrainy od pierwszego dnia agresji Rosji na ten kraj Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Każdego dnia przekazuje też wsparcie rzeczowe uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie. Z tej formy pomocy skorzystało do tej pory 10,8 tys. osób.

Jak zaznaczył w rozmowie z dyr. Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała organizacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie aktywnie wspiera obywateli tego kraju: tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak również tych, którzy, jako uchodźcy, przebywają w Polsce.

Po raz pierwszy zobaczyłem co oznacza panika - ludzie chodzili jeden po drugim - powiedział mieszkaniec Lwowa Janusz Balicki, który był świadkiem bombardowania miasta 26 marca przez rosyjskie rakiety.

"Byłem 500 metrów od miejsca, gdzie wybuchła rakieta, akurat odbierałem z naprawy komórkę, i akurat wtedy usłyszeliśmy szum, a ściany zaczęły drżeć. Wśród ludzi zapanowała panika, zaczęli wybiegać. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem co oznacza panika - ludzie chodzili jeden po drugim, wybiegali na zewnątrz, bo nie wiedzieli, czy budynek się nie zawali" - opowiadał

"Człowiek przeżywa okropny stres, kiedy w pomieszczeniu w którym się znajduje zaczynają ruszać się ściany" - mówił. "Wyskoczyłem na ulicę i zobaczyłem ten płomień. Wtedy nikomu się nic nie stało, bo rakieta trafiła w zbiorniki z paliwem, a nie w ludzi" - wspominał.

Kilka tygodni po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wiosek pod Kijowem, przez które przechodzili lub które czasowo zajęli - podaje stacja BBC.

BBC opisuje zdarzenie ze wsi Zawaliwka, gdzie psy zaczęły zajadle kopać w pewnym miejscu w lesie. Mieszkańcy powiadomili o tym władze, a przybyła na miejsce ukraińska ekipa wojskowa w białych kombinezonach ochronnych po ostrożnym usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odkryła płytko zakopane ciało mężczyzny, twarzą w dół z dziwnie poskręcanymi pod sobą nogami. Jego mundur jasno wskazywał, że był to rosyjski żołnierz.

Z grobu w lesie ciało zostało przewiezione do pociągu-chłodni na obrzeżach Kijowa, który obecnie działa jako mobilna kostnica dla rosyjskich zabitych. Białe plastikowe worki są oznaczone numerami, a nie nazwiskami. Jak podaje BBC, w dniu, w którym byli tam reporterzy stacji, w dwóch wagonach było ich co najmniej 137.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się, by omówić m.in. wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i odbudowę systemu zdrowia w tym kraju.

O spotkaniu poinformował na Twitterze ambasador. "Dziś spotkałem się z Ministrem Adamem Niedzielskim, by omówić wsparcie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców, odbudowę systemu zdrowia w Ukrainie i odpowiedź na skutki pandemii" – przekazał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego opowiedzenia się po stronie jego kraju, odpierającego rosyjską agresję. W wystąpieniu wideo podkreślił, że nadal zbyt wielu ogląda się na Rosję i własne interesy.

Zełenski wskazał na "rozczarowujące" wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy skrytykował także byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

Prezydent Ukrainy oświadczył online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jego kraj nie odda żadnej części swego terytorium i będzie walczył o odzyskanie obszarów zajętych przez Rosję. Podkreślił, że jest gotów do rozmów z Moskwą, ale tylko wtedy jeśli Rosja wycofa się z terytorium Ukrainy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie