Mateusz Morawiecki: masakry w Buczy i Irpieniu powinny obudzić nas z geopolitycznego snu

Polska
Mateusz Morawiecki: masakry w Buczy i Irpieniu powinny obudzić nas z geopolitycznego snu
Polsat News
Mateusz Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark

- Masakra w Buczy, morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu, hekatomba w Mariupolu - wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy nasze stare złudzenia - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Premier bierze udział w konferencji PISM Strategic Ark.

Wydarzenie organizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych odbywa się w Warszawie w dniach 19-20 maja.

 

- Jestem przekonany, że wojna nigdy nie jest nieunikniona. Zawsze jest wynikiem albo świadomej decyzji, albo braku takiej decyzji. Potrzeba odwagi, by spojrzeć prawdzie w oczy. Masakra w Buczy, morderstwa cywilnej ludności w Irpieniu, hekatomba w Mariupolu - wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy nasze stare złudzenia - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja straciła 28,5 tys. żołnierzy

 

- Słyszę, że są próby pozwolenia Putinowi, by ocalił twarz na arenie międzynarodowej. Ale w jaki sposób można zachować coś, co zostało całkowicie utracone? - pytał.

 

- Paradoksem tej wojny jest to, że jeśli Ukraina wygra, to będzie przede wszystkim jej wygrana. Jeśli przegra, to nie będzie jej przegrana, tylko przegrana nas wszystkich i koniec świata, jaki znamy - stwierdził premier. 

Mateusz Morawiecki: ideologia "Ruskiego miru" musi zostać pokonana

Mateusz Morawiecki wezwał do izolacji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. - Dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami. Przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia "Ruskiego miru" musi zostać pokonana i wyeliminowana - dodał.

 

- Nie wystarczy wygrać wojnę, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju. Musimy postanowić wspólnie, że Rosja nigdy już nie będzie zagrażać pokojowi w Europie. A cena utrzymania pokoju musi być też ponoszona przez inne kraje, poza Unią i NATO - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja straciła 28,5 tys. żołnierzy

 

- Musimy zwyciężyć z nacjonalizmem, kolonializmem i to musi być naszym wspólnym osiągnieciem - dodał.

 

- Dziś trzeba powiedzieć, że nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy - stwierdził.

Finlandia i Szwecja w drodze do NATO

Premier Morawiecki odniósł się także do Finlandii i Szwecji, które w środę złożyły wnioski o dołączenie do NATO.

 

- W przypadku ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich procesu przystąpienia do NATO Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział.

 

ZOBACZ: Müller: Polska w możliwie szybkim terminie wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO

 

Jak mówił, przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii będzie "istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla".

 

- Putin to nie tylko wariat, za którego wielu go uważa, wie dobrze, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, musimy w związku z tym być zjednoczeni - powiedział premier.

 

 

an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie