Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś: jesteśmy blisko porozumienia ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś: jesteśmy blisko porozumienia ws. ustawy o Sądzie Najwyższym
Polsat News
Michał Woś (Solidarna Polska)

- Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z PiS-em (ws. ustawy o Sądzie Najwyższym - red.), są intensywne rozmowy, są dobre sygnały - powiedział w "Gościu Wydarzeń" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, zaznaczając, że ostateczna decyzja Solidarnej Polski w tej sprawie jest uzależniona od końcowego kształtu projektu ustawy, po pracach w sejmowej komisji. 

- Myślę, że w przyszłym tygodniu ustawa będzie głosowana - zapowiedział, zaznaczając, że "nie chce wchodzić w szczegóły negocjacji".

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości 

Woś przypomniał, że jego partia ma zastrzeżenia do procedowanego projektu autorstwa prezydenta, a szczególnie do tzw. testu bezstronności sędziego. - Test bezstronności wywróci działanie sądownictwa, to trzeba dalece zmodyfikować - ocenił. 

 

ZOBACZ: Warszawa. Zebranie klubu parlamentarnego PiS. Na Nowogrodzkiej zjawił się Adam Glapiński

 

Jak mówił, gdy przedstawiciele Solidarnej Polski wskazywali w ustawie prezydenta "konkretne artykuły, które są niebezpieczne dla systemu sądownictwa, które pogorszyłby stan sądownictwa napotykali opór". - Kiedy rozmawialiśmy z Kancelarią Prezydenta, mieliśmy wrażenie, że jest duże zrozumienie, natomiast kiedy dochodziło do zwrotnej informacji było "nie i nie" - i niekoniecznie ze strony kancelarii, ale innych podmiotów uczestniczących w tych rozmowach - przekonywał, wskazując na Kancelarię Premiera. 

 

Wideo: Michał Woś w "Gościu Wydarzeń"

 

Wiceminister sprawiedliwości przekonywał, że dzięki zmianom w wymiarze sprawiedliwości skróciły się postępowania sądowe. - Postępowania karne w pierwszej instancji w 2015 roku - 10 miesięcy, teraz jest osiem miesięcy. Jest krócej. Zmieniliśmy procedury mimo strajku włoskiego, mimo wściekłych ataków z wewnątrz - Iustiti czy opozycji, a z zewnątrz UE - tłumaczył. 

 

Przyznał jednak, że niezwykle długo czeka się np. na decyzje z wydziałów ksiąg wieczystych - jak zapowiedział, ma się to zmienić, dzięki informatyzacji. - Zmieniamy ustawę, że banki nie czerpały z tego takiej korzyści, to jest absurd. Za projekt odpowiada wiceminister Warchoł, minister Ziobro polecił go pilnie procedować - mówił. 

 

Woś pytany o wartość unijnych miliardów dla Polski w ramach KPO podkreślał, że "to pożyczka" zaciągnięta przez UE na rynkach finansowych. - Pieniądze są Polsce i Polakom potrzebne. Co do tego nie ma sporu. Były wątpliwości co do sposobu kreowania tych pieniędzy, bo przecież skala kreacji pieniądza, m.in. przez UE i USA to jedna z przyczyn inflacji. Większą przyczyną jest wojna, winnym jest Putin - stwierdził. 

Adam Glapiński ponownie prezesem NBP

Wiceminister sprawiedliwości pozytywnie ocenił działania prezesa NBP Adam Glapińskiego. Ocenił, że "stał się on niesłusznie obiektem ataku" i krytyki. 

 

- Profesjonalizm prezesa NBP objawiał się w działaniach w roku 2019, tak samo w czasie pandemii i teraz w czasie wojny. Rekordową inflację notuje wiele państw. U nas inflacja jest niższa niż w Czechach - zaznaczył. 

 

- Polacy powinni patrzeć przez pryzmat faktów. Za rządów Tuska stopy procentowe były wyższe - podkreślał. 

 

Poprzednie wydania programu są dostępne tutaj

jo/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie