"Chwile wstydu" w trakcie obchodów rocznicy zakończenia II wojny w Niemczech

Świat
"Chwile wstydu" w trakcie obchodów rocznicy zakończenia II wojny w Niemczech
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W Berlinie, podczas 77. rocznicy kapitulacji nazistowskich Niemiec, miały miejsce "chwile wstydu" – pisze w niedzielę dziennik "Bild" na swym portalu. Najwięcej policyjnych interwencji miało miejsce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w dzielnicy Tiergarten, gdzie policja błyskawicznie interweniowała wobec osób z ukraińskimi flagami.

Berlińska policja, "zaniepokojona możliwymi starciami" między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas obchodów zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej, wprowadziła zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli nie tylko Rosji, ale też Ukrainy w 15 miejscach pamięci i pomnikach, związanych z wojną.

"To nie do pojęcia!"

"W praktyce oznacza to, że skoro prorosyjscy demonstranci mogą czuć się sprowokowani ukraińskimi flagami, nie wolno ich używać. To nie do pojęcia!" - komentuje "Bild" i podkreśla: "Na równi zabroniona jest solidarność z najechanym i zbombardowanym krajem, który walczy o wolność, jak i wymachiwanie symbolami rosyjskich podżegaczy wojennych".

 

ZOBACZ: Niemcy. Ruszyła kampania społeczna "Czołgi dla Ukrainy"

 

Najwięcej policyjnych interwencji miało miejsce w niedzielę pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w Berlinie-Tiergarten. Mężczyzna, który rozdawał tam ukraińskie papierowe flagi, został szybko wyprowadzony przez funkcjonariuszy. Policja błyskawicznie interweniowała też w przypadku 25-metrowej flagi Ukrainy, rozwiniętej przez kilka osób.

 

 

Kiedy ukraiński ambasador Andrij Melnyk złożył wieniec pod pomnikiem w Tiergaren, aby uczcić pamięć milionów ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej, dziesiątki demonstrantów krzyczały: "Melnyk precz!".

 

Jak przypomina "Bild", podczas II wojny światowej miliony Rosjan i Ukraińców walczyły w Armii Czerwonej przeciwko nazistom.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz: Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać

 

Berlińska policja wydała wcześniej zakazy dotyczące 15 miejsc pamięci, w tym zakaz umieszczania flag rosyjskich i ukraińskich. Działania te skrytykował w sobotę ambasador Ukrainy Andrij Melnyk, ale także berlińska CDU.

dk / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie