Niemcy: embargo na rosyjską ropę spowoduje niedobór paliw

Świat
Niemcy: embargo na rosyjską ropę spowoduje niedobór paliw
Pixabay.com
W części Niemiec mogą wystąpić braki w dostawach paliwa

Minister gospodarki RFN Robert Habeck uważa, że zapowiadane przez Komisję Europejską embargo na rosyjską ropę może doprowadzić do niedoboru paliwa we wschodnich Niemczech i aglomeracji Berlina - informuje Zeit Online.

Rafineria PCK w Schwedt jest najważniejszym dostawcą produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zamknięcie rafinerii mogłoby mieć również wpływ na lotnisko w Berlinie - zauważa Zeit Online. Większościowym właścicielem rafinerii jest rosyjska spółka Rosnieft, a ropa dostarczana jest z Rosji rurociągiem Przyjaźń.

 

- Nie można tego wykluczyć, że niestety będą braki – powiedział Robert Habeck. 

Habeck ostrzega ekologów

Minister gospodarki RFN przestrzegł jednocześnie organizacje ekologiczne przed pozywaniem do sądu planowanego terminalu skroplonego gazu (LNG) w Szlezwiku-Holsztynie, który miałby być alternatywą dla rosyjskich nośników energii. 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką

 

- Jeśli nie posiadamy terminali LNG, a gaz nie będzie pochodził z Rosji, bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie będzie gwarantowane – powiedział minister, który jest przedstawicielem Zielonych.

 

Jak przypomina Zeit Online, pod koniec kwietnia niemieckie organizacje ekologiczne skrytykowały projekt ustawy rządu w Szlezwiku-Holsztynie, mający przyspieszyć budowę terminalu LNG. Zdaniem ekologów, planowana budowa jest "niszcząca z punktu widzenia ochrony klimatu i wątpliwa konstytucyjnie".

anw/luq//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie