Wojna Rosja-Ukraina. Ołeksij Reznikow: dajcie nam ciężką broń dalekiego zasięgu

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Ołeksij Reznikow: dajcie nam ciężką broń dalekiego zasięgu
PAP/Mykola Kalyeniak
Ołeksij Reznikow: dajcie nam ciężką broń dalekiego zasięgu

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wezwał w piątek kraje partnerskie Ukrainy do dostarczenia jego krajowi ciężkiej broni dalekiego zasięgu - informuje agencja Ukrinform. Dodał, że same sankcje nie wystarczą. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że "wszelka próba zwłoki w dostarczeniu Ukrainie broni oznacza wsparcie dla Rosji".

- Dajcie nam narzędzia a my wykonamy resztę. Nie potrzebujemy tylko sankcji, ale także broni. Jeżeli ta spraw zostanie zaniedbana, taka sama sytuacja wydarzy się w Europie - powiedział Reznikow w nagraniu wideo z Hostomla zniszczonego przez rosyjskich najeźdźców.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: atak na dworzec w Kramatorsku, tak jak masakra w Buczy, musi zostać osądzony

 

Wcześniej w piątek Reznikow podkreślił, że Ukraina zwyciężyła w pierwszej fazie wojny z Rosją, ale kolejna faza będzie rywalizacją na zasoby. - Możliwości naszego wroga w tym względzie są niemal niewyczerpane i dlatego żeby wygrać będziemy potrzebowali innego uzbrojenia, niż do tej pory - dodał.

Kluczowa broń dla Ukrainy

Zdaniem Reznikowa kluczowe znaczenie będą miały: systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe, systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, artyleria ciężka, czołgi, pojazdy opancerzone, pociski przeciwokrętowe, a także bezzałogowe samoloty zwiadowcze i uderzeniowe.

 

- Wówczas koszt prowadzenia wojny przez Rosję dramatycznie wzrośnie, będzie to również oznaczało wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu - powiedział szef ukraińskiego ministerstwa obrony.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ataku w Kramatorsku. Liczba ofiar wzrosła do 52

 

Reznikow zwrócił uwagę, że rosyjska agresja stanowi również zagrożenie dla wszystkich krajów położonych w basenie Morza Czarnego.

Zełenski: wszelka próba zwłoki w dostarczeniu Ukrainie broni oznacza wsparcie dla Rosji

- Wojna Rosji przeciwko naszemu narodowi może zakończyć się zwycięstwem wolności o wiele szybciej, niż myśli wielu na świecie, jeżeli Ukraina po prostu dostanie broń, której listę dostarczyliśmy - powiedział Zełenski. - Wszelka zwłoka... wszelkie usprawiedliwienia mogą oznaczać tylko jedno: pewni politycy chcą bardziej pomóc rosyjskiemu kierownictwu niż nam, Ukraińcom - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dziesiątki tysięcy Ukraińców bezprawnie deportowanych przez Rosjan

 

- To prawda, że nie każdy na świecie ma taką odwagę jak my. Ale my mamy też potężnych i pryncypialnych partnerów i przyjaciół, prawdziwych przyjaciół, którzy pomagają Ukrainie bronić się i bronić wolności w Europie - podkreślił ukraiński prezydent.

 

Mówiąc o nowym pakiecie sankcji przeciwko Rosji Zełenski skrytykował te rządy, które starają się złagodzić te sankcje. Wyraził jednak przekonanie, że wkrótce zmienią swoje stanowisko "wobec tego co Rosja robi przeciwko Ukraińcom i przeciwko wolności w Europie".

Zełenski: uważam miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie wciąż traktują Rosję za błąd

- Uważam miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie wciąż traktują Rosję za błąd. Wiemy kto stale próbuje łagodzić propozycje sankcji i uczynimy wszystko co w naszej mocy aby w końcu Europa zrozumiała: tak czy inaczej będziecie musieli wprowadzić naprawdę zasadnicze i naprawdę silne, a nie częściowe, sankcje przeciwko Rosji - powiedział Zełenski.

 

Prezydent wyraził też przekonanie, że zwycięstwo Ukrainy "jest tylko kwestią czasu". "A ja uczynię wszystko aby ten czas był jak najkrótszy" - dodał. 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie