Wojna w Ukrainie. 40. dzień rosyjskiej inwazji. [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 40. dzień rosyjskiej inwazji. [ZAPIS RELACJI]
Twitter/@FedorovMykhailo

40. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prokurator generalna Ukrainy poinformowała, że jej zespół naliczył ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych, a nie był jeszcze w stanie zbadać, co dzieje się w Mariupolu. Ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow opublikował wizerunek oficera rosyjskich sił specjalnych, który "mordował i rabował ludność cywilną". Relacja na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zachęcamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 40. dzień walk w Ukrainie.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Poniedziałek, 40 kwietnia

 




 

W wyniku ostrzału pociskami kasetowymi w Mikołajowie na południu Ukrainy zginęło 10 osób, w tym dziecko, a 46 zostało rannych – powiedział w poniedziałek szef administracji regionalnej Ołeksandr Senkiewicz .

Rosyjskie wojsko znów użyło zabronionej amunicji kasetowej do ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował w poniedziałek mer Ołeksandr Senkewicz w komunikatorze Telegram.

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oddał w poniedziałek hołd Cyprianowi Kamilowi Norwidowi pod tablicą poświęconą temu polskiemu poecie w Warszawie - poinformowała  Ambasada Ukrainy.

"Czas płynie, świat się zmienia, a rosyjscy żołdacy jak byli tak pozostali barbarzyńcami. Ich bestialstwo i niszczycielskie żądze wstrząsnęły światem nie raz. To gest ministra w warstwie symbolicznej wskazujący na związek tamtego wydarzenia z barbarzyńskimi czynami rosyjskich okupantów" - napisano w informacji prasowej.

 

Ukraińskie matki zapisują rodzinne informacje kontaktowe na ciałach swoich dzieci - na wypadek gdy rodzina zginie a dziecku uda się przeżyć. Taką informację za pośrednictwem Twittera przekazała Anastasiia Lapatina, dziennikarka portalu Kyiv Independent.

Minister Czarnek poinformował, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, 161 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskiego systemu oświaty. Wyjaśnił, że "w zdecydowanej większości szkół dzieci ukraińskie uczą się w klasach ogólnodostępnych".

"Wielu uczniów korzysta cały czas z możliwości nauki zdalnej w systemie ukraińskim. Część nie podjęła jeszcze decyzji, co do przystąpienia do polskiego systemu oświaty" - zaznaczono w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie prezydenckiej kancelarii.

Na Ukrainie w wyniku działań wojennych zniszczono 23 tys. km dróg oraz 273 mosty i wiadukty. Straty szacuje się na 874 mld hrywien (30 mld dolarów). Największe zniszczenia odnotowano na wschodzie, południu i północy. Kontynuowane przez Rosjan ataki rakietowe nadal zwiększają straty w infrastrukturze drogowej. Ministerstwo Rozwoju Hromad ocenia, że w kraju zniszczono 6,8 tys. budynków mieszkalnych. Koszt odbudowy w początkowym okresie jest szacowany na dziesiątki miliardów, a całościowy na setki miliardów dolarów - podsumowują eksperci OSW. 

 

Obrońcy Mariupola utrzymują pozycje w centrum, rejonie przemysłowym i porcie. Lokalne administracje wojskowo-cywilne wzywają ludność do ewakuacji, przy czym apel dotyczy wszystkich mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego, a w obwodzie charkowskim – węzła kolejowego Łozowa, zagrożonego atakami rakietowymi. Agresor nasilił ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych w obwodzie mikołajowskim oraz na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropetrowskiego.

 

Za pośrednictwem Twittera Dmytro Kułeba poinformował o rozmowie z Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresem. Rozmowa dotyczyła między innymi aktualnego stanu bezpieczeństwa w Ukrainie oraz masakry w Buczy.

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, Rosja ma problemy z uzupełnieniem strat i odmowami żołnierzy brania udziału w wojnie przeciwko Ukrainie. W Kraju Krasnodarskim, Dagestanie, Inguszetii i Kałmucji oraz w obwodzie permskim ma być prowadzona mobilizacja rezerwistów, którzy wyposażeni są w uzbrojenie magazynowane od ponad 30 lat. Jak zauważają eksperci OSW, podstawowym czynnikiem motywującym do służby są łupy wojenne, ponieważ w Rosji ma panować przekonanie, że uczestnicy wojny mogą poprawić swoją sytuację materialną.

 

Kułeba zapytany o wpis na Twitterze, w którym oświadczył, że ci z sojuszników, którzy nie przekażą teraz broni Ukrainie ponosić będą współodpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie, zapewnił, że bardzo docenia dotychczasową pomoc, ale teraz już nie będzie akceptować żadnych półśrodków.

 

- Nie prosimy o nic nadzwyczajnego, prosimy tylko o wszystko, czego potrzebujemy, by wyzwolić nasz kraj, zapobiec kolejnym rosyjskim zbrodniom i uratować życie cywilów - wyjaśnił.

 

- Masakra w Buczy powinna usunąć na Zachodzie jakiekolwiek wahania i niechęć do dostarczenia Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni, w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakietowych i pojazdów opancerzonych, która pozwoli naszemu krajowi wyzwolić się od rosyjskich okupantów. To samo dotyczy sankcji - jeśli któryś moich kolegów w Europie lub za oceanem będzie mówił, że niektóre sankcje są niewłaściwe czy zbyt twarde, i nie powinny być nałożone, będę to uważał za zdradę ofiar w Buczy i innych miejscowościach, cywilów, którzy zostali zabici - mówił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

 

Rosja przedstawi Radzie Bezpieczeństwa ONZ „empiryczne dowody”, że jej siły nie zabijały cywilów na Ukrainie i nie brały udziału w wydarzeniach w Buczy, powiedział w poniedziałek stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.

- Mamy dowody empiryczne na poparcie tego - powiedział w poniedziałek Nebenzia na konferencji prasowej. 

- Zamierzamy jak najszybciej przedstawić je Radzie Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa nie została zwiedziona fałszywym spiskiem Kijowa i jego zachodnich sponsorów - dodał.

 

Pierwsza Dama rozmawiała w poniedziałek z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem o kształceniu w Polsce dzieci ukraińskich uchodźców. Omówiła także kwestie pomocy humanitarnej dla ofiar wojny na Ukrainie z przedstawicielami UNICEF oraz KIK i Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie.

Siły rosyjskie opuściły obwody kijowski i czernihowski, rozpoczynają też wycofywanie się z obwodu sumskiego. Na północy kraju pozostały rosyjskie grupy dywersyjno-rozpoznawcze mające na celu tropienie i likwidację ukraińskich oddziałów wojskowych - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 39 dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

Prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, że popełnił błędy w kontaktach z Władimirem Putinem i w polityce wobec Rosji, m.in. popierając gazociąg Nord Stream 2.

Steinmeier rozmawiał z reporterami w berlińskim pałacu Bellevue; jego wypowiedzi relacjonuje dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Eckhart Lohse.

Za błąd w polityce wobec Rosji niemiecki prezydent uznał popieranie gazociągu Nord Stream 2, który jeszcze w zeszłym roku określał mianem „mostu” w stosunkach rosyjsko-niemieckich. "Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy" - dodał.

Steinmeier "przedstawił bardzo fundamentalną samokrytykę" – ocenił "FAZ".

Szef państwa przyznał, że pomylił się w ocenie Putina "podobnie jak inni". Jak tłumaczył, był przekonany, że "(Putin) nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju w imię własnej imperialnej manii". Tak długo, jak długo rządzić będzie Putin, nie będzie powrotu do status quo ante - podkreślił Steinmeier, cytowany przez "FAZ".

Szefowa MSZ Annalena Baerbock poinformowała, że rząd Niemiec rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza – informuje portal N-TV.

- Po raz kolejny zwiększymy nasze poparcie dla obrony Ukrainy. To sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi na Ukrainie – powiedziała Baerbock w poniedziałek. - Dlatego przyglądamy się teraz również systemom uzbrojenia, których nie dostarczaliśmy do tej pory  – wyjaśniła. Nie podała, jakie systemy są brane pod uwagę.

Media publikują satelitarne zdjęcia, które obalają twierdzenie Rosji, że do zabójstw cywilów w Buczy  doszło po tym, jak jej żołnierze opuścili miasto

Zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji, o którym Stany Zjednoczone informowały jeszcze przed napaścią - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, wkrótce ogłoszona zostanie dodatkowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przed chwilą przez telefon. Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy i domaga się postawienia jej sprawców i ich mocodawców przed sądem. Aby zapobiec kolejnej zbrodni Ukraina potrzebuje broni i twardej polityki wobec Rosji - napisał Jakub Kumoch, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Ukrainki zapisują kontakty rodzinne na ciałach swoich dzieci na wypadek, gdyby zginęły, a dziecko przeżyło

Po doniesieniach o rosyjskich masowych zbrodniach w ukraińskiej Buczy burmistrz Pszczyny, która jest jej miastem partnerskim, ogłosił żałobę, która potrwa w tej gminie do czwartku. "To, co stało się w tej i innych podkijowskich miejscowościach to ludobójstwo" – podkreślają władze Pszczyny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał w poniedziałek zespół do rozmów z Rosją w sprawie przygotowania i zatwierdzenia projektu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy - podał portal Ukrainska Prawda.

Zgodnie z prezydenckim dekretem na szefa komisji mianowano głównego ukraińskiego negocjatora Dawyda Arachamiję.

Członkami zespołu zostali: minister sprawiedliwości Denys Maluska, doradca prezydenta Mychajło Podolak, minister obrony Ołeksij Reznikow, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki oraz trzej parlamentarzyści: Andrij Kostin, Dmytro Łubiniec i Rustem Umerow.

Ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który kieruje również ministerstwem transformacji cyfrowej opublikował wizerunek oficera rosyjskich sił specjalnych. "Mordował i rabował ludność cywilną w Buczy, Irpinie i Hostomelu, a teraz wysyła wszystkie skradzione przedmioty do swojej rodziny w jednym z urzędów pocztowych na Białorusi".

Jak dodał: "są ich tysiące, ale znajdziemy każdego zabójcę".

- Dziewięć osób zginęło, a 41 zostało rannych w poniedziałek w wyniku ostrzału pociskami kasetowymi miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal RBK.

- Pod wieczór jedna z naszych dzielnic została ostrzelana. W wyniku ostrzału zginęło dziewięć osób, a 41 odniosło obrażenia – powiedział Senkewycz.

Rosyjskie służby prawdopodobnie próbowały przeprowadzić prowokację z udziałem dyplomatów z ambasady Czech w Moskwie lub nawiązać z nimi współpracę - ustalili dziennikarze gazet "Denik N" i "Respekt". Według nich to z tego powodu pod koniec marca do MSZ w Pradze wezwany został ambasador Rosji.

Według źródeł dziennikarzy jeden z dyplomatów dostał zaproszenie na spotkanie w odległej dzielnicy stolicy Rosji. Nie zareagował jednak na propozycję i poinformował o niej przełożonych.

W drugim przypadku, określonym przez gazety jako poważniejszy, z dyplomatą skontaktowano się na ulicy i zażądano współpracy. Osoba ta miała przekonywać, że zna sytuację rodzinną dyplomaty, i groziła, że w każdej chwili może on zostać wydalony z Rosji. Tego samego dnia groźby ponowiono.

O incydentach miały zostać powiadomione kierownictwo czeskiej ambasady i MSZ w Pradze.

Biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało w poniedziałek wieczorem w komunikacie, że w sanatorium dla dzieci w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami.

Zamordowani "nieuzbrojeni cywile" byli bici przed śmiercią - głosi komunikaty prokuratury. 

W bazie lotniczej w Łasku wylądowały amerykańskie myśliwce F18. To wyraźny symbol wsparcia sojuszniczego i mocne wzmocnienie wschodniej flanki NATO - przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Łasku znajduje się 32. Baza Lotnictwa Taktycznego polskich Sił Powietrznych.

 

W mieście Aleszki na południu Ukrainy Rosjanie mają wyrzucać ludzi z burs, by na ich miejsce kwaterować swoich żołnierzy - podał w poniedziałek na Facebooku mer 24-tysięcznej miejscowości w obwodzie chersońskim Jewhen Ryszczuk.

 

Według AFP Francja wydali 35 rosyjskich dyplomatów. Agencja powołała się na źródło zbliżone do francuskiego MSZ.

W województwie mazowieckim nadaliśmy do tej pory 112 980 numerów PESEL obywatelom Ukrainy, w tym 57 700 dzieciom i 55 280 dorosłym - poinformował w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że to największa liczba w skali województw.

Rosja zapowiada odpowiedź na ruch Francji

Decyzja o wydaleniu części rosyjskich dyplomatów z Francji, spotka się z odpowiedzią strony rosyjskiej - przekazało rosyjskie MSZ, cytowane przez agencję Interfax 

 

 

Francja wydala rosyjskich dyplomatów

Francja postanowiła wydalić znaczną liczbę rosyjskich dyplomatów. - Ich działania są sprzeczne z naszymi interesami bezpieczeństwa narodowego. To posunięcie (wyrzucenie personelu dyplomatycznego) jest częścią europejskiej inicjatywy – napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji.

Parlament Europejski w Strasburgu w poniedziałek uczcił minutą ciszy pamięć ofiar wojny w Ukrainie. Przewodnicząca PE Roberta Metsola zaapelowała o większe wsparcie logistyczne, humanitarne i wojskowe dla tego kraju.

Dodała, że okrucieństwa popełniane przez armię rosyjską są przerażające, a zdjęcia z Buczy i Irpienia wskazują, przed jakim zagrożeniem stoi Ukraina i światowy porządek oparty na zasadach.

- To są zbrodnie wojenne. (…) Wszystkich odpowiedzialnych pociągniemy do odpowiedzialności – podkreśliła.

Szefowa PE wskazała, że Europa musi przyspieszyć działania w kierunku zerowej zależności od Kremla, oderwać się od rosyjskich dostaw energii, wprowadzić wiążące embarga i zaprzestać pośredniego finansowania rosyjskiej broni.

Polscy prokuratorzy zwrócili się do strony ukraińskiej deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy w Ukrainie - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Dodała, że analogiczną deklarację skierowano do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Jak przypomniała PK śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę polska prokuratura wszczęła 28 lutego br. "Celem śledztwa jest przede wszystkim szybkie zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez siły zbrojne agresora na terytorium Ukrainy" - wskazano w komunikacie na stronie PK.

Jednocześnie przekazano, że 25 marca br. na terenie Ukrainy Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisali umowę dotyczącą utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Litwą i Polską w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

"Utworzenie zespołu śledczego umożliwi bezpośrednią wymianę dowodów i spowoduje uproszczenie procedur prawnych" - zaznaczono.

Wielka Brytania, która w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zwołała na wtorek posiedzenie tego gremium w celu omówienia masowych zabójstw w Buczy na Ukrainie - przekazała brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

"W ten weekend w przerażających materiałach filmowych i raportach z Buczy widzieliśmy nieuzbrojonych ukraińskich cywilów, którzy zostali zastrzeleni z rękami związanymi za plecami. Ponad 800 ciał pozostawiono na ulicy lub wrzucono do masowych grobów. Kobiety były gwałcone na oczach swoich dzieci" – powiedziała Woodward w filmie, zamieszczonym na swoim koncie twitterowym.

Podkreśliła, że na wtorkowym posiedzeniu zostaną omówione dowody rosyjskich zbrodni wojennych, popełnionych w Buczy.

Sztab generalny: Rosja musi uzupełniać straty oficerami z uczelni wojskowych

Oficerowie z uczelni wojskowych w Rosji przechodzą intensywne szkolenia, by obejmować stanowiska w jednostkach - podał w poniedziałek ukraiński sztab generalny na Facebooku. W ten sposób uzupełniane są straty w wojsku rosyjskim na Ukrainie.

"Według dostępnych informacji Akademia Wojskowa Korpusu Łączności w Petersburgu pilnie szkoli oficerów do obejmowania stanowisk w jednostkach wojskowych" - podał sztab.

 

Prokurator generalna Ukrainy: naliczyliśmy ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych

Naliczyliśmy ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych i nawet nie byliśmy jeszcze w stanie zbadać, co dzieje się w Mariupolu - stwierdziła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w poniedziałek w stacji BFM TV.

- Pracujemy nad tym, aby wszyscy odpowiedzialni zostali postawieni przed sądem – zapewniła Wenediktowa.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba mówił, że zbrodnie wojenne w Buczy "to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej". 

Gdyby Ukraina sama się nie broniła, rosyjskie zbrodnie wojenne, takie jak w Buczy, miałyby miejsce wszędzie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W miejscowości Zeliznij Port na południu obwodu chersońskiego miało dojść w poniedziałek do uprowadzenia Mychajło Buraka, wójta jednej z gmin w tym regionie. Informację tę podał zastępca przewodniczącego rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski.

 

Kułeba: Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej

Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

Kułeba wezwał też szefów wszystkich firm zagranicznych, które nie chcą wycofać się z Rosji, oraz przedstawicieli krajów, które mają wątpliwości co do dalszego zaostrzania sankcji przeciwko niej, by przyjechali do Buczy i na własne oczy zobaczyli popełnione tam zbrodnie wojenne.
 

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował w poniedziałek do mieszkańców ukraińskiej stolicy, którzy opuścili miasto z powodu wojny, by wstrzymali się z powrotem przynajmniej do końca tego tygodnia.

Hiszpańska policja poszukuje od 30 do 40 dzieci-uchodźców z Ukrainy, które w ubiegłym tygodniu miały być przewiezione promem z południa kraju do gminy La Oliva na Wyspach Kanaryjskich - poinformował dziennik "El Pais".

Więcej tutaj.

Dwoje ukraińskich noworodków otrzymało imiona od nazwy pocisku przeciwpancernego

Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek, że jednemu z nowo narodzonych chłopców w rejonie Winnicy rodzice dali imię Jan Javelin, a dziewczynka w Kijowie otrzymała imię Javelina.

Jak podkreśla agencja Ukrinform, to oczywiste odniesienie rodziców obojga dzieci do wojennej sytuacji na Ukrainie.

Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany, który na szeroką skalę używany jest przez ukraińskich żołnierzy przeciwko Rosjanom.

 

"Dla niektórych wojna, w której Ukraińcy już drugi miesiąc walczą o niepodległość i suwerenność naszego państwa, odegrała decydującą rolę w wyborze imienia dla swoich dzieci. Tak więc w regionie Winnicy i w Kijowie nowo narodzonemu chłopcu i dziewczynce nadano odpowiednio imiona Jan Javelin i Javelina" - napisał resort w komunikacie.

Niemcy wydalają 40 rosyjskich dyplomatów

Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że niemiecki rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane, a ponadto podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

"Obrazy z Buczy dają świadectwo niewiarygodnej brutalności rosyjskiego przywództwa oraz tych, którzy postępują zgodnie z jego propagandą" - głosi komunikat Baerbock.

"Rząd federalny zdecydował zatem, że za osoby niepożądane zostaje uznana istotna liczba pracowników rosyjskiej ambasady, którzy tutaj, w Niemczech, działali każdego dnia przeciw naszej wolności i przeciw spójności naszego społeczeństwa" - oznajmiła minister.

Uznanie dyplomaty za osobę niepożądaną oznacza wydalenie tej osoby z kraju przyjmującego.

Władze okupowanego Chersonia: kończą się jedzenie, leki, paliwo

"Chersoń jest otoczony przez okupantów. Nie możemy wyjechać. Do nas nikt nie może wjechać" - alarmuje w poniedziałek rada miejska. 

Jak dodano, w mieście, które przed wojną liczyło około 300 tys. mieszkańców, kończy się mąka do wypiekania chleba, są problemy z dostępnością leków i paliwa.

Mer Buczy: odnosimy wrażenie, że rosyjscy okupanci dostali zielone światło od Putina i Szojgu na zorganizowanie "safari" na Ukrainie, a ponieważ nie byli w stanie zająć Kijowa, wyładowali frustrację na Buczy i okolicach.
 
Więcej tutaj.
 

Po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy; 75 proc. z nich to kobiety – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

"Pentagon nie jest w stanie niezależnie potwierdzić ukraińskich relacji o okrucieństwach sił rosyjskich wobec ludności cywilnej w Buczy, ale nie ma też powodu, by kwestionować te informacje" - przekazał agencji Reutera wysoki rangą urzędnik USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości.

"Widzimy te same obrazy, co wy. Nie mamy żadnego powodu, aby nie ufać w informacje strony ukraińskiej" – dodał. 

RCB przygotowało poradnik na czas kryzysu i wojny

W poradniku wyjaśniono, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. W materiale są informacje m.in. o tym, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy będąc zakładnikiem. Jak udzielić pierwszej pomocy; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe.

 

W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miastach obwodu kijowskiego będzie obowiązywać godzina policyjna do 6 rano 7 kwietnia - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Pawluk. Trwa oczyszczanie obiektów infrastruktury z ładunków wybuchowych zostawionych przez Rosjan - dodał.

"Proszę, by ze zrozumieniem traktować tymczasowe niedogodności, które są zaprowadzane na uwolnionych od orków (Rosjan) terytoriach. Takie działania są konieczne w pierwszej kolejności dla bezpieczeństwa mieszkańców, którzy tam zostali" - napisał Pawluk.

Jak dodał, trwa oczyszczanie obiektów infrastruktury z wybuchowych "niespodzianek", pozostawionych tam przez Rosjan.

Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.

"Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego. To oficjalne stanowisko, które wspólnie podpisali premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii 23 marca" - napisał na Twitterze rzecznik rządu, przypominając list skierowany pod koniec marca do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, podpisany przez premierów Polski Mateusza Morawieckiego, Estonii - Kaję Kallas i Litwy Ingridę Simonyte.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała, że Waszyngton zwróci się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

"Przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka to farsa" - wskazała, zaznaczając, że będzie się domagać, aby głosowanie w tej sprawie odbyło się jeszcze w tym tygodniu.

Kraj należący do Rady Praw Człowieka może być z niej usunięty, jeśli opowiedzą się za tym dwie trzecie spośród 193 krajów członkowskich ONZ. 

W oblężonym przez Rosjan Mariupolu wciąż jest ok. 130 tys. cywilów - poinformował w poniedziałek mer tego miasta Wadym Bojczenko.

Przekazał, że korytarzem między Berdiańskiem i Zaporożem ewakuowano dotychczas prawie 90 tys. osób. W wioskach wokół miasta rozlokowało się ok. 70 tys. ludzi, którzy wyszli z Mariupola albo wyjechali prywatnym transportem - powiedział mer, cytowany przez Suspilne. Według niego w mieście wciąż jest ok. 130 tys. ludzi.

Mer dodał, że 90 proc. miejskiej infrastruktury zostało zniszczone.

Rosyjskie wojska przygotowują się do zajęcia Charkowa i zaatakowania ukraińskich sił w Donbasie - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Jak dodał, "przeciwnik wzmacnia ugrupowania wojsk zachodniego i południowego okręgu wojskowego na kierunku słobożańskim i donieckim. Tworzy szlaki zabezpieczenia logistycznego, robi zapasy amunicji, rakiet, paliwa, przygotowuje placówki medyczne do przyjęcia dużej liczby rannych".

Konieczności współpracy w zakresie zatrzymania działań wojennych prowadzonych przez Rosję na terytorium Ukrainy oraz pociągnięciu winnych zbrodni wojennych do odpowiedzialności były tematami poniedziałkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MSZ Japonii Yoshimasy Hayashiego - podała KPRP.

Ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa oświadczyła w poniedziałek w publicznej telewizji, że wiele czynów popełnionych przez Rosjan na Ukrainie można uznać za zbrodnie przeciw ludzkości i pod tym kątem prowadzone są śledztwa w regionie kijowskim, m.in. w Buczy.

Najtragiczniejsza sytuacja jest w Borodziance, miejscowości położonej na północny zachód od Kijowa - powiedziała Wenediktowa, nie podając dodatkowych informacji.

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 18 dziennikarzy - podało w poniedziałek ministerstwo kultury i polityki informacyjnej, powołując się na dane biura ukraińskiego prokuratora generalnego.

Spośród 18 dziennikarzy, którzy zginęli 15 osób to mężczyźni, a 3 - kobiety. Oprócz tego, 8 przedstawicieli mediów zostało porwanych, a 13 - rannych. Dane te ministerstwo opublikowało na swojej stronie w serwisie Facebook.

Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola opublikowały zdjęcia z wnętrza ostrzelanego, zniszczonego teatru dramatycznego, w którym przed bombardowaniem chroniły się setki ludzi.

Teatr w Mariupolu znalazł się pod ostrzałem 16 marca. Szacuje się, że w ataku zginęło ok. 300 osób. Do tej pory nie jest znana dokładna liczba ofiar w związku z trwającymi w mieście walkami.

Zdjęcia wnętrza zniszczonego budynku opublikowała mariupolska rada miejska.

Jesteśmy za tym, aby docelowo Rosjan wykluczyć - do czasu zakończenia procesu pokojowego, a więc i zadośćuczynienia Ukrainie - ze wszystkich federacji sportowych, na czele z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim - powiedział minister sportu Kamil Bortniczuk.

W poniedziałek w Luksemburgu odbywa się posiedzenie ministrów sportu UE.

Narada w BBN. Na miejscu m. in. prezydent, premier i prezes PiS

Prezes Deutsche Banku Christian Sewing stwierdził, że odcięcie od rosyjskiego gazu doprowadzi do recesji w Niemczech i pojawienia się zjawiska długoterminowej inflacji - przekazała agencja Bloomberg.

Bloomberg zacytował Sewinga, który na poniedziałkowym briefingu prasowym powiedział, że "jeśli doszłoby do embarga na import - a trzeba o tym pamiętać - to moglibyśmy mówić o inflacji, która przynajmniej tymczasowo byłaby dwucyfrowa". Prezes banku przewiduje, że w takim wypadku "na stałe pojawi się zjawisko, którego nie widzieliśmy od 30 lat, czyli inflacja długoterminowa".

Największa gospodarka Europy obecnie zmaga się z "gwałtownie" rosnącą inflacją. Według Sewinga Niemcy staną w obliczu "dalszego pogorszenia sytuacji, jeśli dojdzie do wstrzymania importu lub dostaw rosyjskiej ropy i gazu ziemnego"

 

Bloomberg zinterpretował wypowiedź Sewinga jako "ostrzeżenie"

"Na własne oczy zobaczyłem Buczę, Irpień i Stojankę po okupacji. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej przywrócić je do życia" - napisał na Facebooku Wołodymyer Zełenski.

Więcej o jego wizycie w Buczy piszemy tutaj

Klucz do drzwi otwierających twarde sankcje wobec Rosji jest dzisiaj w Berlinie - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowej. Dodał, że "Polska będzie przekonywać wszystkich, którzy patrzą na konieczność sankcji inaczej niż my. Także będziemy przekonywać Węgry".

Więcej tutaj.

 

- Pamiętacie jak krytykowano mnie za nazwanie Putina zbrodniarzem wojennym. To, co stało się w Buczy, to właśnie zbrodnia wojenna - dodał Biden. Zapowiedział kolejne sankcja na Rosję.

- Potrzebujemy procesu ws. rosyjskich zbrodni w Buczy. To była zbrodnia wojenna - powiedział dziennikarzom prezydent USA Joe Biden.

Holenderski reporter wojenny Robert Dulmers został aresztowany i wydalony z Ukrainy. Dziennik "Nederlands Dagblad" informuje, że dziennikarz opublikował w internecie zdjęcia z ataku rakietowego na Odessę, został oskarżony o ujawnienie tajemnicy państwowej.

- Na posterunku policji dziennikarz został poinformowany, że jest persona non grata, i został odwieziony na granicę z Mołdawią - przekazało "ND". Dulmers otrzymał także zakaz wjazdu na Ukrainę do 2032 roku.

Holenderski MSZ zwrócił się do ukraińskich władz z prośbą o wyjaśnienia.

Ministerstwo spraw socjalnych wyczarterowało prom pasażersko-samochodowy M/S Isabelle dla potrzeb tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy - poinformował estoński przewoźnik Tallink.

Prom pasażersko-samochodowy Isabelle o długości ponad 169 m, może przewozić ok. 2,5 tys. pasażerów.

"Utworzono bezpieczny korytarz ewakuacyjny z Czernihowa"

Wspólnie z wojskowymi doprowadziliśmy do utworzenia bezpiecznego korytarza ewakuacyjnego z Czernihowa. To rozwiązanie tymczasowe, ale dzięki otwarciu nowej trasy można wyjeżdżać z miasta i dostarczać pomoc humanitarną - przekazał szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

Rosyjscy żołnierze zabici podczas agresji na Ukrainę pochodzą głównie z biedniejszych, odległych od Moskwy regionów, informuje dziennik “De Standard”, powołując się na niezależne media w Rosji.

"W Ukrainie odnotowano już ponad 7 tys. rosyjskich zbrodni wojennych" - podaje agencja Ukrinform, powołując się na prokuraturę. 

"Przetrzymywano nas w piwnicach, odmawiano jedzenia"

Powracający z niewoli ukraińscy żołnierze uważają, że sposób traktowania jeńców przez Rosjan łamie konwencje genewskie - poinformowała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

Denisowa powiedziała, że niektórzy byli więźniowie zeznali, że byli przetrzymywani w piwnicach, odmawiano im jedzenia i zmuszano do bezczeszczenia mundurów.

- Unia Europejska powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Fot.: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

"Rosyjska rakieta trafiła w bazę produkcyjną w rejonie Mikołajowa" - podaje Ukraińska Prawda.

Chcemy, aby energetyka węglowa mogła w Polsce funkcjonować w znacznie dłuższej perspektywie niż do 2049 r. i być docelowym stabilizatorem systemu energetycznego – powiedział w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Rosyjscy najeźdźcy ponownie strzelają w Mikołajów pociskami kasetowymi" - poinformowała agencaj Ukrinform na Twitterze, powołując się na mera miasta.

"Ławrow nazwał ludobójstwo w Buczy inscenizowanym" - przekazała NEXTA na Twitterze, dołączając do wpisu nagranie.

Dobrze, że na Radzie UE poruszono temat ukraiński, że rozmawialiśmy o sankcjach, natomiast myślę, że one są wciąż zdecydowanie zbyt ograniczone - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński po posiedzeniu Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu (EYCS) w Luksemburgu. 

fot.: PAP/Rafał Guz

Litwa wydala ambasadora Rosji i wzywa swego ambasadora z Moskwy - poinformowało litewskie MSZ.

"Litwa staje się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który obniża swoje stosunki dyplomatyczne z Rosją" - napisał na Twitterze Samuel Ramani.

Czerwony Krzyż: naszej misji nie udało się dotrzeć do oblężonego Mariupola 

Ze względów bezpieczeństwa zespół Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) ponownie nie zdołał dotrzeć do oblężonego Mariupola, gdzie miał pomóc w ewakuacji ludności cywilnej - przekazał agencji Reutera rzecznik MKCK Jason Straziuso.

Fot.: PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Prezydent Zełenski w Buczy: codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście

"Odkrycie kolejnych masowych grobów w podkijowskiej miejscowości jest obrzydliwe. Wielka Brytania nie będzie stać z boku, gdy ma miejsce ta masowa i niewybaczalna rzeź" - napisał na Twitterze Boris Johnson. Dodał, że Wielka Brytania "pracuje nad tym, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności". - Nie spoczniemy, dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość - podkreślił brytyjski premier.

84 procent osób, które opuściły Ukrainę po wybuchu wojny, to kobiety – podaje portal N-TV. Taki wynik przyniosła ankieta, przeprowadzona na zlecenie federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w której wzięli udział uchodźcy, również ci, którzy nie zostali oficjalnie zakwaterowani.

- 161 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskiego systemu oświaty po inwazji rosyjskiej na Ukrainę - poinformował minister Przemysław Czarnek. 

Wzywamy do ścigania zbrodniarza, jakim jest Władimir Putin - mówili politycy Konfederacji. Zaapelowali też do władz o wywieranie stanowczych nacisków dyplomatycznych na opinię międzynarodową i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ws. wydania nakazu aresztowania prezydenta Rosji.

"Z obwodu ługańskiego ewakuowano dzisiaj prawie tysiąc cywilów" - podała agencja Ukrinform. Ewakuacje były wcześniej zapowiadane przez wiceminister Ukrainy. 

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził podkijowskie miasto Bucza, gdzie znaleziono dowody masowych mordów na ludności cywilnej. Ukraiński prezydent zobaczył drogę ze zniszczonym rosyjskim sprzętem i rozmawiał z mieszkańcami.Zełenski stwierdził także, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne i dopuściła się ludobójstwa w Ukrainie" - przekazała NEXTA na Twitterze. 

9 kwietnia Rosja zniesie zakaz lotów dla 52 państw - podaje agencja Reutera. Dodaje, że chodzi m.in. o Argentynę, Południową Afrykę i inne "przyjazne państwa". 

"To jest wojna Putina, a nie wojna Rosjan w Niemczech, a już na pewno nie wojna Ukraińców w Niemczech – powiedział rzecznik MSW Niemiec, krytykując niedzielne prorosyjskie demonstracje, które odbyły się w Berlinie.

W wywiadzie opublikowanym „Tagesspiegel” ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ostro skrytykował prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera za „tworzenie od dziesięcioleci pajęczyny powiązań z Rosją”. Wicerzecznik rządu Wolfgang Buechner odrzucił krytykę pod adresem prezydenta.

Rosyjscy okupanci zdewastowali cmentarz w Czernihowie. Pochowano tam ukraińskich żołnierzy, którzy od 2014 roku walczyli z agresją Kremla - przekazała w poniedziałek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

 

"Włochy poprą sankcje UE na rosyjski gaz" - podaje Europejska Prawda, powołując się na włoski rząd.

"Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Chin, Wang Yi. Jestem wdzięczny mojego chińskiemu odpowiednikowi za solidarność. Zgadzamy się, że zakończenie wojny w Ukrainie posłuży naszym wspólnym interesom: światowemu bezpieczeństwu, zabezpieczeniu międzynarodowego handlu - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Hiszpańska policja poszukuje od 30 do 40 dzieci-uchodźców z Ukrainy, które w ubiegłym tygodniu miały być przewiezione promem z południa kraju do gminy La Oliva na Wyspach Kanaryjskich - poinformował dziennik "El Pais". Do tej pory nie jest znane miejsce pobytu nieletnich oraz trojga ich opiekunów.

"Trwa ewakuacja ludności cywilnej z Awdijiwki" - informuje agencja Ukrinform. 

Ze względów bezpieczeństwa na Litwę nie będą mogły przenieść swej działalności z Rosji firmy międzynarodowe, m.in. informatyczne - oznajmiła w poniedziałek litewska minister gospodarki i innowacji Auszrine Armonaite.

Według minister, od początku wojny na Ukrainie do końca marca na Litwę przeniosły się trzy małe firmy międzynarodowe, które miały już tu swoje biura, ale działały również w Rosji. Łączna liczba osób relokowanych, czyli pracowników i członków ich rodzin, wynosi około 100.

Rosyjskie siły zbrojne nie okupują już żadnego miasta ani wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Większość wojsk okupanta wycofała się z tego regionu - poinformował w poniedziałek szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

"Prorosyjski Yandex nie przestaje zadziwiać" - napisała NEXTA na Twitterze.

Do wpisu dołączyła dwa zdjęcia efektów internetowego wyszukiwania hasła "Bucza". Jedno z wyszukiwarki Google, drugi z rosyjskiej wyszukiwarki Yandex. 

Morawiecki: to jest ludobójstwo, które musi być osądzone

Rosyjskie ataki informacyjne na Polskę

Wzmagają się rosyjskie ataki informacyjne na Polskę - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Od początku wojny Rosjanie porwali co najmniej szesnastu przedstawicieli samorządów. Odnotowano także fakt świadomego zabójstwa" - informuje agencja Ukrinform, powołując się na władze Ukrainy. 

"Konsekwencje ciężkich starć w Żytomierzu. Autostrada niedaleko Kijowa" - podaje NEXTA na Twitterze.

Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy

Co najmniej 400 osób zginęło w podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.

- W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba zabitych jest aktualizowana – powiedział Denysenko.

Spotkanie Zbigniewa Raua z szefową brytyjskiego MSZ

Sytuacja w Ukrainie, pomoc dla uchodźców, polskie pomysły związane ze wsparciem tego kraju, bezpieczeństwo w regionie a także sprawy bilateralne polsko-brytyjskie, będą wśród tematów wtorkowych rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua oraz szefowej brytyjskiej dyplomacji Liz Truss w Warszawie.

Opublikowano nazwiska rosyjskich żołnierzy uczestniczących w masakrze w Buczy

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował w poniedziałek dane osobowe ponad 1600 rosyjskich żołnierzy z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego. To jedna z formacji, które brały udział w masakrze ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy.

 

"Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i szef rosyjskiego MSZ Ławrow pomimo relacji fotograficznych i wideo z okrucieństw rosyjskich okupantów w Buczy pod Kijowem, nadal nazywają ludobójstwo 'inscenizacją' i'fałszywym atakiem'" - podaje Ukraińska Prawda. 

Unia Europejska potępia okrucieństwa dokonane przez rosyjskie wojska na Ukrainie i pilnie dyskutuje na temat nowych sankcji przeciwko Rosji - przekazał w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

"Rosyjskie siły terrorystyczne przegrupowują się na wschodniej Ukrainie i próbują poprawić pozycje taktyczne w niektórych obszarach na południu."

Polska domaga się pilnego rozszerzenia sankcji wobec Rosji - powiedział w poniedziałek w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że dotychczasowe obostrzenia nie przynoszą rezultatu.

Według ministra rozszerzenie sankcji utrudniają niektóre państwa Unii Europejskiej. - W wielu krajach Europy Zachodniej jest cała sieć powiązań biznesowo-politycznych, które wstrzymują sankcje - powiedział Müller.

W jego opinii rozszerzający sankcje "pakiet, który przedstawiła KE, to nieporozumienie", ponieważ "praktycznie nic nie rozszerzał". - Dlatego wczoraj premier wezwał szefa Rady Europejskiej do pilnego zwołania posiedzenia Rady Europejskiej. Wraz z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i tymi, których sumienia już się obudziły, będziemy postulować wprowadzenie sankcji, o których mówiliśmy, czyli: ograniczenia importu ropy, gazu i zamknięcia systemu bankowego dla Rosji.

"Najeźdźcy cieszą się z pojmania przez Ukraińców Dotyczy to zwłaszcza osób przymusowo zmobilizowanych. Dowodem na to jest historia 45-letniego mieszkańca miasta Gołubiwka (dawniej Kirowska) w obwodzie ługańskim, który został wzięty do ukraińskiej niewoli"

Od wtorku 5 kwietnia przy ulicy Młynarskiej 16 zacznie działać nowy punkt nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. W ciągu jednego dnia będzie mógł nadać 100 numerów.

"Burmistrz Mikołajewa Aleksandr Senkiewicz opublikował materiał filmowy przedstawiający następstwa nalotu na oddział ginekologiczny jednego ze szpitali miejskich"

Angela Merkel podtrzymuje swoją decyzję o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO – podała w poniedziałek agencja dpa, która poprosiła byłą kanclerz Niemiec o skomentowanie krytycznych słów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po ujawnieniu rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy.

Rzeczniczka Merkel w odpowiedzi na prośbę dpa podkreśliła jednocześnie, że "była kanclerz wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie".

- W związku z okrucieństwami, które ujawniono w Buczy i innych miejscowościach na Ukrainie, wszystkie wysiłki rządu federalnego i społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie Ukrainy i położyć kres barbarzyństwu i wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, mają pełne poparcia byłej kanclerz – wyjaśniła rzeczniczka.

Masakra ludności cywilnej w Buczy nie jest jednostkowym przypadkiem, to jest rosyjski sposób prowadzenia działań antypartyzanckich - uważa Jack Watling z zajmującego się obronnością i bezpieczeństwem londyńskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

W rozmowie z radiem BBC 4 wyraził on obawę, że na innych obszarach zajętych przez rosyjskie wojska również następują podobne akty przemocy.

Ideologia "rosyjskiego miru" jest tym samym, co ideologia nazizmu. Usprawiedliwia przemoc, morderstwa, wojny i ludobójstwo, dlatego musi być odrzucona i potępiona w taki sam sposób, jak potępiany jest nazizm, jego ideolodzy i jego zbrodnie - napisał w poniedziałek na Twitterze zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz.

"Współtwórcami tej zbrodniczej ideologii są szef Patriarchatu Moskiewskiego Cyryl Gundiajew i jego współpracownicy. On i jego podwładni nie tylko rozniecili ten ogień, ale także otwarcie pobłogosławili oprawców i morderców" - dodał Epifaniusz

Eksport na Ukrainie został już częściowo wznowiony, a jego wolumen będzie rósł. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości będzie w stanie dotrzeć nawet do 80 proc. przedwojennych operacji eksportowych - wskazuje premier Ukrainy Denis Szmygal

 

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz opublikował listę rosyjskich formacji wojskowych, które - w ocenie strony ukraińskiej - dokonały masakr ludności cywilnej w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel pod Kijowem.

Według Arestowycza, szczegółowe zestawienie wygląda następująco: 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych 35. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, 5. Samodzielna Gwardyjska Brygada Pancerna 36. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, 331. Pułk Powietrznodesantowy 98. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej, 137. Pułk Powietrznodesantowy 106. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej, 104. i 234. Pułk Desantowo-Szturmowy 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, 14. i 45. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (specnaz), 63. Specjalny Oddział Policji Rosgwardii, 155. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego, 74. Samodzielna Gwardyjska Brygada Strzelców Zmotoryzowanych 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, 31. Samodzielna Gwardyjska Brygada Desantowo-Szturmowa i 141. Specjalny Pułk Zmotoryzowany im. Achmata Kadyrowa Rosgwardii.

Nagranie z drona pokazuje zniszczone i uszkodzone budynki w oblężonym Mariupolu.

Stoimy na stanowisku, że rosyjska napaść jest jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i próbą jednostronnej zmiany status quo przy użyciu siły - powiedział w Warszawie minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem.

Wielka Brytania będzie wzmacniać sankcje na reżim prezydenta Rosji Władimira Putina i naciskać na innych, by zrobili to samo - oświadczyła w poniedziałek przed wizytą w Polsce minister spraw zagranicznych Liz Truss.

- Putin jeszcze nie pokazał, że poważnie podchodzi do dyplomacji. Twarde podejście ze strony Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników jest niezbędne, aby wzmocnić pozycję Ukrainy w negocjacjach. Wielka Brytania pomogła wytyczyć drogę sankcjom mającym sparaliżować machinę wojenną Putina. Zrobimy więcej, aby wzmóc presję na Rosję i będziemy nadal naciskać na innych, aby robili więcej - zapewniła szefowa brytyjskiej dyplomacji.

Pies Patron pomaga pirotechnikom z regionu Czernihowa oczyścić ziemię z rosyjskich "darów".

Po tym, gdy rosyjskie wojska wycofały się z okolic Czernihowa, niektóre oddziały wroga pozostały na terenie otaczającego go obwodu - przekazał w poniedziałek szef władz tego położonego na północy Ukrainy obwodu Wjaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.

Polska i Japonia nie powinny szczędzić wysiłków, aby położyć kres wojnie na Ukrainie i pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej wywołanie - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem MSZ Japonii Yoshimasa Hayashim.

Rau zwracał uwagę, że wizyta szefa japońskiej dyplomacji w Polsce przypada w trudnym dla bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego okresie, kiedy doświadczamy brutalnych skutków nieuzasadnionej i niesprowokowanej rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę.

Szef MSZ poinformował, że głównym tematem rozmów w Warszawie była Ukraina. - Odbyliśmy merytoryczną dyskusję skoncentrowaną na wojnie w Ukrainie i na jej humanitarnych konsekwencjach. Omówiliśmy też obecną sytuację w Ukrainie i dotychczasowe działania w tej kwestii naszych państw - relacjonował Rau.

W obwodzie kirowogradzkim wierni "odzyskali” od Patriarchatu Moskiewskiego kościół św. Mikołaja Cudotwórcy

W Niemczech liczba uchodźców wojennych z Ukrainy stale rośnie. Jak poinformowało w poniedziałek MSW, 3362 kolejne osoby przybyły do RFN w ciągu ostatniej doby.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, policja federalna odnotowała na terenie Niemiec łącznie 306 836 uchodźców wojennych, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.

"Żołnierze ukraińscy nadal odstraszają Rosjan z terenów w pobliżu wsi Novoluhanske (obwód doniecki). Nastrój na pozycjach jest bojowy. - Tylko zwycięstwo. Nie ma innego wyjścia"

Wizyta papieża Franciszka na Ukrainie w czasie wojny byłaby historyczna – ocenił w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Wiemy, że taka decyzja jest "na stole", papież powiedział o tym oficjalnie. Powiedział bardzo ważne słowa – że jest gotów przyjechać właśnie w czasie, gdy toczy się wojna – oświadczył Jermak.

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że gotów jest udać się w podróż na Ukrainę. Powtórzył, że propozycja udania się do tego kraju "leży na stole".

"Tragedia Buczy: holenderscy politycy wzywają do jak najszybszego ukarania Putina"

Nasze służby wywiadowcze konsekwentnie ustalają informacje na temat rosyjskich najeźdźców i morderców. Każdy z nich otrzyma w swoim czasie to, na co zasłużył - zapewnił w poniedziałek na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, odnosząc się do masakry cywilów w Buczy pod Kijowem.

"Rosyjscy żołnierze zakatowali w nieludzki sposób setki naszych obywateli. Tylko w Buczy liczba zamordowanych jest już większa, niż w Vukovarze (czystki etniczne dokonane w listopadzie 1991 roku przez serbskie wojska wśród chorwackiej ludności cywilnej - red.). Strzelali w potylicę mężczyznom i kobietom, którym związano ręce - jest to absolutnie nieludzkie zachowanie. Te morderstwa nie mogą być uznane za element działań wojennych. Trudno je nawet zakwalifikować jako terroryzm lub zbrodnię" - ocenił Reznikow.

Nawet 100 rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o szpiegostwo, ma zostać wydalonych z Niemiec decyzją kanclerza Olafa Scholza; postanowienia w tej sprawie mają zapaść w tym tygodniu – informuje w poniedziałek gazeta "Bild".

Gazeta przypomina, że na terytorium Niemiec może przebywać nawet ponad 2 tys. osób, szpiegujących dla Rosji.

Wojska rosyjskie zaminowały 80 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy – poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej.

"O ile po pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 r. oczyszczenia wymagało blisko 16 tys. kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, o tyle dziś, według wstępnych danych, jest to już 80 tys. km kw terytorium Ukrainy" – napisano.

W Oczakowie zginęło siedem osób i 20 zostało rannych, a w Mikołajowie zginęła jedna osoba, rannych jest 14, wśród nich dziecko - poinformowało w poniedziałek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

"Rosyjska kolumna została wysłana do piekła w rejonie Czernihowa" 

Wojska rosyjskie miały ze sobą mobilne krematoria, w których mogły spopielać zwłoki cywilów, by ukryć w ten sposób zbrodnie na ludności cywilnej – poinformowało w poniedziałek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Jak podkreślano, początkowo sądzono, że ponieważ rosyjskie dowództwo mówiło o braku strat, krematoria miały służyć spopielaniu szczątków rosyjskich żołnierzy.

"W rzeczywistości, żeby ukryć ślady zbrodni wojennych, armia rosyjska planowała spalanie ciał zabitych osób cywilnych. Metoda KGB: »nie ma ciała – nie ma sprawy«" – napisało Centrum na Telegramie.

W Tarnopolu siły zbrojne Ukrainy udaremniły rosyjski atak z powietrza - podaje agencja Ukrinform

Powstrzymaliśmy rosyjski atak rakietowy na Tarnopol, na zachodzie Ukrainy. Nasze siły zbrojne w porę zneutralizowały zagrożenie, nikt nie zginął i nie ma też osób rannych - przekazał w poniedziałek szef tarnopolskiej obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz.

"Odłamki trafiły w obiekt infrastruktury krytycznej, który w wyniku ostrzału nie nadaje się do użytkowania. Na miejscu pracują służby i policja" - dodał Trusz, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Władze Charkowa poinformowały, że w wyniku nocnego ostrzału w rejonie Słoboda w Charkowie zginęło 7 osób, a 34 osoby, w tym troje dzieci, zostało rannych.

- Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by sprawcy tych zbrodni wojennych nie pozostali bezkarni i mogli zostać właściwie osądzeni, w tym konkretnym przypadku przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przed którym odpowiedzą na zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i - dlaczego o tym również nie mówić - ludobójstwa - przytacza AFP słowa premiera Hiszpanii Pedro Sancheza komentujące doniesienia o masakrze ludności cywilnej w Buczy, odkrytej po odbiciu miasta przez siły ukraińskie z rąk Rosjan.

Zmiany terytorialne działań wojennych w Ukrainie od 28 marca do 4 kwietnia.

Przejęty przez Ukraińców w obwodzie sumskim rosyjski sprzęt

Pocisk wroga trafił w kościół w Rubeznoje, raniąc dwóch księży

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.

"W niedzielę po rosyjskich atakach spłonął zakład naftowy w Odessie"

Zdjęcia satelitarne masowych grobów w Buczy. Wynika z nich, że masowy grób przy miejscowym kościele pojawił się w marcu. Miasto było wówczas już pod okupacją rosyjską.

Mamy "bardzo wyraźne przesłanki", by sądzić, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie; potrzebne są nowe sankcje na Rosję - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron w radiu France Inter.

"To, co wydarzyło się w Buczy wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo wyraźnych środków" - zapowiedział francuski prezydent. Nowe restrykcje powinny być uzgodnione z europejskimi sojusznikami, przede wszystkim z Niemcami, i dotyczyć węgla oraz ropy naftowej - doprecyzował Macron.

"Pirotechnika nadal rozminowuje skażone tereny, a my raz jeszcze apelujemy do społeczeństwa, aby nie zapominało o zasadach postępowania z materiałami wybuchowymi."

Około 18 300 żołnierzy oraz 147 samolotów straciły wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Zdecydowanie potępiamy akty okrucieństwa, których dopuściły się rosyjskie wojska w Buczy i innych miejscach na Ukrainie. Dążymy do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów. Wykorzystujemy wszelkie dostępne środki (aby ukarać winnych zbrodni wojennych na Ukrainie - red.), dokumentujemy te czyny i przekazujemy informacje na ich temat"  - oświadczył w poniedziałek na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Łącznie przyjęliśmy blisko 160 tys. dzieci, z czego około 25 tys. w polskich przedszkolach, około 120 tys. w polskich szkołach podstawowych i pozostałe kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych – przekazał w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Po 39 dniach odpychania rosyjskich wojsk, wielu z nas odczuwa ulgę słysząc dobrą nowinę. Okupanci zostali pokonani pod Kijowem. Ukraińscy obrońcy wygrali pierwszą bitwę o stolicę" - powiedział minister obrony Ukrainy Olek Renizkov

 

Straty rosyjskich wojsk

Wojska rosyjskie próbowały w nocy z niedzieli na poniedziałek wedrzeć się do miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim, ale atak został odparty – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w ukraińskiej telewizji.

Według Hajdaja w trakcie odbijania ataku zabito dziesiątki rosyjskich żołnierzy i zniszczono kilka rosyjskich czołgów.

Ponad 600 tys. uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się w bazie PESEL. W Polsce przebywa ok. 1, 5 mln uciekinierów wojennych z tego kraju – poinformował w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szafernaker.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana - przekazały w poniedziałek rano służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę Ukrainska Prawda.

"Nie nadążamy z pracą. Jeszcze jutro musimy sprawdzić co najmniej 20 adresów (miejsc pochówku cywilów w Buczy - red.). Wiele osób zostało pogrzebanych w ogródkach, na podwórkach. Nie możemy określić dokładnej liczby zamordowanych, nie mamy kompletnych list z nazwiskami" - relacjonował jeden z pracowników buczańskich służb pogrzebowych.

Unia Europejska omówi w środę nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji - poinformowało źródło Financial Times. Według gazety, będzie to dotyczyło ograniczeń personalnych, zakazu korzystania z portów, ograniczeń eksportowych oraz embargo zasobów energetycznych.

W poniedziałek będzie działać korytarz humanitarny z Mariupola do Zaporoża dla samochodów prywatnych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Planowana jest również ewakuacja ludności z miejscowości w obwodzie ługańskim.

"Obwód ługański jest pod ciągłym ostrzałem moździerzowym"

"Starszy porucznik Artur Krawczenko broni Ukrainy w ramach 58. OMBR. Hetman Iwan Wyhowski. Za osobistą odwagę i bohaterstwo starszy porucznik Artur Krawczenko został odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy. Jesteśmy dumni!" - przekazało MO Ukrainy

Rosyjscy żołnierze uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku co najmniej czworo uczestników niedzielnego protestu w okupowanym mieście Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała w poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się władze hromady (gminy) Kachowki.

"Poranek powinien zacząć się od filiżanki dobrych wieści!" - podają Siły Zbrojne Ukrainy

Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie; kluczowe walki będą się toczyć w Mariupolu, Kreminnej, Rubiżnem i Popasnej, a także na linii Izium-Wołnowacha – ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Denysenko, którego cytuje w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że "od tych walk będzie zależał wynik obecnego etapu, a może nawet całej wojny ukraińsko-rosyjskiej 2022 roku".

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych - przekazało w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"4 kwietnia świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Rozminowywania i Rozminowywania Min. Skażone amunicją i minami tereny to kolejny ogromny front w tej wojnie, którą codziennie wykonuje nasza pirotechnika" 

Siły rosyjskie ostrzelały miejscowości na granicy obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk na Facebooku.

"Obeszło się bez ofiar. Generalnie sytuacja w regionie według stanu na rano jest pod kontrolą. Na terytorium obwodu dniepropietrowskiego nie ma wroga" – napisał.

"Siły rosyjskie nadal się konsolidują i reorganizują, koncentrując swoją ofensywę w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy. W rejon ten przerzucane są oddziały rosyjskie, w tym najemnicy z powiązanej z państwem rosyjskim prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwa obrony.

Rosja nadal koncentruje sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym rakiety, na granicy Białorusi i Ukrainy, w Homlu – oświadczył w poniedziałek mer Czernihowa na północy Ukrainy Władysław Atroszenko na Telegramie.

"Już drugą noc nie mieliśmy ostrzału moździerzowego ani artyleryjskiego, ale po północy w przestrzeni powietrznej słychać było samoloty.(…) Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy zrzucano pociski, bo miasto jest i tak doszczętnie zniszczone, więc nie ma wielkiej różnicy" – napisał.

Dodał, że w Czernihowie nie działa biznes, a mieszkańcy nie płacą podatków, więc miasto nie ma dochodów.

"Wielkie zniszczenia w Borodiance w obwodzie kijowskim. Okupant celowo strzelał do osiedli mieszkalnych, wieżowców i domów prywatnych. Pod ostrzałem znajdował się ośrodek rehabilitacji dla weteranów. Rosja będzie odpowiedzialna za popełnione okrucieństwa!" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy

Co najmniej 161 dzieci zginęło, a 264 odniosło obrażenia na skutek działań wojsk rosyjskich na Ukrainie – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna. 

Podkreślono, że nie są to pełne dane, gdyż w niektórych miejscach trwają intensywne działania wojenne, jak np. w Mariupolu w obwodzie donieckim, a inne niedawno zostały wyzwolone, jak obszary obwodu kijowskiego i czernihowskiego, czy są okupowane jak w obwodzie ługańskim.

"Rosyjska armia nie pozwolił grzebać zmarłych. Dopiero po tym, jak powiedzieliśmy, że to też żołnierze RU, to się zgodzili. Ta grupa w Buczy znalazła 340 ciał. Jeszcze 20 adresów do przejścia. Nikt nie wie, ilu zakopano na podwórkach" - podaje na Twitterze ukraiński dyplomata Olexander Scherba.

"Białoruski Batalion Ochotniczy znów na polowaniu"

Niemiecka gazeta "Bild" donosi, że tamtejszy rząd zdecyduje w tym tygodniu o wydaleniu z kraju "znacznej liczby" rosyjskich dyplomatów.

Wojska rosyjskie zaatakowały w poniedziałek rano rakietami Mikołajów na południu Ukrainy – poinformował w Telegramie mer tego miasta Ołeksandr Senkewycz.

Według mera na Mikołajów spadło kilka rakiet. 

Przed ambasadą rosyjską w Kanadzie stanęły dziesiątki pustych wózków. Akcji zainicjowana przez Kongres Ukraińców Kanady to gest upamiętniający dzieci zabite przez Rosjan

Ukraińskie wojska wygrały bitwę o Kijów, Rosjanie wycofują się spod stolicy Ukrainy - ocenia amerykański ośrodek ISW (Institute for the Study of War). Dodaje, że to znaczące, ale nie decydujące zwycięstwo; wojna jest daleka od zakończenia i jej wynik wciąż może być pomyślny dla Rosji.

Rosjanie wycofują się z obu kierunków, z których próbowali podejść pod Kijów, północno-zachodniego i północno-wschodniego - zaznaczono w opublikowanym w niedzielę wieczorem raporcie. Dodano, że rosyjski odwrót nie przebiega w uporządkowany sposób, część jednostek pozostała z tyłu i jest atakowana przez siły ukraińskie.

To sugeruje, że przynajmniej część wojsk rosyjskich, które wracają spod Kijowa, nie będzie szybko zdolna do dalszej walki - zauważa ISW. Te jednostki będą potrzebowały dużo czasu, by odbudować swoją zdolność bojową.

"Nie sposób przejść obojętnie wobec przerażających obrazów z podkijowskiego miasta Bucza, po odejściu wojsk rosyjskich. Umyślne krzywdzenie ludności cywilnej jest zbrodnią wojenną i zdecydowanie to potępiam" - napisał premier Izraela na Twitterze

 

"Metro w Kijowie wznowiło połączenia przez Most Południowy" - podaje Ukrinform

Rano wojska rosyjskie ponownie zaatakowały miasto Nikołajew. Poinformował o tym burmistrz Ołeksandr Senkiewicz na Telegramie.

"Przyjaciele, od rana wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków rakietowych na miasto. Zbieramy dane. Jak zawsze proszę, aby nie publikować żadnych zdjęć ani filmów, dopóki nie zrobią tego oficjalne źródła" – napisał burmistrz.

3 kwietnia 2022 r. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły 6 rosyjskich samolotów

Dwoje wolontariuszy poniosło śmierć w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów miasteczka Nowodrużesk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie w poniedziałek.

"Podczas moździerzowego ostrzału Nowodrużeska zginęło dwoje wolontariuszy.(…) Jedna z zabitych uratowała życie koleżanki, przykrywając ją swoim ciałem, gdy zaczął się rosyjski ostrzał miasta" – napisał Hajdaj.

Mołdawia ogłosiła 4 kwietnia dniem żałoby po zabitych w Ukrainie.

 

W przypadku agresji obcego państwa, co czwarty Polak starałby się wyjechać za granicę, a tylko co piąty stawiłby się w wojsku, formacji paramilitarnej lub w szpitalu - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej".

IBRiS zapytał respondentów, jak zachowaliby się, gdyby obce państwo dokonało agresji na Polskę.

Co czwarty pytany (25,8 proc.) starałby się schronić wraz z bliskimi za granicą, ponad 24 proc. Polaków starałoby się schronić wraz z bliskimi w bezpiecznym miejscu na terenie Polski, aż 37 proc. zabezpieczyć bliskich w miejscu zamieszkania.

Na powołanie do wojska czekałoby 8,6 proc. badanych, a 15 proc. zabezpieczyłoby swój majątek. Tylko niewiele ponad 5 proc. badanych nic by nie zrobiło.

"Carla Del Ponte, była prokuratorka główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Jugosławii i Rwandy, powiedziała, że należy wydać międzynarodowy nakaz aresztowania Władimira Putina. Oskarżyła go, polityków i urzędników o zbrodnie wojenne" - podaje Nexta za gazetą Le Tamp

"Od 24 lutego do 2 kwietnia odnotowaliśmy 3455 ofiar cywilnych rosyjskiego zbrojnego ataku na Ukrainę: 1417 zabitych, w tym 121 dzieci; 2038 rannych, w tym 171 dzieci, głównie w wyniku ostrzału i nalotów. Rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa" - informuje ukraińska Organizacja Praw Człowieka.

"Brytyjski premier Boris Johnson zamierza wezwać kanclerza Niemiec Olafa Scholz do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji podczas spotkania w tym tygodniu - donosi Times. Scholz zapowiedział dzień wcześniej, że Unia Europejska wprowadzi nowy pakiet sankcji przeciwko Moskwie"

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek Odessę, na południu Ukrainy, Rosjanie zaatakowali rakietami; trafiony został jeden obiekt – poinformował przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Kilka rakiet wystrzelono w jedną z dzielnic, jeden obiekt został trafiony – powiedział Bratczuk w telewizji ukraińskiej. Informacje na temat ofiar są ustalane.

Rosjanie ostrzelali Odessę również w niedzielę rano – uszkodzono rafinerię i magazyn ropy.

"Ukraina oskarżyła wojska rosyjskie o zbrodnie wojenne po odkryciu masowych grobów i ludności cywilnej straconej na ulicach Buczy pod stolicą Kijowa" - podaje AFP

"W Rosji rozpoczęła się tajna mobilizacja rezerwistów" - podaje agencja Ukrinform

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie.

"Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże" – podano w komunikacie.

Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób.

W komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego podano w poniedziałek rano, że w obwodach donieckich i ługańskim siły ukraińskie odparły siedem ataków wojsk rosyjskich, niszcząc m.in. dwa pojazdy opancerzone, 43 samochody wojskowe i moździerz.

"W Buczy są wszędzie ciała - w masowych grobach i na ulicach. Siły rosyjskie wycofały się ze zrujnowanego przedmieścia Kijowa w zeszłym tygodniu, pozostawiając Ukraińców do zbierania zmarłych" - podaje agencja AFP na Twitterze 

Pomimo zapowiadanego przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen wprowadzenia nowych, bolesnych unijnych sankcji wobec Rosji, propozycja KE zaprezentowana w weekend ambasadorom państw UE jest kosmetyczna i de facto łagodzi dotychczasowe restrykcje - informują PAP unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

"Szczera rozmowa prezydenta Ukrainy z amerykańską telewizją CBS o strasznych zbrodniach wojennych okupantów, potrzebie ukarania rosyjskich dowódców wojskowych i dlaczego ich działania na Ukrainie są ludobójstwem" - podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy 
 

"Sekretarz obrony USA: Wojna z wyboru Putina zebrała straszliwe żniwo w ofiarach cywilnych i zmusiła miliony niewinnych Ukraińców do ucieczki z ich kraju" - przekazał na Twitterze Departamet Obrony USA

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opracuje wezwanie modlitwy powszechnej w Wielki Piątek dotyczące prośby Boga o pokój na Ukrainie. To wezwanie ma być przypomnieniem także innych konfliktów, które papież nazwał trzecią wojnę światową "w kawałkach".

"Sprawa dotyczy wezwania szóstego - Za Żydów". Poinformowano, że wydawnictwo Pallottinum przygotowało odpowiednią wkładkę, z możliwością wklejenia do mszału. Poza tym tekst wezwania został zatwierdzony na stałe, dlatego znajdzie się w nowej wersji mszału.

Blisko 82 tysiące wojennych uchodźców z Ukrainy przybyło dotąd do Włoch - podało ministerstwo spraw wewnętrznych w Rzymie. Jednocześnie notuje się zjawisko powrotu na Ukrainę.

Według najnowszych danych MSW od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę we Włoszech schronienie znalazło 42 tysiące kobiet, ponad 31 tysięcy dzieci i około 8 tysięcy mężczyzn. Ukraińcy kierują się przede wszystkim do wielkich miast: Rzymu, Mediolanu, Neapolu i Bolonii.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało informacje operacyjne na poniedziałek. 

"Białoruska policja wyciągnęła rosyjskiego żołnierza z pojazdu wojskowego"  podaje Nexta

Podczas niedzielnej ceremonii rozdania nagród muzycznych Grammy w Las Vegas prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił z przesłaniem o wsparcie dla Ukrainy. W nagraniu wideo apelował o pomoc w rozpowszechnianiu prawdziwej historii o inwazji Rosji na jego kraj.

Porównał on rosyjską inwazję do śmiertelnej ciszy, która zagraża zgaszeniem marzeń i życia narodu ukraińskiego, w tym dzieci.

- Nasi muzycy noszą pancerze zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych w szpitalach, nawet dla tych, którzy ich nie słyszą. Ale muzyka i tak się przebije – podkreślił ukraiński przywódca podczas ceremonii rozdania najważniejszych amerykańskich wyróżnień muzycznych.

Zwrócił się o głoszenie prawdy o wojnie. Zaznaczył, że przeciwieństwem muzyki jest cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi.

- Wspierajcie nas w każdy możliwy sposób, ale nie milczcie. A wtedy pokój przyjdzie do wszystkich naszych miast" - apelował Zełenski.

Rosyjska armia przeprowadziła atak lotniczy na Tarnopol w zachodniej części Ukrainy; w mieście było słuchać eksplozję - poinformował w poniedziałek nad ranem portal Ukraińska Prawda, cytując mera tego miasta, Serhija Nadała.

Nie podano więcej informacji na temat tego ataku.

Serhij Nadał zaapelował do mieszkańców Tarnopola, by udali się do schronów.

Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian.

Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie