Negocjacje w Turcji. Ukraina złożyła propozcyję Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa

Świat
Negocjacje w Turcji. Ukraina złożyła propozcyję Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

W Stambule zakończyła się kolejna tura rozmów pokojowych. Ukraina gotowa jest przyjąć neutralność w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. W gronie państw-gwarantów oprócz stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, miałaby znaleźć się również m.in. Polska. Rosja rozważa propozycję. Główny ukraiński negocjator przekazał, że uzyskano "wystarczające" warunki do spotkania Zełenskiego i Putina.

W Stambule zakończyła we wtorek się kolejna runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji. Po zakończeniu rozmów członek ukraińskiej delegacji poinformował o propozycji nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

 

- Wśród gwarantów widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael - powiedział Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Były doradca Putina Gleb Pawłowski: Rosjanie zachowują się wstrząsająco obojętnie

 

Ukraiński negocjator podkreślił, że jeżeli system gwarancji bezpieczeństwa się sprawdzi, to Ukraina zgodzi się na status neutralny państwa. Jednocześnie zastrzegł, że jakakolwiek zgoda na traktat pokojowy z Rosją, będzie wymagała zgody w ogólnokrajowym referendum.

 

Negocjator dodał również, że jeżeli jakiekolwiek ustalenia mają wejść w życie "na terenie całej Ukrainy musi zapanować pokój". Potwierdził też gotowość Ukrainy do rozmów o statusie Krymu. Strona ukraińska stwierdziła, że wszystkie ustalenia zostały przekazane stronie rosyjskiej i teraz "czekają na odpowiedź".

 

Główny rosyjski negocjator Władimir Miedinski przekazał z kolei, że Rosja przyjrzy się ukraińskim propozycjom i przedstawi je prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Negocjacje w Turcji. Możliwe spotkanie Zełenski-Putin 

Według agencji AFP, która powołuje się na negocjatorów, podczas wtorkowych rozmów w Turcji poczyniono wystarczające postępy, aby rozwiązać konflikt Ukrainy z Rosją. 

Główny ukraiński negocjator David Arakhamia przekazał, że w czasie wtorkowego spotkania z Rosjanami uzyskano "wystarczające" warunki do spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - poinformowała agencja AFP.

 

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie