Wojna w Ukrainie. Biden nazwał Putina "zbrodniarzem wojennym"

Świat
Wojna w Ukrainie. Biden nazwał Putina "zbrodniarzem wojennym"
PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent Joe Biden stwierdził w środę, że jego zdaniem rosyjski prezydent Władimir Putin jest "zbrodniarzem wojennym". To pierwsze takie słowa z ust wysokich przedstawicieli USA. NA słowa Bidena zareagował rzecznik Kremla, który stwierdził, że jest to "niedopuszczalna i niewybaczalna retoryka".

Biden w środę, po wystąpieniu w Białym Domu, został zapytany przez dziennikarzy, czy Putin jest zbrodniarzem wojennym.

 

- Myślę, że jest - odpowiedział, nie dodając żadnych szczegółów.

 

 

Do słów Joe Bidena odniósł się rzecznik Kremla. - Niedopuszczalna i niewybaczalna retoryka - powiedział Dmitrij Pieskow, którego słowa cytuje The Guardian.

"Putin sieje horror"

Dotychczas przedstawiciele Białego Domu i administracji Bidena - jak i sam prezydent - wzbraniali się przed bezpośrednim oskarżeniem Rosji o zbrodnie wojenne na Ukrainie, wskazując na prace wewnętrznego zespołu badającego potencjalne rosyjskie zbrodnie. We wtorek Senat USA jednogłośnie przyjął jednak uchwałę nawołującą do wszczęcia międzynarodowych śledztw w tej sprawie.

 

ZOBACZ: USA. Departament Stanu skomentował propozycję Jarosława Kaczyńskiego ws. pokojowej misji w Ukrainie

 

- Przynajmniej dotąd to nie była nasza oficjalna linia - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu. - Polecam zwrócić się do Białego Domu - dodał.

 

Wcześniej w środę Biden stwierdził, że rosyjski prezydent "sieje zatrważające zniszczenie i horror" na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę.

 

- Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal - ocenił Biden.

dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie