Granica z Białorusią. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia

Polska
Granica z Białorusią. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia
Twitter/Straż Graniczna

46 osób próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, a w sobotę - do rana 26 osób - podała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.

O zdarzeniach z piątku straż podała, że polskie służby były atakowane przez cudzoziemców kamieniami oraz kłodami drewna.

 

W sobotę na terenie Placówki Straży Granicznej Mielnik miała miejsce kolejna próba siłowego forsowania granicy - podała SG.

 

 

2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r.

 

To przedłużenie rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. Wcześniej od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym samym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Siły powietrzne: Rosjanie ostrzelali białoruską wieś na granicy z Ukrainą

 

W rozporządzeniu napisano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - "eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej".

 

Podano także, że wydłużony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej ma także umożliwić zakończenie budowy tej zapory.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie