Wojna na Ukrainie. Emmanuel Macron: prezydent Putin był dwulicowy w rozmowach ze mną

Świat
Wojna na Ukrainie. Emmanuel Macron: prezydent Putin był dwulicowy w rozmowach ze mną
PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL
Macron ponownie dzwonił do Putina w dniu rozpoczęcia inwazji

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin był dwulicowy w rozmowach z nim, omawiając przez telefon szczegóły porozumień mińskich podczas gdy przygotowywał się do inwazji na Ukrainę.

Macron rozmawiał poprzednio z Putinem w niedzielę. Rosyjski prezydent uprzedził wtedy francuskiego przywódcę, że ma zamiar podpisać dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.

 

- Tak, to była dwulicowość, tak, to był świadomy wybór rozpoczęcia wojny, kiedy nadal możemy negocjować pokój – powiedział dziennikarzom Macron po szczycie UE na wspólnej konferencji z szefami instytucji UE.

 

ZOBACZ: Rosja. Ponad tysiąc osób zatrzymano za protesty przeciwko wojnie z Ukrainą

 

Wskazał, że Francja doda własne sankcje do uzgodnionego pakietu sankcji UE.

Macron dzwonił do Putina w dniu inwazji na Ukrainę

Prezydent Francji Emmanuel Macron po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zadzwonił w czwartek wieczorem do prezydenta Rosji Władimira Putina i zażądał natychmiastowego przerwania rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował Pałac Elizejski.

 

Jak dodano w komunikacie swoimi działaniami Rosja naraża się na "rozległe sankcje".

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Pentagon: rosyjskie wojska zbliżają się do Kijowa

 

Z kolei Kreml poinformował, że w "poważnej i szczerej" rozmowie przeprowadzonej z inicjatywy francuskiego prezydenta na temat operacji wojskowej na Ukrainie, rosyjski prezydent "przedstawił szczegółowe wyjaśnienie powodów i okoliczności jej podjęcia".

 

Według oświadczenia Kremla obydwaj prezydenci uzgodnili, że pozostaną w kontakcie.

 

Rozpoczęta w czwartek rosyjska inwazja na Ukrainę została potępiona przez większość wspólnoty międzynarodowej i doprowadziła do nałożenia sankcji na Rosję. Według oficjalnych źródeł pierwszego dnia ataku zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie