Niespokojny weekend w Dreźnie: marsze koronasceptyków i neonazistów, dwóch dziennikarzy rannych

Świat
Niespokojny weekend w Dreźnie: marsze koronasceptyków i neonazistów, dwóch dziennikarzy rannych
Flickr/Ivan Radic
W weekend protesty miały miejsce także w wielu innych niemieckich miastach

Tysiące ludzi wyszło w weekend na ulice wielu miast w Niemczech. Podczas protestów koronasceptyków w Dreźnie w niedzielę wieczorem zaatakowano dwóch dziennikarzy – informuje w poniedziałek "Der Spiegel”.

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie obrażeń, jakich doznało dwóch dziennikarzy w trakcie protestu koronasceptyków w Dreźnie. Demonstracje odbywały się także w innych miastach.

 

Według ustaleń policji, w Dreźnie kilku uczestników protestu zaatakowało dwóch dziennikarzy i ich współpracowników, używając gazu pieprzowego. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie ciężkiego uszkodzenia ciała.

 

 

Policja starała się też zapobiec starciom, jakich spodziewano się przy okazji marszu zorganizowanego z okazji rocznicy bombardowań Drezna podczas II wojny światowej. Przemarszowi, w którym udział brali prawicowi ekstremiści, starali się przeszkodzić kontrdemonstranci.

 

ZOBACZ: Niemcy. Frank-Walter Steinmeier wybrany na prezydenta na drugą kadencję

 

"Setki kontrdemonstrantów próbowało »symbolicznie« zablokować pochód, zarejestrowany przez prawicowych ekstremistów. Niektórzy z nich najwyraźniej próbowali przebić się przez policyjne blokady" – opisuje "Der Spiegel". Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego.

 

Jak podały władze miasta, ponad 3 tys. osób, w tym burmistrz Dirk Hilbert (FDP), wzięło udział w "żywym łańcuchu", upamiętniającym ofiary zbombardowania Drezna 77 lat temu. Specjalne opaski między uczestnikami miały pomóc w zachowaniu odpowiedniego dystansu. W sumie łańcuch mierzył cztery i pół kilometra długości.

 

 

Podczas nalotów bombowców alianckich na Drezno 13 i 14 lutego 1945 roku zginęło ok. 25 tys. osób, zniszczeniu uległy duże fragmenty historycznego starego miasta.

 

W weekend protesty miały miejsce także w wielu innych niemieckich miastach. Najliczniejsze demonstracje odbyły się w Reutlingen (Badenia-Wirtembergia), według policji w pochodzie wzięło tam udział około 7,5 tys. osób, a w wiecu prawie 1 tys. W Augsburgu (Bawaria) w kilku demonstracjach wzięło udział 4,3 tys. uczestników, a w Berlinie ok. 3 tys.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie