Można sprawdzić, czy przeszło się infekcję koronawirusem. Prof. Włodzimierz Gut: trzeba wykonać test

Technologie
Można sprawdzić, czy przeszło się infekcję koronawirusem. Prof. Włodzimierz Gut: trzeba wykonać test
Pixabay/ronstik
Może się zdarzyć, że nie będziemy wiedzieć, iż przeszliśmy infekcję SARS-CoV-2

- Można w prosty sposób sprawdzić, czy ktoś przeszedł w przeszłości infekcję wirusem SARS-CoV-2 - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak wyjaśnił, część osób zakażonych koronawirusem przechodzi to bezobjawowo, jednak później dotykają ich powikłania charakterystyczne dla przechorowania COVID-19.

Jak podał Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Omikron - nowy wariant SARS-Cov-2 - jest bardziej zaraźliwy od swoich poprzedników, jednak nie tak często.

 

ZOBACZ: Spór o ustawę covidową. "Antyludzka", "bubel prawny", "donosik plus"

 

Prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi  stwierdził, że zakażenie nim powoduje np. ostrą niewydolność oddechową. - Może zdarzyć się tak, że symptomy choroby są bardzo łagodne, lub nie występują w ogóle - zastrzegł.

Prof. Gut: testy szukają jednej z nukloprotein

Czy osoby podejrzewające, iż przeszły infekcję bezobjawowo, mogą sprawdzić, czy istotnie tak było? Okazuje się, że jest to możliwe przy wykorzystaniu dostępnych na rynku testów.

 

- Zasada ich działania sprowadza się do tego, że testy "szukają" jednej z nukloprotein, czyli białek stanowiących osłonkę mRNA wirusa. Te białka są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały "bliskie spotkanie" z patogenem - wyjaśnił prof. Włodzimierz Gut. Dodał jednak, że nie można sprawdzić, kiedy to miało miejsce.

Jakie testy można kupić? Działają inaczej, zależnie od rodzaju

Obecne na rynku są trzy rodzaje testów - jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Testy jakościowe informują jedynie o możliwości kontaktu z koronawirusem. Natomiast testy ilościowe badają także ilość przeciwciał.

 

ZOBACZ: O. Rydzyk: zaszczepiłem się trzy razy. Posłuchałem lekarzy

 

Tym samym niektóre testy ilościowe pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane w wyniku szczepienia, czy przeszła bezobjawowo koronawirusa i także z tego powodu uzyskała odporność.

 

Takie testy wykrywają obecność dwóch białek - fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która przechorowała COVID-19 może wytwarzać przeciwciała skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Natomiast osoba, która jedynie została zaszczepiona, wytworzy tylko i wyłącznie przeciwciała przeciwko białku S

wka / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie