Wojciech Andrusiewicz: W najbliższych dniach liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys.

Polska
Wojciech Andrusiewicz: W najbliższych dniach liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys.
Polsat News
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiwicz

Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wariant koronawirusa omikron stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

Duży wzrost zakażeń w trzech województwach

- Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej  - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te dane. - Już po porannych danych widzimy. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym - podał. - Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety - dodał.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń. Waldemar Kraska: mamy dziś powyżej 50 tys. nowych przypadków

 

- Widzimy, że teraz trzy województwa, w których znacząco rosną nam dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych, to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie. Tam tydzień do tygodnia odnotowujemy wzrosty na poziomie 150 proc. - poinformował Andrusiewicz.

Omikron w Polsce

Wskazał, że "wariant omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce". - Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki właśnie wariantu omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce. Widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków - powiedział rzecznik.

 

- Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na te wzrosty (liczby zakażeń SARS-CoV-2) w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys.- dodał. 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie