Spotkanie Viktor Orban-Władimir Putin. Porozmawiają o "wspólnym projekcie zdobywania kosmosu"

Świat
Spotkanie Viktor Orban-Władimir Putin. Porozmawiają o "wspólnym projekcie zdobywania kosmosu"
Flickr/European People's Party

Premier Węgier Viktor Orban planuję wizytę w Rosji 1 lutego – poinformował szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w wywiadzie dla agencji TASS, udzielonym w Nowym Jorku. Wywiad opublikowano w czwartek.

- Data spotkania to 1 lutego - oznajmił Szijjarto.

 

Minister powiedział, że jednym z najważniejszych punktów programu Orbana w Rosji będzie omówienie projektu rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu.

 

ZOBACZ: "Skupcie się na nauce, na seks przyjdzie czas". Przemysław Czarnek apeluje do młodzieży

 

Koncern "Rosatom już szykuje grunt pod faktyczną, widzialną i spektakularną budowę. Chcemy, żeby projekt ten wszedł w stadium realizacji już w pierwszej połowie tego roku" - powiedział Szijjarto. Dodał, że Węgry chcą, by dwa nowe reaktory elektrowni zostały uruchomione pod koniec obecnej dekady.

Plany rozszerzenia umowy na dostawy gazu

Minister zaznaczył, że dwa nowe reaktory obok czterech już istniejących, jak również inwestycje w energię fotowoltaiczną, pozwolą Węgrom osiągnąć "samowystarczalność pod względem energii elektrycznej".

 

Szijjarto powiedział, że podczas wizyty Orbana w Rosji planowane jest również omówienie rozszerzenia umowy na dostawy gazu. - Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny zależałoby nam na zwiększeniu już teraz ilości. Bardzo byśmy chcieli zwiększyć ilość (dostarczanego surowca) w ramach umowy długoterminowej - powiedział.

 

ZOBACZ: Ukraina. Prezydent Zełenski prosi Ukraińców o spokój. "Trwa atak na ludzkie nerwy"

 

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego pod koniec września 2021 roku. Porozumienie mówi o dostawach 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Sputnik V i projekt "wspólnego zdobywania kosmosu"

Oczekuje się, że podczas wizyty w Rosji Orban poruszy też kwestię produkcji na Węgrzech rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V. - Budujemy obecnie państwowy zakład produkcji szczepionek, który zacznie działać jesienią tego roku. Chcielibyśmy, żeby w fabryce produkowano Sputnik V i już podjęliśmy rozmowy na ten temat - oznajmił minister.

 

- Sputnik V bardzo dobrze sprawdził się na Węgrzech. Zaszczepiło się nim prawie milion osób - zaznaczył Szijjarto.

 

ZOBACZ: Włochy. Austriak ukrył w walizce 610 tys. euro. Pieniądze wywęszył owczarek

 

Oprócz tego podczas wizyty w Rosji Orban zamierza poruszyć temat "wspólnego projektu w sferze zdobywania kosmosu". - My, Węgrzy, chcielibyśmy wysłać naszego kosmonautę-badacza na Międzynarodową Stację Kosmiczną w połowie dekady w ramach współpracy z Rosją - podkreślił minister.

 

Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że premier Orban spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na początku lutego. Po raz ostatni przywódcy spotkali się w 2019 roku w Budapeszcie.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie