"Donald Tusk chce urządzić show". Piotr Müller w "Graffiti"

Polska
"Donald Tusk chce urządzić show". Piotr Müller w "Graffiti"
Polsat News

- To kwestia pewnego show, które chce urządzić Donald Tusk - powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller o zapowiedzianym przez szefa PO projekcie ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu.

Rzecznik rządu rozmawiał z prowadzącym Marcinem Fijołkiem m.in. o podwyżkach cen gazu. Stwierdził, że na wysokie ceny gazu wpływają głównie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i koszty zakupu tzw. pakietów emisji dwutlenku węgla oraz dyktat cenowy Rosji.

 

Zapytany o zgłaszane przypadki wzrostu cen gazu, które wynoszą nawet 400 procent, Müller odpowiedział: - W sytuacjach, które pan wymienił, często mamy do czynienia z wyborem złej taryfy, nie indywidualnej, a biznesowej.

 

ZOBACZ: Podwyżki cen gazu i prądu. Okła-Drewnowicz: w poniedziałek złożymy projekt ustawy dot. rekompensaty

 

- To, co jest kluczowe, to zgłoszenie, że jest się klientem indywidualnym - i wtedy stosuje się taryfę indywidualną - dodał Müller.

 

WIDEO: Piotr Müller w "Graffiti"

 

 

- Wcześniej taryfy biznesowe i indywidualne często były na podobnych poziomach. Teraz stały się o wiele bardziej różne - wyjaśnił. I dodał: - Nie zamykamy na to oczu, będziemy to obserwować.

Donald Tusk o podwyżkach gazu

Do podwyżek cen gazu przewodniczący Platformy Donald Tusk nawiązał m.in. w czwartkowym klipie wideo, opublikowanym na Twitterze. 

 

- Właśnie dzisiaj dotarły do nas informacje ze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak naprawdę będą wyglądały rachunki gazowe u tysięcy polskich rodzin. I tak wszyscy cierpimy w Polsce, bo jest ta podwyżka gazowa ponad 50 procent dla każdego gospodarstwa, ale okazało się, że oni przygotowali taką koszmarną ustawę, tak mając kompletnie gdzieś zwykłe polskie rodziny, że w tysiącach polskich domów te podwyżki to będą podwyżki o kilkaset procent - mówił wówczas.

 

W weekend politycy Platformy zapowiadali też, że w poniedziałek w Sejmie złożą projekt ustawy zakładający, że ci, którzy poniosą wielkie koszty związane z podwyżkami, będą mogli liczyć na rekompensaty. 

 

- To kwestia pewnego show, które chce urządzić Donald Tusk. Ta kwestia może być rozwiązana szybko własnym zgłoszeniem do Urzędu Regulacji Energetyki. Donald Tusk wykorzystuje pewną niewiedzę ludzi w tym zakresie - powiedział Piotr Müller, odnosząc się do zapowiedzi szefa PO dotyczącej projektu ustawy rekompensującej wzrost cen gazu. 

 

Rzecznik rządu podkreślił, że problem może leżeć w braku świadomości tego, z której taryfy korzystamy. - Pewnie w tym zakresie można było jaśniej poinformować tych, którzy korzystają z taryfy biznesowej. To jest zadanie na ten miesiąc - stwierdził Müller.

 

Jak wskazał, po zgłoszeniu, że jest się klientem indywidualnym, stawki stają się "dużo, dużo niższe". - Ten wzrost wynosi maksymalnie kilkadziesiąt procent - powiedział.

Müller: Tusk jak widać nie słucha doradców

Rzecznik rządu odniósł się jeszcze do lat, w których stanowisko premiera piastował Donald Tusk. - Gdy za jego czasów inflacja była bardzo wysoka, nie było tarczy antyinflacyjnej - powiedział. W tamtym czasie jednym z doradców Tuska był obecny premier Mateusz Morawiecki.

 

- Tusk jak widać nie słucha doradców, wiele osób mu wtedy doradzało, aby działania antyinflacyjne realizować - dodał Müller.

 

Zapytany o unijny pakiet klimatyczny, rzecznik rządu stwierdził: - Jeżeli chodzi o Fit for 55, mamy zdanie krytyczne i będziemy te przepisy blokować.

 

- Pakiet klimatyczny jest elementem już przyjętego prawa unijnego, w związku z tym nie można go wypowiedzieć w prosty sposób, tylko trzeba znowelizować przepisy na poziomie europejskim - dodał.

 

ZOBACZ: Ziobro: wystąpię z wnioskiem o podjęcie uchwały dot. wycofania się Polski z pakietu klimatycznego UE

 

- W 2014 roku zaakceptowano przepisy dotyczące sposobu handlu pakietami do emisji dwutlenku węgla, wtedy rządziła PO, opóźniony efekt jest teraz. Dlatego pan premier Morawiecki zaproponował, był Donald Tusk skierował gotowy list do przywódców europejskich, kolegów z Partii Ludowej, aby zmienić zasady handlu emisjami - powiedział rzecznik rządu.

 

- Jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, gdyby chciał, wymusiłby na swoich kolegach, żeby wprowadzić tego typu rozwiązania - dodał.

 

Zapytany o główne wyzwania jeśli chodzi o transformację energetyczną, rzecznik rządu wymienił: - Atom i elektrownie gazowe, ale oczywiście również odnawialne źródła energii.

 

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG Obrót Detaliczny miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

 

Tymczasem media donoszą, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).

 

W związku ze wzrostem cen pod koniec minionego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części opłat.

 

Poprzednie odcinki "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

an/ml/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie