Nowe obostrzenia w tym tygodniu? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada

Polska
Nowe obostrzenia w tym tygodniu? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada
PAP/Radek Pietruszka
Rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył wprowadzenia nowych obostrzeń. Taka decyzja zostanie podjęta w najbliższą środę lub piątek, jeśli nowych zakażeń COVID-19 będzie przybywać w takim tempie, jak w ostatnich dniach. Jedną z rozważanych restrykcji jest ograniczenie działania galerii handlowych. - Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami - dodał minister.

- Jeżeli przez trzy dni widzimy wzrosty zakażeń, bo trzy dni temu przyrost był 10-procentowy, a ten wczorajszy był powyżej 25 proc., to siłą rzeczy jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy - powiedział minister zdrowia w RMF FM. Poinformował, że w poniedziałek odnotowano 6422 nowych przypadków koronawirusa.

 

Pytany, jak rząd zareaguje na ten sygnał, odparł, że "skoro widzimy, że pewien arsenał związany z wszczepieniem społeczeństwa kończy się, to używa się tego, co pozostaje w ręku. Pozostają wówczas obostrzenia".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa dzisiaj. Minister zdrowia podał dane

 

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostowego trendu zakażeń, przy bardzo wysokim poziomie zapełnienia łóżek szpitalnych, na poziomie 20 tysięcy, to tak, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zapowiedział minister.

 

Jak dodał, kolejnych decyzji związanych z obostrzeniami można spodziewać się w piątek lub środę, jeżeli ten trend wzrostowy się utrzyma.

Jakie obostrzenia są rozważane?

Adam Niedzielski stwierdził, że jedną z ewentualnych restrykcji może być zamykanie galerii handlowych. - Nie chciałbym teraz przesądzać - podkreślił.

 

Jak mówił, "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, chociaż myślę, że w całym rządzie mamy podobne zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej".  

Obostrzenia w Polsce

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne: ograniczenie m.in. limitu osób - z 50 do 30 proc. (w limitach nie uwzględnia się zaszczepionych) - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych. Zakaz działania dyskotek, klubów nocnych, spożywania posiłków w kinach. Obowiązek poddania się testowi dla zaszczepionych przeciw COVID-19 osób mieszkających z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 oraz dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Do 9 stycznia nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

pgo/ml//Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie