Szwecja. Rząd wprowadza nowe obostrzenia covidowe. Zmiany przed świętami

Świat
Szwecja. Rząd wprowadza nowe obostrzenia covidowe. Zmiany przed świętami
Flickr/News Oresund
Informacja o obostrzeniach covidowych w szwedzkiej restauracji

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd Szwecji ogłosił we wtorek dziewięć nowych restrykcji i zaleceń, które zaczną obowiązywać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich są limity klientów w sklepach, a także zamknięcie klubów nocnych.

- Nie będzie powitania Nowego Roku w klubach nocnych (...) Musimy wspólnie zachowywać się odpowiedzialnie i dopasować środki kontroli do sytuacji epidemicznej - mówiła na konferencji prasowej premier Szwecji Magdalena Andersson.

 

ZOBACZ: Szczepienia. Niemcy przyspieszają podanie trzeciej dawki

 

Od czwartku w restauracjach możliwe będzie siedzenie jedynie przy stolikach, a nie przy barze. W przypadku zgromadzeń z udziałem powyżej 20 uczestników konieczne będzie zapewnienie stałych miejsc siedzących bez względu na posiadanie certyfikatu o zaszczepieniu przeciw Covid-19.

 

Takie zaświadczenia są w Szwecji wymagane od początku grudnia w kinach lub teatrach przy publiczności liczącej powyżej 100 osób.

Mniej osób w sklepach

W sklepach ponownie wprowadza się limit 10 m kw. na osobę, aby przeciwdziałać tworzeniu się tłumów w trakcie poświątecznych wyprzedaży.

 

Powracają także rekomendacje dotyczące pracy z domu, a także unikania środków transportu publicznego. Na trasach dalekobieżnych obowiązywać będzie wskazanie miejsc.

Test na covid dla cudzoziemców

Ponadto premier Andersson zapowiedziała wprowadzenie wymogu testu na Covid-19 dla cudzoziemców wjeżdżających do Szwecji, ale nie podała konkretnej daty. Obecnie istnieje jedynie zalecenie, aby poddać się badaniu, a osoby z covidowym paszportem unijnym są wpuszczane.

 

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego również we wtorek zaprezentował trzy scenariusze rozwoju pandemii, według których obecna fala osiągnie w tym kraju szczyt w połowie stycznia. Wówczas dobowa liczba zakażeń wynieść może 4,5 tys., 9 tys. lub nawet 15 tys.

 

ZOBACZ: Certyfikat covidowy. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej

 

Wpływ na różne szacunki mają zakres i skuteczność szczepień oraz wprowadzonych środków kontroli.

 

W ostatnich dniach w Szwecji potwierdza się dziennie ok. 4,2 tys. przypadków koronawirusa. To mniej niż w notujących szczyty zakażeń, liczących mniej mieszkańców Norwegii oraz Danii.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie