Omikron w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przypadku wirusa u 7-latki z Gdańska

Polska
Omikron w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przypadku wirusa u 7-latki z Gdańska
Polsat News
Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym przypadku wariantu Omikron w Polsce. "Wykryto go u 7-letniej dziewczynki z Gdańska" - napisało MZ. Ministerstwo dodało, że wcześniej "zakażenie przeszła mama dziewczynki".

"Kolejny przypadek #koronawirus w wersji Omikron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

 

"Wcześniej zakażenie przeszła jej mama. Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - napisało MZ w kolejnym wpisie.

Inne przypadki Omikrona w Polsce

Pierwszą zakażoną wariantem Omikron była obywatelka Lesotho, która przebywa teraz w izolatorium w Myszkowie. Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Omikron może stać się wkrótce głównym wariantem, na razie dominuje Delta

 

O drugim przypadku Omikrona resort zdrowia poinformował w piątek. - Zakażoną była 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Omikron na świecie

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.

 

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.

aml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie