Szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego wykazała w testach 71 proc. skuteczności

Świat
Szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego wykazała w testach 71 proc. skuteczności
PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w lutym nadała preparatowi Medicago i GSK status produktu podlegającego ocenie w trybie przyspieszonym, a o rozpoczęciu trzeciej fazy badań klinicznych poinformowano pod koniec marca

Do opracowania pierwszej szczepionki pochodzenia roślinnego dla ludzi, firma Medicago wykorzystała technologię cząstek przypominających koronawirusa lecz niezawierających jego materiału genetycznego. Roślinna szczepionka przeciw COVID-19 wykazała w testach 71 proc. skuteczności wobec wszystkich wariantów koronawirusa.

Kanadyjska firma biofarmaceutyczna Medicago i koncern GlaxoSmithKline (GSK) poinformowały we wtorek, że opracowana przez Medicago adjuwantowa szczepionka na COVID-19 pochodzenia roślinnego wykazała 71 proc. skuteczności wobec wszystkich wariantów koronawirusa.

Wariant Omikron nie był przedmiotem badań

Skuteczność preparatu została wykazana w trzeciej fazie testów klinicznych. Komunikat prasowy Medicago i GSK zastrzega jednak, że wariant Omikron nie był w tym czasie rozprzestrzeniony, więc nie był przedmiotem badań.

 

ZOBACZ: Kraska: 13 grudnia do Polski dotrą szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

 

Do opracowania swojej szczepionki przeciw COVID-19 firma Medicago z siedzibą w Quebec City wykorzystała technologię cząstek przypominających koronawirusa lecz niezawierających jego materiału genetycznego w skojarzeniu z adjuwantem pandemicznym GSK.

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w lutym nadała preparatowi Medicago i GSK status produktu podlegającego ocenie w trybie przyspieszonym, a o rozpoczęciu trzeciej fazy badań klinicznych poinformowano pod koniec marca.

Pierwsza szczepionka pochodzenia roślinnego dla ludzi

Jak podały firmy we wtorkowym komunikacie, badaniami objętych było 24 tys. dorosłych osób z sześciu krajów. W grupie zaszczepionych nie wystąpił ani jeden ciężki przypadek COVID-19. Nie odnotowano też poważnych reakcji po podaniu szczepionki. Ogólnie skutki uboczne określono jako "łagodne do średnich i przejściowe", utrzymujące się średnio od jednego do trzech dni.

 

Na podstawie wyników tych testów Medicago zamierza wkrótce wystąpić o zgodę regulacyjną do resortu zdrowia Kanady.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Od 1 marca

 

- Rezultaty naszych badań klinicznych pokazują siłę technologii produkcji szczepionek pochodzenia roślinnego. Jeśli uzyskamy zgodę, będziemy mieli wkład w globalną walkę z pandemią COVID-19 z pierwszą na świecie szczepionką pochodzenia roślinnego przeznaczoną dla ludzi – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Medicago Takashi Nagao.

 

Komunikat Medicago to druga w tym tygodniu wiadomość z kanadyjskiej branży biotechnologicznej związana z walką z koronawirusem. W poniedziałek koncern Merck poinformował o podpisaniu umowy z kanadyjską firmą Thermo Fisher Scientific na produkcję doustnego leku molnupiravir w Whitby w prowincji Ontario. Jeśli preparat zostanie dopuszczony do użytku przez kanadyjskiego regulatora, trafi on zarówno na rynek wewnętrzny jak i na eksport, w tym do UE.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie