Obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia i wojska. Nieoficjalne ustalenia "Wydarzeń"

Polska
Obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia i wojska. Nieoficjalne ustalenia "Wydarzeń"
Polsat News

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa i czwartą falą pandemii, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń na święta Bożego Narodzenia. Z ustaleń "Wydarzeń" wynika, że pakiet zmian będzie zawierał m.in. obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia, pracowników DPS-ów i wojska.

Sytuację na froncie walki z pandemią premier ocenia jednoznacznie. - Stan spraw przedstawia się niedobrze. Można powiedzieć: bardzo niedobrze - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia na święta. Premier Morawiecki zapowiada

 

Lewica złożyła projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach dla wszystkich, pod karą grzywny. - Mam pytanie do wszystkich polityków: co chcecie zrobić, żeby mniej osób umierało? - mówił Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. 

 

Rządzący jednak nie chcą obowiązkowych szczepień, ale premier przyznaje, że pewne decyzje trzeba podjąć. - Będziemy na pewno dyskutować o wzmocnieniu obostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych - zapowiedział Morawiecki. 

Obowiązek szczepień

Jak ustaliły "Wydarzenia", rządowy pakiet zaostrzenia restrykcji zakłada obowiązkowe szczepienia dla służby zdrowia, pracowników DPS-ów, wojska i być może dla nauczycieli. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. "Najciężej chorują dzieci do trzeciego roku życia"

 

Jeszcze w tym tygodniu Sejm ma zająć się funduszem kompensacyjnym i prawdopodobnie ustawą pozwalającą weryfikować szczepienia u pracowników a także klientów np. kin, hoteli czy stadionów. 

Rząd rozważa też kolejne zmniejszenie limitu dla osób niezaszczepionych.

 

WIDEO: Zobacz materiał "Wydarzeń"

 

Różnica zdań w Zjednoczonej Prawicy

W Zjednoczonej Prawicy wrze. Nikt nie kryje różnicy zdań. - Traktujmy paszport covidowy jako pewien przywilej. (...) Ludzie zaczną rozważać szczepienie się na podstawie przywileju - stwierdził dr hab Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

Z kolei Janusz Kowalski z Solidarnej Polski mówił, że "odbieranie konstytucyjnych praw i wolności obywatelom, segregacja sanitarna, to jest droga donikąd". 

 

ZOBACZ: Lider PO przyjął trzecią dawkę szczepionki. Donald Tusk: jeśli kochasz, to się szczep


Posłanka Anna Maria Siarkowska pisała natomiast na Twitterze o "taktyce salami". "Obejmowanie kolejnych grup zawodowych obowiązkiem szczepień jest próbą realizacji 'taktyki salami'. Widzimy to po innych państwach Europy Zachodniej, gdzie początkowo obowiązek szczepień obejmował służby mundurowe, nauczycieli i służbę zdrowia a potem ogół obywateli" - wskazała.

 

Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki pytany o tzw. paszporty covidowe stwierdził z kolei, że "powinny być jakąś formą  nagrody za to, że osoby te się zaszczepiły. Powinny mieć pewne możliwości korzystania z tego, czego nie mogą, czy nie powinni korzystać niezaszczepieni".

 

Czytaj więcej na Interia.pl

dk/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie