Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Polska uznana za kraj "wysokiego ryzyka"

Świat
Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Polska uznana za kraj "wysokiego ryzyka"
Polsat News

Ze względu na wysoką liczbę zachorowań na koronawirusa, rząd federalny Niemiec od niedzieli klasyfikuje Polskę i Szwajcarię jako obszary wysokiego ryzyka - informuje agencja dpa. To efekt piątkowej decyzji Instytutu Roberta Kocha w tej sprawie.

Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.

 

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka nie muszą mieć: dzieci do 12 r. życia; osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie); osoby przewożące zawodowo osoby lub towary.

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Pracownicy transgraniczni

Pracownicy transgraniczni lub osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin między obszarem wysokiego ryzyka a Niemcami muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu, żeby nie podlegać kwarantannie.
 
 
Co do zasady wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Można skrócić kwarantannę, jeżeli wykona się drugi test po 5 dniach od wjazdu. Dzieciom poniżej 12 r. życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.

Strefy wysokiego ryzyka w Niemczech

W Unii Europejskiej późnym latem w ogóle nie było obszarów wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem. Jednak w ostatnich tygodniach wiele państw członkowskich zostało ponownie umieszczonych na liście ryzyka, w tym kraje sąsiadujące z Niemcami - Holandia, Belgia i Austria, z wyjątkiem pojedynczych gmin.

 

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba zakażeń ma decydujące znaczenie. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji pandemicznej.

 
 
dk/ml/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie