Sondaż. Spada poparcie dla PiS. "Tracą wyborców od roku"

Polska
Sondaż. Spada poparcie dla PiS. "Tracą wyborców od roku"
Flickr/Lukas Plewnia
78 proc. Polaków deklaruje, że pójdzie na wybory (w tym 57 proc., że na pewno).

Według sondażu Kantar, opublikowanego w poniedziałek, PiS może liczyć na 30 proc. poparcia w wyborach parlamentarnych, KO na 24 proc., a Polska 2050 na 14 proc. Na kolejnych miejscach plasują się Konfederacja z 9 proc. poparcia i Lewica - 8 proc.

Według badania progu wyborczego nie przekroczyłyby Koalicja Polska-PSL, którą poparłoby 4 proc. badanych, oraz Kukiz'15 z poparciem 2 proc.

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS: 29 proc. dla PiS. Łącznie pięć partii w Sejmie

 

Z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" przedstawionego w poniedziałkowym wydaniu gazety wynika, że aż 78 proc. Polaków deklaruje, że pójdzie na wybory (w tym 57 proc., że na pewno).

 

"Co ciekawe, dziś wyższą mobilizację wyborczą deklarują wybory Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, niższą PiS czy Lewicy. PiS traci wyborców od roku" - oceniła "GW".

Ubywa wyborców PiS

Wśród tych, co chcą głosować, PiS popiera teraz 30 proc. "To o dwa punkty procentowe mniej niż przed miesiącem i o 6 punktów mniej niż przed rokiem, w październiku 2020 r." - czytamy.

 

ZOBACZ: Spadek Zjednoczonej Prawicy, wzrost Koalicji Obywatelskiej. Sondaż

 

Notowania Koalicji Obywatelskiej to 24 proc. poparcia - w październiku było to 25 proc. Lewica podobnie – wzrost z 7 do 8 proc. Partia Szymona Hołowni poprawiła swoje notowania z 10 do 14 proc. I jeszcze Konfederacja, której poparcie skoczyło z 6 do 9 proc.

 

6 proc. pytanych, na kogo zagłosują, odpowiedziało: "Nie wiem/Trudno powiedzieć". Poparcie dla Koalicji Polskiej-PSL zadeklarowało 4 proc. badanych, a dla Kukiz'15 - 2 proc.

2 proc. dla "kogoś z opozycji"

Zagłosuję na "którąś z partii opozycyjnych, jeszcze nie wiem którą" - odpowiedziało 2 proc. respondentów.

 

ZOBACZ: Spadek Zjednoczonej Prawicy, wzrost Koalicji Obywatelskiej. Sondaż

 

Kolejne 2 proc. to inne odpowiedzi.

 

Badanie zostało zrealizowane za pomocą wywiadów CATI, na reprezentatywnej próbie ogółu mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat N=1002, w dniach 16-18.11.2021 r.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie