Joe Biden tymczasowo przekazał władzę Kamali Harris

Świat
Joe Biden tymczasowo przekazał władzę Kamali Harris
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent USA Joe Biden formalnie przekazał w piątek obowiązki głowy państwa wiceprezydent Kamali Harris w związku z rutynową kolonoskopią - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Zabieg zaplanowano w ramach corocznych badań medycznych prezydenta.

Biden, który w sobotę skończy 79 lat, udał się w piątek na badania do szpitala wojskowego Walter Reed w Bethesdzie pod Waszyngtonem.

 

Jak przekazała dziennikarzom Psaki, prezydent przekazał władzę Harris w związku z "rutynową kolonoskopią" podczas której znajdzie się pod narkozą. Rzeczniczka wskazała, że taki sam proces miał miejsce w 2002 r. i 2007 r., kiedy ówczesny prezydent George W. Bush z tego samego powodu przekazał obowiązki swojemu wiceprezydentowi Dickowi Cheneyowi.

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden obiecuje Amerykanom poprawę bytu

 

Piątkowe badanie prezydenta było jego pierwszym od objęcia władzy i było zapowiadane przez administrację od miesięcy. Jeszcze w piątek Biały Dom ma opublikować podsumowanie wyników badania.

 

W piątek wieczorem czasu polskiego przekazano, iż Biden ponownie objął obowiązki głowy państwa. Harris przez około dwie godziny była pierwszą w historii USA kobietą pełniącą obowiązki prezydenta.

Amerykanie martwią się o zdrowie prezydenta

Stan zdrowia Bidena - najstarszego urzędującego prezydenta w historii USA - był od początku przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony Republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.

 

Jak wskazuje opublikowany w tym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by sprawować swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.

 

ZOBACZ: USA. Biden: Rozważamy bojkot dyplomatyczny igrzysk w Pekinie

 

Biden miał w przeszłości kilka problemów zdrowotnych. W 1988 r. przeszedł operację ze względu na stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. Ostatnie opublikowane przez Bidena badanie - w grudniu 2019 r. - stwierdziło, że mimo ogólnie dobrego stanu zdrowia cierpi na migotanie przedsionków, zaburzenie rytmu serca. Prezydent przyjmuje też statyny, leki na obniżenie poziomu cholesterolu.

dk/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie