Straż Graniczna: 700 prób nielegalnego przekroczenia granicy ostatniej doby. Zatrzymano 8 imigrantów

Polska
Straż Graniczna: 700 prób nielegalnego przekroczenia granicy ostatniej doby. Zatrzymano 8 imigrantów
Twitter/Stanisław Żaryn
Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. miało miejsce w październiku

W czwartek strażnicy graniczni odnotowali 682 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów - poinformowała w piątek Straż Graniczna.

"W czwartek 14.10 na gr. polsko-białoruskiej odnotowano 682 prób jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów. Pozostałym próbom zapobieżono" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna, dodając, że wszyscy zatrzymani imigranci to obywatele Iraku.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią

 

Za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali w czwartek 11 osób - trzech obywateli Iraku, trzech obywateli Niemiec, dwóch obywateli Ukrainy, obywatela Gruzji, obywatela Białorusi i Polaka.

 

 

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. miało miejsce w październiku.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Rodzina Irakijczyków - readmisja do Litwy

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali rodzinę Irakijczyków, dwoje dorosłych z dziećmi, która nielegalnie przekroczyła granicę z Litwą - wewnętrzną granicę UE. Wszyscy imigranci zostali przekazani stronie litewskiej w ramach umowy o readmisji - poinformowała w piątek SG.

 

Pogranicznicy z placówki w Rutce-Tartaku otrzymali informację o czterech osobach zauważonych w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Okazało się, że to obywatele Iranu, którzy pieszo przeszli z Litwy do Polski.

 

ZOBACZ: Białoruś. Użytkownicy Telegrama mogą być uznani za terrorystów

 

"Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wobec cudzoziemców wykazała, że rodzina (28-letnia kobieta i 37-letni mężczyzna z dwójką dzieci) nie posiadają przy sobie dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski" - poinformował Podlaski Oddział SG. Cała czwórka została zatrzymana i przekazana stronie litewskiej w ramach umowy o readmisji.

 

To w ostatnich dniach kolejna grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana przez SG na granicy z Litwą, czyli wewnętrznej granicy UE. Kilka dni temu zatrzymano dwanaście osób, obywateli Syrii, którzy - jak ustalono - wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę litewsko-białoruską.

 

Ośmioro cudzoziemców przewoził busem obywatel Niemiec, cztery kolejne osoby - wiozło dwóch Syryjczyków, którzy mieli niemieckie dokumenty pobytowe. Ta grupa również została przekazana stronie litewskiej, a zatrzymani tzw. kurierzy odpowiedzą za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

 

Według danych Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, od początku roku na granicy z Litwą zatrzymano 151 nielegalnych imigrantów; najwięcej jak dotąd - w lipcu, gdy było to 57 osób. Zatrzymano też 31 kurierów, przede wszystkim kierowców, których zadaniem jest transport cudzoziemców od granicy w głąb kraju

1062 pozwolenia

Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała, że od początku obowiązywania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią wydano 1062 pozwolenia na wjazd do strefy nim objętej.

 

Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 927 pozwoleń, natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 135.

 

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

 

ZOBACZ: Piotr Müller: liczę, że ustawa ws. muru na granicy szybko trafi na biurko prezydenta

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 18 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. prób miało miejsce w październiku.

Sejm przegłosował budowę muru

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie